Laptop-Masaüstü Bilgisayar Donanım Önerileri

Komega

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2013
9,706
6
Dünydn .s
Merhaba arkadaşlar. Bu konumda sizlere laptop alırken nerelere dikkat edileceğini anlatacağım.

Öncelikle laptop'u ne amacla aldığına kara vermeniz gerek.Yani sıradan günlük hayatta kullanmak için internette gezinmek için mi ? Biraz performans isteyip İşte vb. yerlerde Kullanmak İçin mi ? Daha fazla performans için ve lapropta oyun oynamak içinmi mi istiyorsunuz ona karar verin.Amaç kullanmayacağınız özelliklere boşu boşuna para vermemek için…

Laptoplar genelde cpu ya göre kategorize ediliyor. Mesela intel işlemciler için i3, i5 ve i7 var. i3 ev kullanıcısı internette gezinen küçük ve orta ölçekli bilgisayar uygulamalarını çalıştırmak içindir.

i5 biraz daha performans isteyen bilgisayarda internette gezinmenin yanı sıra iş yapanlar içindir. i7 de daha fazla performansa ihtiyaç duyanlar içindir. Ayrıca dizüstü bilgisayarında oyun oynamayı düşünüyorsanız paylaşımsız ekran kartlı bir laptop seçmelisiniz.
Eğer bilgisayarı çok yoğun kullanıyorsanız bir çok dokümanla aynı anda çalışacak ve çok sayıda program kullanacaksanız Ram’i de çok yüksek tutmalısınız (en az 8gb – 16 gb.)

Eğer laptopu evde kullanıcaksanız orta dereceli bir laptop sizin için gayet uygundur.Fiyat bakımından ise 1000 Tl'nin altına inmemenizi öneririm.Çünkü ev kullanıcısıda olsanız 1000 Tl'nin altındaki laptoplar günlük kullanım için bile sıkıntı çıkartabilir.Önerilen fiyat kriterim sizin için 1000 ve 1500 arası.

Eğer iş için kullanılacak iyi performanslı bir bilgisayar istiyosanız fiyat kriteri 1500-2000 lira arasındadır.
Donanım önerilerim ise :
İşlemci :İ5 sizin için uygundur.
Ram:4,6 Gb ramler idealdir.
Ekran Kartı: 1 gb idealdir ama grafik işleriyle uğraşıyosanız 2 gb öneririm.
Hard Disk : İş için 1 Tb öneririm ihtiyaca göre arttırılabilir.

Eğer Çok iyi performanslı bir laprop istiyosanız 2000 Tl'nin üzerindeki laptoplar szin için uygundur.
Böyle bir sistem istiyosanız sayısal verilere bakabilirsiniz Örn Rami iş için 4-6 gb arası önermiştim,ama yüsek performans için bu sayı artırılmalı (8-16) İşlemci olarakta İ7'yi öneririm.

Evet arkadaşlar bu yazdıklarıma bakarak sizde kendinize uygun bir sistem seçebilirsiniz. İyi forumlar...

kmc60

Uzman üye
8 Ocak 2013
1,206
6
Her yer
Bana göre çok yüzeysel kalmıs ve pek çok konuda aynı fikirde değilim.. 1-2 gb demekle bu işler yürümüyor malesef..

TURKSTFN

Yaşayan Forum Efsanesi
4 Nis 2013
23,056
1
Bana göre çok yüzeysel kalmıs ve pek çok konuda aynı fikirde değilim.. 1-2 gb demekle bu işler yürümüyor malesef..

:RpS_thumbsup: Haklısın mesala 1gb 256bitlik bir ekran kartı var birde 2gb 128 bitlik bir ekran kartı var netlik,grafik konusunda en iyi 1gb olanlarıdır o gb artmasıyla birşey değişmez bunun alt basamaklarıda var ;) Benim masaüstü pc var 4gb ekran kartı var ama 128bit görüntü kalitesi 1gb ekran kartı olan laptopumla eşdeğerdir anlatabildimmi ;)

Komega

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2013
9,706
6
Dünydn .s
:RpS_thumbsup: Haklısın mesala 1gb 256bitlik bir ekran kartı var birde 2gb 128 bitlik bir ekran kartı var netlik,grafik konusunda en iyi 1gb olanlarıdır o gb artmasıyla birşey değişmez bunun alt basamaklarıda var ;) Benim masaüstü pc var 4gb ekran kartı var ama 128bit görüntü kalitesi 1gb ekran kartı olan laptopumla eşdeğerdir anlatabildimmi ;)

evet onlardennda bahsetmem gerekiyodu ama bu seferki böle oldu :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.