Kablosuz Ağ Ve Modem Güvenliği

W0LKAN

Yeni üye
27 Kas 2020
34
5
İstanbul
Merhaba arkadaşlar birçok kişi bu konuda modem güvenlik ayarlarını yapmadan direk internete bağlanarak işini halletmeye çalışıyor fakat bu iş ilk başlarda kolay olsa da sonrada kötü problemler ile karşılaşılabilir. Bende bu yüzden böyle bir konu paylaşma isteği duydum. Umarım faydalı olur.

Neden Modem veya Kablosuz Ağ Güvenliği Sağlanmalıdır?​
Bilgisayar ile modem arasındaki iletişim dinlenebilir. Bu iletişimi dinleyen bir saldırganın internette yaptığınız işlemleri görmesi, bilgileri ele geçirmesi ve hatta değiştirmesi mümkündür.​
Modem'e erişen saldırganlar, hiç farkettirmeden ele geçirdikleri modem üzerinden sakıncalı sitelere ulaşabilir ya da diğer sistemlere yönelik zararlı olabilecek eylemlerde bulunabilirler.​
Normalde bilgisayarınıza ulaşılamazken, modem üzerindeki açıklıklardan yararlanarak bilgisayarınıza ve bilgilerinize ulaşabilirler.​
Bu nedenle modem ve bağlantı güvenliği önemlidir. Modemi korumanın yanı sıra kablosuz bağlantı kullanıyorsanız yapılan kablosuz yayın için de güvenlik tedbirleri alınmalıdır.

İşyerinizde veya evinizde aşağıdaki gibi sizlere önerdiğim adımları yerine getirerek, kablosuz ağınızı güvenli hale getirebilirsiniz. Bu sayede siber saldırganlara karşı bir adım daha güvende olabilirsiniz.

1. Kablosuz Ağınızın Adını Değiştirin
SSID olarak bilinen Wifi ağ adınızı değiştirmek güvenlik için ilk adım olacaktır. Genel olarak tüm modemler ve kablosuz ağ özelliğine sahip cihazlar varsayılan bir SSID ismi ile yayın yaparlar. Bu adı değiştirmeniz kötü niyetli siber saldırganlara karşı sizi güvende tutacaktır.

2. Kablosuz Ağınız İçin Güçlü Bir Parola Kullanın!
Parola kullanımı en önemli güvenlik unsurlarından biri olarak kabul edilir. Zayıf, tahmin edilebilir veya basit bir parola kullanırsanız, siber saldırganların işlerini kolaylaştırmış olur ve ağınızın çok çabuk ele geçirilmesine neden olabilirsiniz.

3. Parolanızı Hiç Kimse İle Paylaşmayın!
En önemli kural ise parolanın hiç kimse ile paylaşılmamasıdır. Genelde evlerimizde kablosuz ağ kullanırken komşularımız bizden internet parolasını isteyebilir, arkadaşlarımız, misafirlerimiz dahi kısa süreliğine bile olsa sizden kablosuz ağ parolanızı isteyebilir. Bu da güvenlik için büyük bir risktir! Siz ne kadar güvende olursanız olun, komşunuz veya evinize gelen bir misafirin virüslü cihazı sayesinde kablosuz ağınızda siber saldırganlara özel bir kapı açmış olabilirsiniz.

4. Güçlü Bir Ağ Şifrelemesi Kullanın
Modem veya Hotspot ayarlarınızda WEP, WPA, WPA2 gibi birçok şifreleme metodunu kullanabilirsiniz. WEP şifreleme metodu çok eski yıllarda geliştirilmiş günümüz şartlarına göre maalesef ki aşılması çok kolay hale gelmiş bir teknolojidir. Aynı şekilde WPA şifreleme metodu da yaygın olarak kullanılsa bile güvensiz şifreleme metotları arasında sıralanır. Tavsiyemiz ise modeminiz destekliyorsa WPA2 + AES kullanmanızdır. AES askeri şifreleme metotlarından biridir. Kablosuz ağınızı WPA2 + AES kullanımı ile güçlü bir hale getirebilirsiniz.

