Kayseri Erciyes Üniversitesine Giden/Gidecek olanlara yurt hakkında bildiri

zero007

Katılımcı Üye
20 Nis 2013
591
0
Arkadaşlar ben erciyes üniversitesinde okuyorum.
Cumhuriyet Erkek Öğrenci yurdunda kalıyorum. Bu yurt hakkında sizlere bilgi vermek istedim. bunu nekadar yayabilirsem okadar kişiyi büyük bir sıkıntıdan kurtarabileceğime inanıyorum.

Yurt müdürü olan Hasan bey tam bir para avcısı. 3 kuruş daha fazla kazanabilmek için herşeyi yapar.
Yılın başından beri çektiğimiz sıkıntıları sizlere anlatacağım.

Yurda kayıt olurken bize aile gibi davranıcaklarını yemeklere özen göstericeklerini, odaların ve lavoboların sürekli temizleneceği gibi bir ton yalan söylediler.
en başta temizlik yapan 3 çalışan vardı. şuan 2 si kovuldu bir kişi bütün katları temizlemek zorunda tutuluyor. Çalışan ablanın ailevi durumlarından dolayıda işten çıkarılmamak için herşeyi yapıyor. Elimizden geldiğince bizde ona yardımcı oluyoruz ama nekadar olabiliyorsak artık.

Yurt sözleşmesine göre ısıtıcı, su ısıtıcısı gibi cihazlar yasak. Kayıt olurken bize bunlara zaten ihtiyacınız olmuyacak dediler. Ancak herbirine ihtiyacımız var. Neden ihtiyacınız olsun diyebilirsiniz., yurt sıcak değilmi diyebilirsiniz, sıcak suyunuz yokmu diyebilirsiniz. hemen bunlara açıklık getireyim.
Yurt müdürü petekleri açmıyor. ısıtılmadığında soğuk olan bu petekler gece dahil açılmıyor. Kayserinin genel olarak havasını bilenler bunun nasıl bir sıkıntı olacağını biliyordur. kayseri geceleri -10 -15 olan bir memleket şu dönemlerde ki şu aralar sabahta 0 dereceye yakın bir hava durumu var. Sıcak suyumuz var ancak içebilmez için koyulmuş sıcak su musluklardan doldurulmuş. aynı şekilde yemekhanede verdikleri suda musluktan. Kayserinin suyu temizdir diyenler belli başlı yerlerde temiz. O suyun tadına bakıp birdaha düşünün derim. bu yıl yapılan bazı alt yapı çalışmalarından sonra bir süre musluktan kirli su aktı. o süre zarfında suyumuzu dışarıdan almak zorunda kaldık. bu olaydan yaklaşık bir ay kadar sonrada bize sular kirli diye su vermeyen abla işten çıkarıldı sebebide çok ağır çalıştığı denildi. 11 de anca işten çıkabiliyor denildi. Ancak o ablanın 11 e kadar beklemesinin sebebi ise ikinci öğretim olan öğrencilerin o saatlerde gelmesi. 11 e kadar gelmeyen öğrencilere yemek ayırır yemek kalmadıysa birşeyler hazırlar ve öğrencileri beklerdi o öğrenciler yemeğini yedikten sonra bulaşıkları yıkar etrafı tekrar siler öyle çıkardı.
güvenlik konusunada gelince öğrencilerin eşyalarını odada kimse yokkan karıştıran yurt müdürü ve ailesinin tuttuğu bir arkadaşı(bazıları akrabası olduğunuda söylüyor) nekadar güvenilir olabileceği aklımızda soru işareti bırakmıyor değil.
Eski güvenlikçimizde bizimle çok samimiydi. Hatta acıktığımızda atıştırmamız için bize yemekhaneden yiyecek birşeyler verirdir. Gece en ufak seste uyanır öğrencilerin odasına giden ana kapıyı kilitler ailelerimize haber vermden gece 12 den sonra bizi salmazdı.
Yeni güvenlikçimiz ise nöbet sırasında uyuyor hem dış kapıyı hemde öğrencilerin odasına açılan ana kapıyı kitlemiyor. İzinden geldiğimde(saatsabah 6 gibi) güvenlik görevlisi uyuyordu izin defterine geldiğim saati yazmam gerekiyordu abiyi bayağı bir dürttükten sonra beni tanımayan abi izindenmi geldin dedi bende evet dedim defter kalem masanın üstünde imzanı at girebilirsin dedi. Nekadar Güvende olduğumuzu siz düşünün artık :)

