JavaScript getElementById.style da problem yaşıyorum.

HazeMan

Yeni üye
27 May 2019
1
0
Öncelikle merhabalar.
Forumda yeniyim, bu açtığım ilk konu. JavaScript'le ilgili bir konuda yardıma ihtiyacım var.
Kendimi geliştirmek için ev ödevi gibi yazdığım bir siteye JavaScritp kullanarak hareketli bir arama çubuğu
eklemek istemiştim. Ama ne yaptımsa beceremedim. Ben de sorunun nerede olduğunu anlamak için ayrıyı bir
sayfada çalışırken css özelliklerinin değerlerini javascript'te değişkenelere atayamadığımı farkettim.
Kodlarım şu şekilde:

HTML:
<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<**** charset="utf-8">
<title>DENEME</title>
<link rel="stylesheet" href="deneme.css">
<script src="deneme.js" language="javascript" type="text/javascript"></script>
</head>
<body>
<input id="logo" class="searchLogo" type="button" value="" onfocus="sorgu()" onblur="yer2()" />
<div id="bar" class="search">
<input id="searchBar" type="search">
</div>
</body>
</html>

CSS:
.searchLogo {
width: 35px;
height: 35px;
position: absolute;
top: 200px;
left: 500px;
background: url(search.png);
background-size: cover;
}

.search {
width: 300px;
position: absolute;
top: 200px;
left: 545px;
}

#searchBar {
width: 300px;
border-radius: 20px;
opacity: 0;
}

JAVASCRIPT:
function sorgu() {
var x = ********.getElementById("logo").style.left;
var y = ********.getElementById("bar").style.left;
var z = ********.getElementById("searchBar").style.opacity;
console.log(typeof x, "x =", x);
console.log(typeof y, "y =", y);
console.log(typeof z, "z =", z);
x = x.slice(0, 3);
x++;
y = y.slice(0, 3);
y++;
z + 0.003;
console.log(typeof x, "x =", x);
console.log(typeof y, "y =", y);
console.log(typeof z, "z =", z);
}

Bu da konsol ekranı:
string x =
string y =
string z =
number x = 1
number y = 1
string z =

İşin garibi fonksiyonu çalıştıran butona tekrar tıkladığımda konsol çıktısı şu şekilde oluyor:
string x =
string y = 545px
string z =
number x = 1
number y = 546
string z =

Özetlemek gerekirse konsol ekranında da görüldüğü gibi elementlerin left ve opacity değerlerinin veri türleri
başta string olarak görünüyor ve üçü de boş. Matematik işlemi uygulandığında x ve y değişkenlerinin veri türü
number olarak değişiyor ancak z'de hala hareket yok. Aynı butona ikinci kez tıkladığımda (2 ve sonraki
tıklamaların sonucu hep aynı) sadece y değişkeni için istediğim işlem gerçekleşiyor.
Benim sitemde yapmak istediğim sadece arama butonu görünür haldeyken butona tıklandığında, butonun ve arama
çubuğunun sola doğru kayarken arama çubuğunun yavaşça görünür hale gelmesi.
Biraz uzattım ama umarım yeterince açıklayıcı olabilmişimdir.
Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.