Joomla Yönetim Paneli

Oğuz~#>

Kıdemli Üye
5 Tem 2009
4,772
17
Bursa
Joomla Admin Panelinde Bulunan Bölümleri Kisa Bir Sekilde Tanitacagim. Dersleri Kendim Hazirladigim icin insAllah anlasilir bir sekilde anlattigimi umuyorum.

Joomla Yönetim Paneli

www.siteniz.com/administrator
Ilk önce Joomla üzerinden kurdugumuz Yönetim Paneline Giriyoruz. Sizemizin sonuna administrator yazdigimizda Panele yönlendiriliyoruz.
joomla_admin_panel.jpg

Kullanici Adi – Parola ve Kullanmak istedigimiz dili secip Giris Butonuna Tikliyoruz.

JoomlaT%C3%BCrkceYonetimPaneli.jpg

Görmüs oldugunuz gibi Admin Yönetim Panelindeyiz. Yönetim Merkezinde Bulunan Bölümleri Kisaca Taniyalim:
Yeni Icerik Ekle : Bu Menü ögesinde Joomla ile kurdugumuz siteye Yeni icerikler eklememizi saglar. Icerik eklememiz icin Icerige uygun, Bölüm ve kategoriler olusturmamiz gerekir.

Icerik Yöneticisi : Eklemis oldugunuz tüm Icerikleri bu alanda görebilirsiniz ve üzerlerinde degisikler yapabilirsiniz.

Ön Sayfa Yöneticisi : Eklemis oldugunuz Iceriklerin Ön sayfada Yayinlanmis olan ögelerin hepsini bir arada görebilirsiniz, ayrica icerikleri siralayabilir ve Ön sayfada yayindan Kaldirabilirsiniz.

Bölüm Yöneticisi : Daha öncede belirttigim gibi Icerik eklemek icin Bölümler olusturmaliyiz. Bu alandan Icerigimize uygun bölümler Olusturabilirsiniz.

Kategori Yöneticisi : Bölüm Yöneticisinde oldugu gibi bu alandada Icerigimize uygun alt Kategoriler Olusturmaliyiz. Olusturdugumuz Kategoriler Sayesinde düzenli kolay erisebilinen icerikler kategori ve kategoriler altinda olusturabiliriz.

Medya Yöneticis i: Bu Menü ögesinde iceriklerimizde veya modullerimizde kullanacagimiz tüm resim dosyalarinin yönetim alanidir. Bu bölümde resim dosyalarimizi silebilir, tasiyabilir, yükleyebiliriz ve bir cok islemi yapabiliriz.

Menü Yöneticis i: Joomla Ön Sayfasnda kullanicilarimizin Kullanabilecegi menüler olusturabiliriz. Menüleri olusturma, yönetme vb islemleri yapacagimiz bölümdür.

Dil Yöneticisi : Web sitemizin Önyüzü vede admin panelimize ait dilleri ekleyebilecegimiz bölümdür. Genelde Ingilizce ve Türkce Bulunmaktadir.

Kullanici Yöneticisi : Sitemize kayit olan üyeleri yönetebilir, silebilir, yeni üye kaydi yapabilir ve özelliklerini degistirebilirsiniz.

Genel Yapilandirma : Bu bölümde Web Sitemizin sisteminin Barindigi alandir, bu bölümde sitenizin dogru calisabilmesi icin gerekli ayarlar yer almaktadir ve bu ayarlar Joomla Anadizininde Bulunan configuration.php isimli dosyada bulunmaktadir.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.