5. İşte ya da Evde Değilseniz ve Tatile Çıktıysanız Kablosuz Ağı Kapatın
Uzun süreli tatil dönemlerinde yani modeminizden uzak olduğunuz zamanlar modeminizi veya Hotspot (kablosuz ağ) desteğini kapatmak, korsanlara karşı büyük bir avantaj sağlayacaktır.

6. Uzaktan Yönetim Özelliğini Kapatın
Genel olarak modemler, routerlar veya hotspot hizmeti sunan cihazlar uzaktan yönetilebilir şekilde karşımıza gelirler. Uzaktan yönetimi kullanmıyorsanız, modem ayarlarınızdan bu özelliği kapatarak güvenliğinizi artırabilirsiniz

7. Güncel Cihaz Yazılımları Kullanın
İşletim sisteminizi, kullanmış olduğunuz yazılımları ve güvenlik programlarını güncel tutmak güvenliğin sağlanmasındaki en önemli adımlardan biridir. Yazılımlarımızı güncel tutmamız gerektiği gibi kullanmış olduğumuz Firewall, Router, hotspot ve modem gibi cihazların da güncel yazılımlar kullanması gereklidir.

9. MAC Filtrelemeyi Kullanın
Mac filtreleme özelliği kablosuz ağ kullanıcılarının güvenliğini sağlama amacı ile kullanılan bir güvenlik aracıdır. Kablosuz ağımıza bağlanan kullanıcıların MAC adresleri (fiziksel adresler) biliniyorsa modem ayarlarından MAC Filtreleme aktif edilerek güvenliği üst düzeye taşıyabilirsiniz.

10. WPS PIN Özelliğini Kapatın
Birçok modem veya kablosuz ağ özelliği sağlayan cihaz WPS özelliği ile karşımıza gelmektedir. WPS (Wi-fi Protected Setup) korumalı kablosuz kullanım özelliğidir. Bu özellik sayesinde kablosuz ağlara kolay bir erişim sağlanması hedeflenmiştir.

11. AD-HOC Modunu Kapatın
Ad-Hoc modu sayesinde cihazınız diğer cihazlarla kablosuz bir bağlantı üzerinden minimum güvenlik gereksinimleri sağlayarak doğrudan erişim yapılmasına olanak sağlamaktadır. Genelde yazıcılar veya eski nesil cihazlar için kullanılır. Bu özelliği kapatarak, saldırganların işlerini zorlaştırabilir ve güvenliğinizi üst seviyede tutabilirsiniz.

Şifresiz Halka Açık Kablosuz Ağlar Güvenli midir?
Halka açık veya şifresiz olan ağların güvenli olmadığını tüm verilerinizin ele geçirilebileceğini unutmayın. Bu noktada halka açık alanlar için aşağıdaki gibi bazı güvenlik kurallarını sizlere paylaşmak istiyorum:​
1- Halka açık alanlarda kredi kartı kullanımı sağlayan alışverişler yapmayın.
2- Kişisel verileriniz veya hassas bilgileriniz olan işlemleri gerçekleştirmeyin.
3- Bankacılık işlemleri gerçekleştirmeyin veya banka hesaplarınıza giriş yapmayın.
4- Kullanıcı adı ve parola gerektiren yerlere giriş yapmayın.
5- İşletim sisteminiz veya kullandığınız yazılımların güncellemelerini bu ağlar üzerinden almayın.
6- E-postalarınıza giriş yapmayın veya Outlook gibi yazılımlarla e-posta gönderip almayın.
7- Kurum işleriniz veya kurum bağlantısı gerektiren hassas işlemler gerçekleştirmeyin.​

Eğer halka açık bir alanda işlem yapmanız gerekiyorsa VPN veya Proxy gibi bağlantınızı kırılması güç sistemler üzerinden şifreleyerek güvenliğinizi üst düzeye çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda kullanmış olduğunuz işletim sisteminin güvenlik duvarını aktif hale getirmeyi unutmayın ve ağa bağlanmadan önce antivirüs yazılımlarınızı kapatmadığınıza emin olun.

BAŞARILARINIZIN DAİM OLMASI DİLEĞİYLE İYİ ÇALIŞMALAR EFENDİM....

ALINTIDIR

Moderatör tarafında düzenlendi:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.