GNU/Linux Kali Linux Username Ve Root Şifresi Nasıl Değiştirilir?

kinq23

Üye
18 Ağu 2007
136
0
birkaç yol var grub menüsü editleme Readonly rw yapma fln denedim olmadı daha dogrusu rootun şifresini değiştim ama değiştirdikten sonra bu sefer bootta takılmalar yaşadım gnome gelmedi hiç. username hiç hatırlamadıgım için rootu degistirebilmistim, aksilik işte. ben normalde biryere kaydederim uzun süre sanal makineye baglanmasam bile not alırdım login bilgilerini diye hatırlıyorum megerse onlar eskinin eskisiymiş..

ne yapabilirim

Moderatör tarafında düzenlendi:

RasperPascal

Katılımcı Üye
19 May 2020
445
290
Atatürk'ün İzinde
Merhaba değerli üye ;

1- İlk olarak kali linuxu açalım . POWER MACHİNE .

2-Ekran açılırken boot ekranına gelebilmek için ADVANCED OPTİONS seçeneğine gelip 'E' tuşuna basıyoruz .

3- BOOT menüsüne girdikten sonra ' ro quiet splash ' yazan kod satırını bulup o kodu siliyoruz . :)

Rich (BB code):
ro quiet splash

4- Sildiğimiz kod yerine ' rw quiet init=/bin/bash ' kodunu yapıştırıyoruz ardından F10 veya CTRL + X tuşuna basarak bu kodu kaydediyoruz sistem tekrar başlayacak.

Rich (BB code):
rw quiet init=/bin/bash

5- Karşımıza siyah çirkin bir ekran geliyor .

6- Terminal ekrana ' passwd ' yazıyoruz ve entere basıyoruz .

Rich (BB code):
passwd

7- Terminal bizden yeni şifremizi istiyor.Yeni şifremizi yazıp ENTER'e basıyoruz ve şifremizi onaylamak için tekrar şifremizi yazıp entere basıyoruz . KORKMAYIN ŞİFRENİZİ YAZARKEN EKRANDA GÖRÜNMEZ . Şifre başarıyla değişti yazısını görünce yukarıdanKALİ LİNUX POWER OFF yapıyoruz yani kaliyi kapatıyoruz.

8- Kali Linuxu baştan çalıştırıyoruz.

9- Giriş ekranı gelince kullanıcı adı yerine ' root ' şifre yerine yeni belirlediğiniz şifreyi yazıyoruz ve giriş yapıyoruz.

10- Mükemmel ŞİFRESİNİ UNUTTUĞUMUZ KALİ LİNUX'u silip baştan kurmak yerine şifresini sıfırlayıp giriş yaptık.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.