Joomla'da seo ayarlarını aktifleştirmek

Germiyan'

Kıdemli Üye
4 Mar 2009
2,217
1
joomla-seo-aktiflestirme.jpg

Joomla SEO için ilk adım olan ve Joomla‘nın yerleşik özelliği olarak tanımlanan “SEF” (search engine optimization), Türkçe tanımı ile “arama motoru uygunlaştırma özelliği” genellikle hatalı olarak Joomla SEO ayarları olarak ele alınır. Benim de bu hatalı tanımı başlığa çekmemin sebebi genellikle bu arama kelimesi ile aranmasından dolayı olup aslında yapılan işlemin SEO ayarlarını aktifleştirme değil, SEF ayarlarını aktifleştirme olduğunu vurgulamak içindir.Bu girişten sonra Joomla’nın bize sunduğu bir çok kolaylığın yanında websitemizi arama motorlarına uygunlaştırma açısından sunduğu basit ama önemli “Arama Motoru Uyumluluğu Ayarları” konusuna değinmek istiyorum. Özellikle Joomla ile yeni tanışan kullanıcılara faydalı olacağını düşündüğüm bu ayarlar hakkında kısa da olsa bir kaç kelam etmek istiyorum.
seo-sef-ayarlari.png

Joomla yönetim paneli menüsü, Sistem >> Genel Yapılandırma kısmına girdiğimizde Arama Motoru Uyumluluğu Ayarları başlığı altında yer alan ayarlar, sitemizi arama motorlarına uyumluluğunu sağlamak adına önemli bir takım seçenekleri içeriyor. Şimdi kısaca bu özelliklerin neler olduğuna ve görevlerine değinelim.

Arama motoru dostu bağlantılar: Bu özellik aktif edilmediği, yani “hayır” seçili olduğunda içeriklerimize ait bağlantının adres satırında “… index.php?option=com_content&view=article&id=49&Itemid=456″ gibi olduğunu görürüz. Bu durum arama motorları uygunluğu için pek tercih edilmeyen ve hem site kullanıcıları hem de arama motorlarına içeriğimiz hakkında pek bilgi vermeyen bağlantı türüdür. Oysa bu özellik evet olarak belirlenirse aynı bağlantının bu sefer de olması gerektiği gibi “… /dersler/seo-ipuclari.html” içeriğimize ait bilgiyi veren ve arama motorlarınca daha anlaşılır bir bağlantı yapısına kavuşmamızı sağlayacaktır.
Apache mod_rewrite’ı kullan: Arama motorlarına uygun bağlantılar elde etmenin iki yolundan bir tanesi olan mod_rewrite sitemizi barındırdığımız host hesabı / sunucu’ya ait bir özelliktir. Eğer hesabımız mod_rewrite özelliğini destekliyorsa bu özelliği “evet” olarak işaretlememiz içerik bağlantılarımızı arama motorlarına daha uygun hale getirir. Buna bir örnek vermek gerekirse bu özelliği destekleyen bir barındırma hizmeti alıyor ve aktif etmişsek içerik bağlantılarımız adres satırında “… /dersler/seo-ipuclari.html” görünür. Bu özellik kullanılamıyor veya yukarıdaki ayarlarda hayır olarak seçilmişse bağlantılar yine okunaklı olmakla beraber bağlantının başına “index.php” eklenir ve “… index.php/dersler/seo-ipuclari.html” şeklinde olur. Her iki durumda da arama motoru uygunluğu söz konusu olmakla beraber görsel olarak bile hangisinin daha iyi olacağını sizler de farkedebilirsiniz.
Adreslere son ek ekle: İçerik bağlantılarımızın adres satırında dilersek “… /dersler/seo-ipuclari.html” dilersek de “… /dersler/seo-ipuclari” şeklinde kullanmak isteyebiliriz. Yani bağlantı sonunda yer alan “.html” uzantısını veya “.php” uzantısını kullanıp kullanmama bu özelliği aktif yahut pasif etmekle ilgilidir.
Evrensel kod takma adları: İçeriklerimizi hazırlayıp yayına verdiğimizde atadığımız içerik başlığı otomatik olarak UTF-8 formatına uygun alt başlık atanır. Mesela içeriğimizin başlığı “Joomla içerik yönetimi” olsun, eğer bu ayar varsayılan olarak atandığı gibi “hayır” seçiliyse hem alt başlıkta hem de tarayıcı adres satırında “… /joomla-icerik-yonetim-sistemi” şeklinde olacak ve Türkçe karakterler otomatik olarak evrensel biçime çevrilecektir. Bu özellik “evet” olarak seçilmişse bu durumda adres satırında “… /joomla-içerik-yönetim-sistemi” olarak Türkçe karakterler ile yer alacaktır ki bu genel arama motoru uygunluğunda pek tercih edilmeyen bir özelliktir.
Sayfa başlıklarına site ismini ekle: Sitemizdeki bir içeriğe tıklayan kullanıcı gittiği sayfada tarayıcının üst tarafında yer alan ve içeriğimizin başlığını taşıyan kısımda istersek site isminin de görünmesini sağlayabiliriz. Site adı yine genel yapılandırma ayarları kısmında “Site İsmi *” kısmında yahut varsa atanan menü içindeki sayfa başlığı kısmında yer alan başlıktır. İçeriklerimizde bu başlığın gösterimi aktif edebilir ve açılır kutucuktan site isminin konumunu da belirleyebiliriz.
Görüleceği gibi Joomla ile hazırlanmış olan bir websitesini arama motorlarına uygun hale getirmek son derece basit olmakla beraber Joomla SEO konusundaki ilk adım olmasından dolayı hayli önemlidir. Bu nedenle Joomla’nın ilk kullanımından önce gereken bu ayarları yapmak ve sonra projenizi şekillendirmek içerik, etiket vb. bağlantıların olması gerektiği hali ile oluşturulmasına katkıda bulunacaktır. Bundan sonrasında gündeminize girecek olan Joomla SEO konusunda da blogumda yer alan diğer konulardan istifade edebilirsiniz.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.