Kali Linux KDE ve GNOME Arasındaki Farklar

ktsociety

Katılımcı Üye
14 Mar 2017
602
7
Teşkilât
Konu başlığındada bahsettiğim gibi KDE ile GNOME farklarından bahsedeceğim sizlere

Öncelikle kendi yorumlarımı sunayım
Bu güne kadar KDE ortamına ihtiyacım olmamıştı ama geçenlerde çok merak ettim diğer linux dağıtımlarında KDE kullanmışlığım vardır ama Kali'de yeni kullanmaya başladım desem yeridir KDE ortamının en büyük avantajlarından birisi win10 işletim sistemini kullanıyorsanız KDE ortamına yabancılık çekmeyecek olmanızdır ve terminal ekranına yeni başlayan biri iseniz ilk KDE ile Kali'yi biraz çözmenizi tavsiye ediyorum ortamın çok basit olması bir yana bazı avantajı kaybeden yanları şöyle'ki grafik işlemci olduğu için işlemlerinizi ufakta olsa yavaşlatabilir ama sağlam bir işlemci ve sisteminiz varsa bu farkı anlamazsınız zaten :) aşşağı'ya daha ayrıntılı farklarından alıntı yapacağım zaten yeni başlayan arkadaşlarımız için ama dediğim gibi direk GNOME kullanmak bayağı zorluyor insanı o yüzden tavsiyemdir KDE sonrasında zaten GNOME geçişi yaparsınız

Söylemeyi unutmuşum arkadaşlar zaten giriş ekranında KDE ve GNOME olarak açma seçeneği size gelecek o yüzden KDE yükleme yapmanız gibi bir şeye ihtiyaç yoktur

KDE ORTAMI
AyJ2ap.jpg

GNOME ORTAMI
g9ol3R.png

KDE ve Gnome arasındaki başlıca farklar;

KDE, görsellik ve tasarım açısından Gnome dan daha zengin bir içerik ve tasarım sunar,
Gnome ise daha sade, basit ve kullanışlı bir içerik ve tasarım sunar,
Eğer Windows işletim sisteminden yeni Linux işletim sistemine geçiş yapmayı düşünüyorsanız size tavsiyemiz KDE olacaktır,
KDE’nin işlemi ve ram tüketimi Gnome’a göre daha fazladır,
KDE’yi kendinize göre özelleştirebilirsiniz,
Sade bir tasarım isteyenler Gnome kullanabilirler,
Türkiye’de Gnome Ubuntu dağıtımı ile gelmektedir, KDE ise Pardus ile gelmektedir,
Kısaltmalar; (K Desktop Environment) ve GNOME (GNU Network Object Model Environment)
İşinizde maliyetleri düşürmek ve güvenilirliği arttırmak isterseniz Gnome’u tercih edebilirsiniz,
Gnome’u öğrenmek ve kullanmak kolaydır,
İkisi gerekli tüm yazılımlara sahiptir,
İkisi arasındaki en temel farkı özetler isek kişiselleştirme ve tema kullanımı diyebiliriz,

Şimdi gelelim KDE ortamın nasıl kurulumu yapılacağına.
Gyzbnr.png

Komutumuzu terminal ekranımıza veriyoruz ve indirilmesini bekliyoruz isterseniz sudo apt-get install olarak verin daha iyi olur yönetici ile indirmeniz

1. Arkadaşlar bende indirildiği için birdaha yapmak istemedim işlemi indirdiğinizde indirme işlemi yapıldıktan sonra sizin karşınıza bir terminal ekranı atacak ve ordan birini seçmenizi isteyecek gdm3 Seçip devam edin sonra dosyalar kurulmaya başlayacak
2. Dosyalar kurulduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekecek isterseniz terminalden reboot komutu ile başlatırsınız fark etmez
3. Sonrasında kullanıcı adınızı girdiğinizde şifre sırasında size gelen ekrandaki ayarlar butonu ile plasma seçeneğini işaretleyip işletim sistemini açacaksınız
4. Dediğim gibi sisteminiz düşükse kasma yapabilir

V3Y2Vy.png

Resim boyutları ile uğraşamadım kusura bakmayın hadi size kolay gelsin :):yo

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.