Java ile kesirli sayılar ile nasıl işlem yaptırabilirim?

magic13

Yeni üye
8 Ağu 2019
18
0
Merhaba arkadaşlar. Java kullanıcıdan aldığım 2 sayıyı kesirli olarak matematik işlemleri yaptırmak istiyorum bölme filen.
package Kesirli;

import java.util.Scanner;

public class Matkesirli {

public static **** main(String[] args) {

Scanner scanner=new Scanner(System.in);
System.out.print("Sayi giriniz;");
int sayi=scanner.nextInt();
System.out.print("Sayi giriniz;");
int sayi2=scanner.nextInt();

float Islem=(sayi/sayi2);

System.out.format("%d /%d = %f %n",sayi,sayi2,Islem);
System.out.println(Islem);
}

}
Böyle bir kod yazdım. Fakat ben 10/3*2/3=20/9 istiyorum.İnt kullandım burda ama kesirli nasıl yazdırcagım konusunda fikrim yok.teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:

'Saruca

Uzman üye
4 Ocak 2020
1,097
751
tnziel
Cevap: Merhabalar arkadaşlar Java ile sorum var

double sayi1, sayi2, bolme;

System.out.print("Birinci Sayıyı Giriniz;");
sayi1 = scanner.nextInt();
System.out.print("İkinci Sayıyı Giriniz;");

bolme = sayi1/sayi2;

System.out.println("Sayıların bolumu {0}: ", bolme);
}

}

Eğer System.out.println("Sayıların bolumu {0}: ", bolme); burası olmaz ise bi de şunu yazarak deneyin lütfen;

System.out.println("Sayıların Bölümü: " + bolme);

Son düzenleme:

magic13

Yeni üye
8 Ağu 2019
18
0

double sayi1, sayi2, bolme;

System.out.print("Birinci Sayıyı Giriniz;");
System.out.print("İkinci Sayıyı Giriniz;");

bolme = sayi1/sayi2;

System.out.println("Sayıların bolumu {0}: ", bolme);
}

}

Eğer System.out.println("Sayıların bolumu {0}: ", bolme); burası olmaz ise bi de şunu yazarak deneyin lütfen;

System.out.println("Sayıların Bölümü: " + bolme);

10/3 yazdiginda onu 3.3 yapiyor 10/3 olqrak tutma yolu yok mu acaba bir türlu yapamadim baya arastirdim kesirli yazmak icin uzun uzun kodlar var ama bunun bir kısa yolu yok mu acaba

'Saruca

Uzman üye
4 Ocak 2020
1,097
751
tnziel

10/3 yazdiginda onu 3.3 yapiyor 10/3 olqrak tutma yolu yok mu acaba bir türlu yapamadim baya arastirdim kesirli yazmak icin uzun uzun kodlar var ama bunun bir kısa yolu yok mu acaba

Tutmamasının sebebi bölme işaretini koymanız. Kesirli bir şekilde durmasını istiyorsanız bir de taksim işaretini yani \ bu işareti dener misiniz?

Aynı işlemi mi görüyor hatırlayamadım.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.