kali linux dosya yükleme ve çalıştırma

Benozan5400

Yeni üye
11 Ağu 2018
44
0
Sakarya
iyi günler bir şey soracam indirilen bir programı yada dosyayı nereye kurarsam direk çalışır mesela terminale sqlmap yazınca direk çalışıyo bu şekilde nereye kurarsam direk çelışır durumda olur yada nasıl bir ayar yapmam lazım acaba ? ( yardımlarınız için şimdiden çok teşekürler)

Pelacanus

Katılımcı Üye
28 Haz 2020
462
141
İndirdigin programa yetki vermelisin. Atıyorum elinde instabrute.py var bunu çalıştırmadan önce konsola

Chmod +x instabrute.py yazdiktan sonra konsola

./instabrute.py yazarsan çalışır

19 May 2020
238
84
iyi günler bir şey soracam indirilen bir programı yada dosyayı nereye kurarsam direk çalışır mesela terminale sqlmap yazınca direk çalışıyo bu şekilde nereye kurarsam direk çelışır durumda olur yada nasıl bir ayar yapmam lazım acaba ? ( yardımlarınız için şimdiden çok teşekürler)
İndirdigin programa yetki vermelisin. Atıyorum elinde instabrute.py var bunu çalıştırmadan önce konsola

Chmod +x instabrute.py yazdiktan sonra konsola

./instabrute.py yazarsan çalışır
arkadaş sanırım farklı bir şey sormuş. windows da explorer.exe çalıştırmayı durdurduğunda komut istemine veya çalıştıra explorer.exe yazmak gibi, bir sistem komutu için kısayol atama istiyor. chmod +x bunun çözümü değil

örnek veriyorum test.py diye bir dosyan var ve komut isteminde bir programı çalıştırıyor. klavye ayarlarındaki kısayollar bölümüne (ingilizceyse keyboard-custom shortcuts) girerek, isim değerini örneğin TestEt yazıyorsun daha sonrasında test.py'nin tam yolunu yazıyorsun home/desktop/test.py gibi. ardından terminale TestEt yazdığında bu komutu çalıştırmış oluyorsun.

Pelacanus

Katılımcı Üye
28 Haz 2020
462
141
arkadaş sanırım farklı bir şey sormuş. windows da explorer.exe çalıştırmayı durdurduğunda komut istemine veya çalıştıra explorer.exe yazmak gibi, bir sistem komutu için kısayol atama istiyor. chmod +x bunun çözümü değil

örnek veriyorum test.py diye bir dosyan var ve komut isteminde bir programı çalıştırıyor. klavye ayarlarındaki kısayollar bölümüne (ingilizceyse keyboard-custom shortcuts) girerek, isim değerini örneğin TestEt yazıyorsun daha sonrasında test.py'nin tam yolunu yazıyorsun home/desktop/test.py gibi. ardından terminale TestEt yazdığında bu komutu çalıştırmış oluyorsun.
Sen çok ayrı dünyada yaşıyorsun. Bir daha oku istersen

Pelacanus

Katılımcı Üye
28 Haz 2020
462
141
dostum okuduğumu anladığımı düşünüyorum. yanlış anladığım bir nokta varsa söylemekten çekinme.
Arkadaş sqlmap üzerinden örnek vermiş. Sqlmap windowsa kurulduğunda cmd ekranından sqlmapin kurulu olduğu klasöre gitmesi gerekir ve ardından Python sqlmap.py -u url --dbs yazar çalısir. Sqlmap yardımı almak için Python sqlmap.py -h yazması gerekir. Fakat arkadaş onları belirtmemis. Buda demek oluyor ki arkadaş linux kullanıcısı ve terminal ekranında direk sqlmap yazıp çalıştığını söylemiş. Buda chmod +x ile yapılan bir şeydir. Diğer Python yazılımlarida bu şekilde yapılmaktadır.

19 May 2020
238
84
Arkadaş sqlmap üzerinden örnek vermiş. Sqlmap windowsa kurulduğunda cmd ekranından sqlmapin kurulu olduğu klasöre gitmesi gerekir ve ardından Python sqlmap.py -u url --dbs yazar çalısir. Sqlmap yardımı almak için Python sqlmap.py -h yazması gerekir. Fakat arkadaş onları belirtmemis. Buda demek oluyor ki arkadaş linux kullanıcısı ve terminal ekranında direk sqlmap yazıp çalıştığını söylemiş. Buda chmod +x ile yapılan bir şeydir. Diğer Python yazılımlarida bu şekilde yapılmaktadır.
bence sen benim arkadaşa verdiğim yanıtı yanlış anlamışsın. Screenshot arkadaşın sorusuna baktığım zaman, ben arkadaşın dosyayı zaten çalıştırdığını anlıyorum (bu durumda kendisi veya programın kurulum paketi chmod ayarlamasını zaten yapmış durumda), sadece doğrudan çalıştıramadığı için bir sorun yaşıyor gibi duruyor. en güzeli arkadaş geldiğinde çözüm olarak yanıtlardan birini işaretlemesi.

Benozan5400

Yeni üye
11 Ağu 2018
44
0
Sakarya
sadece merak ettiğim şey örneğin nikto nmap veya msfconsole kali linux terminaline yazınca programlar direk başlatılıyo doğrumudur her hangi bir klasore girmeden ben ise githubtan indirdiğim bir uygulama veya dosya cd dosya adı ondan sonra uzantısı neyse yazıp girmek yerine terminali açınca indirdiğim ve kurduğum dosyayı direk nasıl çalıştırabilirim diye merak etmiştim sadece yardımlarınız için tekrar teşekur ederim

19 May 2020
238
84
Sen çok ayrı dünyada yaşıyorsun. Bir daha oku istersen
arkadaş gerekli açıklamada bulunmuş ve gördüğün gibi, çözümünü tarif ettiğim ve bahsettiğim kısa yol oluşturmaya dair sorunu varmış. sanırım okuduğunu anlamayan ve yanlış dünyada olan kişi ben değilim. iyi forumlar.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.