Kişinin verilerine izinsiz erişmenin cezası nedir?

D3DX4KEYS

Yeni üye
16 Nis 2022
10
2
İyi geceler, ben bir platformda insanları dolandıran birine bir kaç Grabber attım. Bayağı bir hesap geldi, çok fazla. 478 tane Password falan çıktı. Benim başıma bir şey gelir mi? Mahkemeye falan başvursa yani başıma bir şey gelir mi, reşit değilim.

who.rdl

Katılımcı Üye
17 Nis 2022
449
263
@MuammerCan Kader ortağım.
İyi geceler, ben bir platformda insanları dolandıran birine bir kaç Grabber attım. Bayağı bir hesap geldi, çok fazla. 478 tane Password falan çıktı. Benim başıma bir şey gelir mi? Mahkemeye falan başvursa yani başıma bir şey gelir mi, reşit değilim.
Elimde Siber Savaş adlı Kitap kaynağına göre
Madde 158 (Nitelikli Dolandırıcılık ) :
(1) Dolandırıcılık Suçunun;

-
Bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılmak suretiyle,
İşlenmesi halinde,
İKİ YILDAN YEDİ YILA kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.

Madde 142 (Nitelikli Hırsızlık) :
(2) Suçun;

Bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle, İslenmesi halinde, ÜÇ YILDAN YEDİ YILA kadar hapis cezasina hükmolunur.
T%C3%BCrkHackTeam_Logo.png

'GHOST

Uzman üye
31 Mar 2022
1,387
568
Merhaba değerli forum üyesi ;
TCK ' dan alınmıştır!
5237 sayılı TCK'nın 136. maddesinde “Verileri Hukuka Aykırı Olarak Verme veya Ele Geçirme” başlığıyla düzenlenen suçun madde metni şu şekildedir :

Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır (TCK m.136/1).

n0rkeyysx

Katılımcı Üye
17 Kas 2021
297
148
En anlamadığım türde sizsiniz aga madem korkuyon niye yapıyon adam isterse seni çok güzel patlatır haberin olsun. Bu işi yaparken önlem anladığınıda sanmıyorum zaten ondan polisin işide gayet kolay olur.

Şikayet ederlerse yakalanırsın her data başına ceza yersin 478 data varsa her birine ayrı ceza verilir.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.