Kopan Kafatası Yerine Takıldı* Yaşıyor...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

lord_magic

Katılımcı Üye
13 Şub 2006
607
6
c:\Trojan.ex
Kafatası kopan ve omurgasına sadece deriyle bağlı kalan 12 yaşındaki İngiliz çocuk ameliyatla iyileşti. Daha önce benzer 16 vaka tıp literatürüne geçti. 11'i öldü. 3'ü felç* 1'i sakat kaldı. Sadece biri yaşıyor. O da Chris.

Yarış pistindeki kazada* kafatası iskeletinden ayrılan 12 yaşındaki Chris Stewart geçirdiği zorlu ameliyattan sonra iki ayda eski haline döndü. Başı vücudundan ayrılan çocuk 2 ayda iyileşti

İngiliz küçük yarışçı Chris Stewart* bundan 2 ay önce yarış sırasında 80 kilometre hızla giderken 1000cc'lik Mini marka otomobili ****l bir bariyere çarptı. Ve kafatası omurgasından ayrıldı. Araçtan çıkarılıncaya kadar geçen 90 dakika ve hastane yolu boyunca küçük çocuğun kafası omurgasına sadece kasları ve derisi sayesinde bağlı kaldı. İngiltere'nin beyin ve sinir sistemi ameliyatlarında en başarılı hastanesi olan Southampton General'a kaldırılan küçük çocuğun kafatası ve omurgası 6 saat süren zorlu bir ameliyatla tekrar bir araya getirildi. Doktorlar 12 yaşındaki küçükChris'in kafasını yeniden vücuduna bağlayabilmek için ****l çiviler ve kalça kemiğinden alınan kemikleri kullandı. Ameliyattan sonra ani ölümcül hareket yapmasını engellemek için suni olarak komaya sokulan Chris* yoğun bakım ünitesinde 19 gün kaldıktan sonra yeniden hayata döndü.

HAREKETSİZLİKTEN SIKILDI!
Ameliyattan sadece 2 ay geçmiş olmasına rağmen sağlığına tümüyle kavuşan küçük çocuk kaza sırasında hiç korkmadığını ancak kısa bir süre için bile olsa istediği gibi hareket edememenin çok sıkıcı olduğunu söyledi. Chris en kısa sürede pistlere geri döneceğini sözlerine ekledi.

Chris'inannesi Debra Stewart ise özellikle itfaiyecilerin aracın yanına gelip 90 dakika boyunca oğlunu çıkarmaya çalışmasını izlemenin çok zor ve acı olduğunu söyledi. Koşma* bisiklete binme* yüzme gibi motor hareketlerinde hiçbir sorun yaşamayan Chris'in ameliyatını yapan Evan Davies şöyle konuştu: "Ameliyata başlamadan evvel dünya çapında birçok uzmanı aradım. Fikir danıştım. Böyle bir durumda kazazedenin yaşama şansı yoktur. Daha önce benzer 16 vaka tıp literatürüne geçti. 11'i öldü. 3'ü felç kaldı. 1'i sakat kaldı. Sadece biri hayatta kalmayı başardı."

***
Uzmanlar ne diyor?

"Kazanın şiddeti bir travma yaratmamış"
Prof. Dr. Azmi Hamzaoğlu* Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Görülen tabloya göre omuriliğe fazla zarar gelmemiş. Çok şanssız bir bölge olmasına karşılık kazanın şiddeti kişide çok ciddi travmaya yol açmamış. Bu tür hastaların yüzde 95-99'u beyin kanaması veya beyin travmasından ölür. Hasta nörolojik olarak yaşıyorsa kafatası* boyun omuru stabilizasyonu yapılır.

"İlk yardımın vaktinde yapılması önemli"
Prof. Mehmet Binnet* Ankara Üniv. Ortopedi ve Travmatoloji Öğr. Üyesi

Ters bir harekette solunum yetmezliğinden ölebilirdi. İlk müdahalenin zamanında yapılmış olması ve hastaneye ulaştırmanın sağlıklı yapılması çocuğun hayata kazandırılmasında bence en önemli etken. Bu tip operasyonlar Türkiye'de spinal cerrahlarca başarılı bir şekilde gerçekleştiriliyor.:yaho1:yaho1
 

denizsolok

Katılımcı Üye
18 Tem 2007
360
0
İstanbul
Benim bildiğim kadarıyla tıp sinirleri bağlayamıyor.O yüzdendirki beyinden aşağıya elektrik sinyalleri ileten omurların içinden geçen ilik kopunca nerden koptuysa felç kalınıyor..
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.