Çözüldü Kaliyi root olarak kullandım?

admgzzz

Yeni üye
11 Tem 2020
41
0
Merhabalar, bu zamana kadar hiç bir şekilde dikkat etmeden ve rastgele bir şekilde sudo,su komutlarıyla kullandım. %90 bir çok şeyi bozdum çünkü denediğim şeylerde hatalar alıyorum. şimdi kaliye format atmanın,sıfırlayıp en baştan başlamanın bir yolu var mı ? yoksa sıfırdan kurmam daha mı sağlıklı olur ?
ve tam olarak 'Neden root olarak kullanmamalıyım' ?

Moderatör tarafında düzenlendi:

MrSytem

Katılımcı Üye
30 Ağu 2019
591
4
Cevap: Kaliyi root olarak kullandım | YARDIM

Merhaba root olarak kullanmalısınız çünkü bilgisayarda tam yetki sahibi olursunuz.Aldığınız hataları yazarmısınız belki başka bir şeyden alıyorsunuz hatayı.

İyi Forumlar

Suvarii

Yeni üye
27 Kas 2020
37
0

Merhaba, sudo komutuyla fazla hatalara sebebiyet vermezsiniz ancak su komutuyla yazdığınız komutlar nedir?
Bir de Kaliyi Usb disk üzerinden mi kullanıyorsunuz yoksa Virtual Box mı? Virtual Box ise boşuna sıfırlamayla uğraşmayın silip tekrar kurun.
Root olarak kullanmamanızın sebebini zaten vermişsiniz 😀 Ama benim tavsiye Normal kullanıcı olarak kullanın kali açık kaynak kodlu olduğu için istediğiniz zaman bilerek veya bilmeyerek her dosyayı bozabilirsiniz. Kendimden örnek vermem gerekirse ben Bazı önemli yazma değiştirme işlemlerimde root kullanıcıya geçiş yapıyorum ardından Tekrar normal kullanıcıya dönüyorum benim sizlere tavsiyem budur. İyi Forumlar...

ICHIDH

Uzman üye
25 Eyl 2013
1,531
3
Erzurum

Merhabalar, bu zamana kadar hiç bir şekilde dikkat etmeden ve rastgele bir şekilde sudo,su komutlarıyla kullandım. %90 bir çok şeyi bozdum çünkü denediğim şeylerde hatalar alıyorum. şimdi kaliye format atmanın,sıfırlayıp en baştan başlamanın bir yolu var mı ? yoksa sıfırdan kurmam daha mı sağlıklı olur ?
ve tam olarak 'Neden root olarak kullanmamalıyım' ?

Root olarak kullanmamanız için bir neden yok, sorunuzda da bahsettiğiniz gibi dikkatli şekilde kullanılmadığı zaman kök dosyalara zarar verip geri dönüşü olmayan hatalar yaparak sisteme zarar vermeniz mümkün. Root olarak kullanıp kullanmamak sizin seçiminiz, ve tavsiyem sıfırdan kurup bundan sonra vereceğiniz her komutu dikkatli vererek sisteme zarar vermemeye çalışın.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.