Bir başka konu olan yemekhanede çıkan yemekler. Ara ara yurt müdürü olacak olan Hasan abi aşçının parasını vermiyecek olacakki arada kendisi bize yemek yapmaktadır. Başka türlü aşçı neden işini yapmasınki? onuda geçtik kullandıkları yemek malzemeri sanki yan sanayi gibi. Nasıl açıklasam bilemedim örneğin tavuk çorbası yerine tavuk derisi çorbamız var. İçinde Et bulduğumuzda mutlu oluyoruz :D pilavı nereden alıyorlar merak ediyorum. adi olduğu çok belli nereden anladın gurmemisin sen diyecek olursanız, yaa abi bir avuç insan (ablalar aşçı müdür) bir allahın günü bilemi taş gibi olmayan pilav makarna yapamazlar? Napıyolar anlamadımki? biz köyde artan pilavları toplar tavuklara verirdik o pilav lapa lapa olurdu. Sanki adamda o tip pilavları toplayıp bize veriyor. Birde meşhur patetesimiz var. imam bayıldıya biraz tavuk ve bol miktarda patetes bulunuyor. imam bayıldıda kıyma yok arkadaşlar süpriz nasıl? :D

Artık ağlanıcak halimize gülüyoruz!
Erciyese gelecek olan kardeşlerimize umarım faydalı bir yazı olmuştur.
M.E.B ÖZEL MERKEZ CUMHURİYET ERKEK ÖĞRENCİ YURDU - Ana Sayfa

Bu arada kameralar ip kamera bir çalışan bize bir kıyak geçtiğinde bunu görüyorlar ve çalışan azarlanıyor. bazende kovuluyor. İzleyemedikleri kayıtlarıda sabah tekrar açıp izliyorlar.
Kayıt yaparken kızınıda yanında tutuyor ve sözleşme imzalanıcağı vakit erkek öğrenciyle kızını büyüklerde ayrı bir yere gönderiyor.

Allah öğrenciyi kazıklayarak, onlardan aldığı paraya karşık paranın hakkını vericek hizmet sunmayanların belasını versin!

KoyuAdam

Kadim Üye
5 Şub 2012
5,873
14
kayseride yurtlar genel olarak sıkıntı dostum ya.. arya var bir tane deneyebilirsin hiç fena değildi. sözleşme falan varsa iptal edebilirsin biliyorsun de mi? kabul etmezlerse, yurdun vaad ettiği özellikleri karşılamadığına dair dava edersin. çok haklı durumdasın zaten

zero007

Katılımcı Üye
20 Nis 2013
591
0
kayseride yurtlar genel olarak sıkıntı dostum ya.. arya var bir tane deneyebilirsin hiç fena değildi. sözleşme falan varsa iptal edebilirsin biliyorsun de mi? kabul etmezlerse, yurdun vaad ettiği özellikleri karşılamadığına dair dava edersin. çok haklı durumdasın zaten

Senet noluyor bu durumda?

KoyuAdam

Kadim Üye
5 Şub 2012
5,873
14
Senet noluyor bu durumda?

eğer cidden canını sıkıyorsa ilk başta yurt hizmetlerinin eksik gedik yapıldığını hatta hiç yapılmadığını yurt müdürüne söyle, çözüme kavuşmazsa ayrılmak istediğini sözleşmeyi fesetmezlerse de hukuk yoluna başvurmak istediğini söylersin. Ahlaki değerlere sahip bir adamsa kaldığını ödersin senetini verir sıkıntı biter. Yok olmaz parayı alırım derse sen de buna yönelik dava edersin. internette bir sürü dava örneği var bu konuda çok kez insanların başına geliyor çünkü. ondan sonra seneti ister versin ister vermesin.. senden beş kuruş alamaz hukuki olarak haklı durumdasın

uLubatlı38

Katılımcı Üye
26 Şub 2016
609
0
-Kayseri
Bir kayserili olarak böyle sıkıntılar çekmenize gerçekten üzüldüm. Her türlü konuda yardımcı olabilirim özelden iletişime geçmeniz yeterlidir ...

heyecan85

Uzman üye
9 Tem 2015
1,466
4
Bunlar cidden hikâye gibi geliyo ama bunlarin hepsi bi insanlık suçu denetim yok kardesim denetim

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.