Joomla! 3 Serisi Kurulum - Resimli Anlatım

STR-Key

Kıdemli Üye
5 Ocak 2012
3,246
48
joomla3.jpg

Resmi Siteden İndirmek için Tıklayın

Joomla! Kurulum Sihirbazı Yardımıyla JOOMLA! 3 Kurulumu

Joomlayı indirdikten sonra hosting alanımıza dosyaları yüklüyoruz. Ardından veritabanı oluşturma işlemini gerçekleştiriyoruz. (cPanel kullanıyorsanız buraya tıklayarak işlemlerin nasıl yapıldığını görebilirsiniz.)

Tarayıcımıza sitemizin adresini yazıyoruz.

Eğer sunucunuz Joomla 3 için gerekli ayarları sağlıyorsa, otomatik olarak sizi kurulum sihirbazına ***ürecektir. Fakat sunucunuz desteklemiyorsa sunucu yöneticisiyle iletişime geçip bilgi vermelisiniz.

Joomla 3 sürümündeki kurulum sihirbazı 3 adımdan oluşuyor. Gayet kolay bir şekilde kurulumu tamamlayacağız. Şimdi adımları takip ediniz.

1.YAPILANDIRMA
joomla-3-kurulum-adim-1.jpg

Dil seçimini Türkçe yapıyoruz.

Ana Yapılandırma bölümündeki ayarları kısaca tanıyalım.

Site İsmi: Sitemizin tarayıcıda görünmesini istediğimiz başlığı yazıyoruz.
**** Açıklaması: Arama motorları tarafından görüntülenecek web sitesi açıklamasını yazıyoruz. En fazla 20 kelimeden oluşması en uygunudur.
E-Postanız: Sitenin Süper Yöneticisine ait olacak e-posta adresini giriyoruz.
Yönetici Kullanıcı Adı: Kullanıcı adını giriyoruz, admin harici herhangi bir şey girebilirsiniz.
Yönetici Parolası: Şifremizi giriyoruz, lütfen 123456, admin123 gibi sıralı ve basit şifreler girmeyiniz.
Yönetici Parolası Doğrulama: Parolamızın aynısını bir kez daha giriyoruz.
Site Çevirimdışı: Kurulum tamamlandığında sitenin açık mı kapalı mı olacağını seçebiliyoruz. Evet derken kurulum bittikten sonra sitemize girişte üye giriş ekranı gelecektir.

Bu adımları doldurduktan sonra sağ üstten SONRAKİ adımına tıklayabiliriz. Burada tüm yazdıklarımızı daha sonradan Yönetici Panelinden de değiştirebiliriz.

2.VERİTABANI
joomla-3-kurulum-adim-2.jpg

Veritabanı Yapılandırması bölümünü kısaca inceleyelim.

Veritabanı Türü: İki seçeneğiniz var, sunucunuz muhtemelen ikisinide destekliyordur. Mysqli seçmenizi öneriyorum.
Sunucu Adı: Sunucu adı genelde localhost'tur. Bazı hosting firmaları IP yada farklı bir sunucu ismi kullanıyor olabilir. Localhost değilse, hosting firmanızla irtibata geçebilirsiniz.
Kullanıcı Adı: Veritabanı oluştururken belirlediğimiz isim. Yerel bilgisayarınızda joomla kuruyorsanız genelde root'tur.
Parola: Veritabanı oluştururken belirlediğiniz parola. İlk adımdaki paroladan farklıdır.
Veritabanı Adı: Veritabanı oluştururken belirlediğiniz isim.
Tablo Ön Eki: Buradaki varsayılan değeri aynen kullanabilirsiniz. Yada jo3_, joom3_, gibi isimlerde kullanabilirsiniz.
Eski Veritabanı İşlemi: Aynı veritabanına tekrar joomla kuruyorsanız, eski tabloları silmek için kaldır seçebilirsiniz. Veritabanını yeni oluşturmuşsanız yedekle olarak kalmasında bir mahsur yoktur.

Bu adımdaki bilgilerde yanlışlık yapmışsanız kurulum işlemi tamamlanmaz. Lütfen bilgileri doğru girdiğinizden emin olun. Eminseniz sağ üstten SONRAKİ adımına tıklayabilirsiniz.

3.GÖZDEN GEÇİRME

joomla-3-kurulum-adim-3.jpg

Sonuçlandırma adımını inceleyelim.

Örnek Veriyi Kur: Profesyonel joomla kullanıcısı iseniz YOK seçeneğini seçebilirsiniz. Böylelikle hiç bir modül, içerik olmadan tertemiz bir joomla sahibi olacaksınız.

Eğer joomla ile yeni tanışıyorsanız YOK harici herhangi bir seçeneği seçebilirsiniz. VARSAYILAN İNGİLİZCE ÖRNEK VERİ'yi seçmenizi tavsiye ederim. 2 Sütunlu, çok güzel bir mobil tema sizi karşılayacak.

Gözden Geçirme:
E-Posta Yapılandırma: Evet olarak seçtiğinizde yönetici bilgisi ve şifresini içeren bir mail yönetici e-postasına gönderilecek. Evet yapmanızı tavsiye ederim.

Ana Yapılandırma:
Burada önceki 2 adımda girdiğimiz bilgileri görüyoruz. Doğruluğu kontrol edebilirsiniz.

Kurulum Öncesi Kontrol: Buradaki tüm ayarların YEŞİL renkli olması joomlanın sağlıklı çalışması için gereklidir.

Önerilen Ayarlar: Buradaki tüm ayarların YEŞİL olmasına gerek yoktur. Sunucu ayarlarına göre açık yada kapalı olabilir. Joomlanın sağlıklı çalışması için çok gerekli değildir.

Sağ üstten KURULUM adımına tıklayıp kuruluma geçebiliriz.

4.KURULUM

joomla-3-kurulum-adim-4.jpg

Burada yapmamız gereken şey beklemek. Sunucu ve bilgisayar hızınıza göre birkaç dakika sürebilir. Tarayıcınızı kapatmayınız.

joomla-3-kurulum-adim-5.jpg

Tebrikler, joomla şimdi kuruldu.

Bu adımda kurulum klasörünü kaldır butonuna tıklamayı unutmayınız. Güvenlik nedeniyle çok önemli bir adımdır.

Burada Site veya Yönetici butonuna tıklayarak sitenizi veya yönetici panelini görebilirsiniz.

Joomla! 3 Site Ön Yüzü

joomla-3-kurulum-adim-6.jpg

Joomla! 3 Yönetici Paneli

joomla-3-kurulum-adim-7.jpg

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.