Kali Linux Yayında

0x00

Yaşayan Forum Efsanesi
10 Ocak 2011
7,959
7
BackTrack İşletim Sisteminin yapımcısı olan Offensive Security, geçtiğimiz günlerde çeşitli penetrasyon araçlarını bünyesinde barındıran yeni bir işletim sistemini piyasaya sürdü. Kali Linux, yeni nesil BackTrack işletim sistemidir. Güvenlik uzmanlarının tercih ettiği BackTrack, artık Kali Linux adıyla yayın hayatına devam edecek.

BackTrack işletim sistemi Ubuntu 10.04 üzerinde çalışmaktaydı. Kali Linux ise Debian tabanı üzerinde çalışıyor. Debian, Ubuntuya göre daha sade ve stabil bir sistemdir. (Ubuntu işletim sistemi de aslında Debian tabanlıdır. Ubuntu, Debian üzerine ev kullanıcıları için gerekli olan bir çok yazılımın eklenmesiyle oluşturulmuş bir işletim sistemidir.)

Kali Linux - BackTrack Farkları:

Ana değişikliği sistem kurulumunda fark ediyorsunuz. BackTrack dvd'si ile sistemi boot ettiğinizde otomatik olarak live versiyon açılıyordu. Boot'un gerçekleşmesinin ardından Gui'ye geçmek için startx komutunu uygulamak gerekiyordu. Grafik altyapısına geçtikten sonra masaüstündeki install simgesinden sistem kurulumu gerçekleştirilebiliyordu. Kali Linux'de seçiminizi boot ekranında belirtmeniz gerekiyor.

Kali-Install.png

Sisteminizi Kali Linux dvd'si ile boot ettiğinizde yukarıdaki ekranla karşılaşacaksınız. Ürünü sisteminize yüklemek için install seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Dil seçimi: Kali için kurulumun ilk adımında dil belirleyebiliyorsunuz ancak İngilizce dil ile kullanmanızda fayda var.

netcfg_get_hostname_0.png

Kali Linux, kurulum aşamasındayken hostname belirlemenize imkan sağlıyor. BackTrack varsayılan olarak bt hostname'i ile birlikte kuruluyordu.

passwd_root-password_0.png

Sistem kurulumunda dikkat çeken bir başka özellik: root pw'yi kurulum aşamasındayken belirleyebiliyorsunuz. BackTrack'de root şifresi standart olarak toor'du.

Kali, paket yöneticisini de düzenlemenize imkan sağlamakta.

apt-setup_use_mirror_0.png

Kurulum aşamasının bu adımı ileri seviye Linux kullanıcıları içindir. Bu adımı evet seçeneğini kullanarak geçmelisiniz. Hayır seçeneğini seçerseniz kali repolarından yararlanamazsınız.

Detaylı kurulum anlatımı için: Kali Linux Hard Disk Install

Kali Linux, BackTrack gibi KDE ve GNOME sürümlerden oluşmuyor. kali.org'da son kullanıcılar için sadece GNOME sürüm hazırlanmış. Kendi gui arabirimini belirlemek isteyen kullanıcılar için ise miniiso adı verilen ve sadece konsol arabirimine sahip bir ürün yayınlanmış. Eğer KDE, LXDE, XFCE .. arabirimlerinden birini kullanmak isterseniz kendi ürününüzü kendiniz oluşturabiliyorsunuz.

Detaylı bilgi: docs.kali.org : Live Build

Kurulumun Ardından..

Kali Linux Classic Gnome Shell kullanmaktadır.

Kali Linux menüsü içerisinde Top 10 Security Tools alt menüsünü göreceksiniz. Kali'deki yeniliklerden birisi de bu menüdür. En çok kullanılan araçlara bu menüden hızlıca erişebilirsiniz.

/pentest dizini artık yok: BackTrack'deki pentest araçları bu dizinde kuruluydu. Yeni sistemde pentest dizini kaldırılmış. Sistemdeki araçları run application ekranından (Alt+F2 ile) yada Kali Linux menüsünden açmanız gerekiyor.

Daha fazla araç, en güncel ürünler: Pentest için geliştirilmiş çeşitli sistemlerde BackTrack içerisinde yer almayan bazı araçlar mevcuttu. Bunların bir çoğu da Kali içerisine dahil edilmiş.

Kali Linux menüsünde kısa bir gezinti:

Kali Linux - First Look - YouTube

Kali Linux İçin Direkt Linkler:

Resmi internet sitesi: Kali Linux
Bilgi paylaşımının yapıldığı blog sitesi: Kali Linux - Penetration Testing Distribution
Ürünler için download bağlantısı: Downloads | Kali Linux

Son düzenleme:

kanvoldo

Yeni üye
16 Eyl 2008
1
0
slm kardeş bilgi için teşekürler

Kali linux armel backtrack daki KDE ve gnome gibi olan ayrımı mı?
Birde office kısmında hangisi var : libre office? open office? kingsoft office?
en kısa sürede yanıtlarınızı bekliyorum

morphia

Katılımcı Üye
9 Mar 2006
494
0
Black Hat
slm kardeş bilgi için teşekürler

Kali linux armel backtrack daki KDE ve gnome gibi olan ayrımı mı?
Birde office kısmında hangisi var : libre office? open office? kingsoft office?
en kısa sürede yanıtlarınızı bekliyorum

Ben şimdi anlatacam :D
kalinin kde'si normalde yok. 0x90 reyiz kde'sini kendi yapıp paylaşmıştı.
TIKLA: http://www.turkhackteam.net/linux/853434-kali-linux-kde-versiyon.html
şimdi bunun 1.0.5 sürümü var. biraz eskidi bu ama iş görür mü görür :D
office'de hiç biri yok. sen neyi istersen onu yükleyebilin. :D

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.