Kaggle ve Veri Bilimi

Posew7

Üye
29 Eki 2018
51
3

Merhaba arkadaşlar aramızda elbet bu platformu bilenler olacaktır ama benim iletişime geçtiğim çoğu insan bihaberdi. Olabildiğince açıklayıcı ve kısa anlatımlar ile aktarmaya çalışacağım
Nedir bu kaggle ?
Kaggle tarayıcı üzerinde data science, machine learning, artificial intelligence yapabildiğiniz bir ortam. Herhangi bir program, paket yüklü olmasına gerek kalmadan tüm kodlarınızı yazıp, çalıştırıp, tüm kaggle platformunda yayınlayıp fikirler alabildiğiniz bir yer
Peki hangi diller ile kodlanabilir ?
Platform sadece Python ve R dillerini desteklemektedir

Şimdi sayfaya bi göz atalım
Giriş sayfamız bu şekilde, güvenli olacak şekilde facebook ve google hesabınız ile kolaylıkla giriş yapabilirsiniz.

Sol tarafta yapılan tüm yeni paylaşımlar bulunmakta
Sağ tarafta ise hesabın katıldığı yarışmalar, yüklediği datasetler, oluşturduğu kernellar ve ilgilenebileceği iş fırsatları bulunmakta

Kaggle da sürekli yarışmalar düzenlenmekte ve kazananlara büyük para ödülleri verilmekte. Ne kadar iyi inceler, analiz eder ve yorumlarsanız şansınız o kadar yüksek

Kendi oluşturduğunuz datasetleri atıp diğer kullanıcılara açabilirsiniz ya da kaggle üzerinde fazlasıyla dataset bulunmakta zaten, onlar üzerinden veri analizlerinizi de yapabilirsiniz

Oluşturduğunuz kernellar isterseniz private isterseniz de public olarak ayarlayabiliyorsunuz. Public olmasını istediğiniz bir kernel herkesin anasayfasında yayınlanıyor. Ne kadar çok beğeni alırsanız o kadar üst sıralara çıkabilirsiniz.

Kaggle'n bir diğer iyi yanı ise size iş fırsatı veriyor olması. Olası ilgilenebileceğiniz iş fırsatlarını size sunmakta. Neden olmasın ki

Kaggle temel düzeyde python, machine learning, data visualization, pandas, deep learning, sql gibi kavramlarda size yardımcı oluyor

Şimdi gelelim kendi kernel'ımızı yaratmaya, ilk olarak datasets sekmesinden kendimize bir dataset seçiyoruz, ilginizi ne çekiyorsa hangisi hoşunuza gitmişse olabilir

Ben örnek olarak fifa19'un oyuncularına dair bir dataset seçiyorum

Burdan "new kernel" diyerek oluşturma işlemine başlıyoruz

İster script ister notebook seçebilirsiniz. Ben notebook seçeceğim

Evet kernel oluşturma işlemi tamamlanmış oldu
1. işaretten data.csv tablosuna çift tıkladığımızda alttaki pencere açılacak
2. işaretten datasetimizin pathini kopyalıyoruz

1. işarete datasetimizi tanımlayacak kodu yazıyorum
Kod:
data = pd.read_csv("../input/data.csv")
data.head()
2. işaretten yaptıklarınızı kaydedebilir, herhangi internet erişimi olan bir yerden rahatlıkla kodlarınıza ulaşıp, üzerinde oynama yapabilirsiniz
3. işaretten default olarak kernel'ımız private durumda geliyor, isterseniz oradan public hale getirebilir ve diğer kullanıcılara açabilirsiniz

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.