kali linux yön tuşları sorunu

prester

Üye
11 Eyl 2021
216
44
23
kali linux kullanıyorum ve update attıktan sonra yön tuşları hom delete birsürü tuşun yerleri değişti (normal alfabetık tuslar dısında sadece o) keyboarddan baktım degıstırdım cozum bulamadım chatgptye forumlara vs de baktım yınede çözum bulamadım ne yapmalıyım
örnek : right = C
LEFT = A
END = F

sokratınpelerini

Katılımcı Üye
8 Ağu 2022
334
370
Susurluk
Bu tür bir sorun, genellikle klavye düzeni veya ayarlarının yanlış yapılandırılmasından kaynaklanabilir. Kali Linux'ta klavye düzeni sorunları yaşarsanız aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz:

1. Klavye Düzenini Kontrol Etme:Öncelikle klavye düzeninizi doğru seçtiğinizden emin olun. Kali Linux'un sağ alt köşesindeki menüden klavye simgesine tıklayarak klavye düzeninizi kontrol edebilir veya düzenleyebilirsiniz.
  2. Klavye Ayarlarını Sıfırlama:Klavye ayarlarını varsayılana sıfırlayarak sorunu çözmeyi deneyin. Bu işlemi Terminal'de aşağıdaki komutla gerçekleştirebilirsiniz:
    Kod:
    setxkbmap
  3. Klavye Düzenini Ayarlamak:Terminal üzerinden aşağıdaki komutla klavye düzeninizi ayarlayabilirsiniz:

Kod:
    setxkbmap <klavye_düzeni_kodu>
    Örneğin, ABD klavye düzenini ayarlamak için:

Kod:
    setxkbmap us
  4. Klavye Ayarlarını Kalıcı Hale Getirmek:Klavye düzeni ayarlarını kalıcı hale getirmek isterseniz, ayarları aşağıdaki dosyaya ekleyebilirsiniz:

Kod:
    sudo nano /etc/default/keyboard
    Ardından XKBLAYOUT satırını kendinize uygun klavye düzeni koduyla değiştirin:
    Kod:
    XKBLAYOUT="<klavye_düzeni_kodu>"
    Dosyayı kaydedip çıkın.
  5. Sistem Güncellemesi ve Yeniden Başlatma:Klavye düzeni ayarlarını güncelledikten sonra sistemi yeniden başlatmayı deneyin. Bu bazen sorunları çözebilir.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.