Kanuni'nin Rüyası

Genghis Khan

Kıdemli Üye
18 Haz 2009
4,460
7
Kanuni Sultan Süleyman uzun zamandır kendi adını taşıyan bir camii yaptırmak niyetindedir. Bu camii için en uygun yeri bulmak üzere beklemektedir. Bir gece Kanuni rüyasında Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV)'i görür. Efendimiz Kanuni'ye Caminin bugünki yerini gösterir. Daha sonra camiinin mihrabının, minberinin, minarelerinin vs. ne şekilde olması gerektiğini söyler. Kanuni bu rüyadan çok etkilenmiştir. Sabah uyandığında ilk işi Mimarbaşı Koca Sinanı çağırtır. Mimar Sinan Hükümdarın bir camii inşa ettirme niyetini uzun zamandır bilmektedir. Sinan huzuruna gelir gelmez Kanuni söze başlar. Camiiyi yaptıracağı yerden bahseder. Bu sırada Mimar Sinan söze girer.

"Efendim isterseniz camiinin mihrabını şu şekilde, minberini şu şekilde, minarelerini şu şekilde, vs yapalım." Kanuni bu sözlerden sonra hayrete kapılmıştır. Koca Sinan Efendimiz (SAV)'in anlattıklarının aynısını anlatmaktadır.
Kanuni bunun üzerinde Sinan'a rüyasını anlatır. Sonunda Sinan'a döner. Onun bunları nasıl bildiğini sorar. Sinan'ın şu cevabı olukça ilginçtir.

"Sultanım, Efendimiz (SAV) size bunları anlatırken bende sizin arkanızda Efendimizi (SAV) dinliyordum."

Kaynak : Anonim

Son düzenleme:

rocknevres

Yeni üye
24 Şub 2011
9
0
Kaynak belirtir misin lütfen ? Güzel paylaşım.Ve böle bi padişahı dizide her gece odasına cariye giden bir insan gibi gösteriyolar ya ne diyelim ...

BrokenDreamS

Katılımcı Üye
15 May 2009
988
0
☪OSMANLIDAN☪
Kaynak belirtir misin lütfen ? Güzel paylaşım.Ve böle bi padişahı dizide her gece odasına cariye giden bir insan gibi gösteriyolar ya ne diyelim ...
Bir yandan dediğine katılıyorum ama filmin zararı kadar yararıda olduğunu düşünüyorum.Nedeni şimdiye kadar çok az satılmış Osmanlı Tarihi kitabları filmden sonra patlama yaşadı.Böylelikle bir çok insan Osmanlı tarihi hakkında bilgi edinmiş oldu.Kanuni Sultan Süleyman nı sadce isim olarak tanıyan insanlar bu kitablarla aydınlanmaya başladılar.Keşke bunun benzeri Osmanlı diziler çıksada izleyebilsek doğru bir şekilde.Pembe saçma dizilerden kurtulmuş oluruz...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.