Donanım Laptop Siyah Ekran Veriyor

Jqwx

Yeni üye
16 Haz 2019
35
0
Herkese selamlar ve iyi forumlar laptobum dün birden bire ekranı gitti siyah ekran hiçbirşey yok ne bir fare işareti ne de bir renk hiç ekran yok farklı bir monitörede bağladım vga ile belki ekranı bozulmuştur yanmıştır diye ondada görüntü gelmedi (birçok kez denedim tak çıkar ve ekran aktarım tuşlarıyla ) ardından birkaç kere kapatıp açtım laptobu ekran geldi sonra birkaç saat sonra (Kişisel bilgisayarınız bir sorunla karşılaştı yeniden başlatılması gerekiyor) başlıklı mavi ekran hatası ile kapandı tekrar tekrar açtığımda birkaç kez bu hatayla karşılaştım sürekli kapandı sonra kapatıp uyudum bu sabah açtığımda yine siyah ekranla karşılaştım birçok kez kapatıp açtım ramleri söktüm taktım ssd yi söktüm taktım hepsini söktüm intarnetteki birçok yolu dedim çalıştırdım yinede yok bios ekranı bile gelmiyor yardımcı olurmusunuz ekranı bozuk değil monitör bağladığımdada görüntü yok ekran kartı yanmış olabilirmi yada böyle bir hata ile karşılaşan bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim teşekkürler

Pc bilgileri

İdeapad Z580-20135
İntel Core İ5-3210M

Ekran kartı 2GB 128BİT NVIDIA (TOPLAM 4GB)

Moderatör tarafında düzenlendi:

hayalet18

Kıdemli Üye
3 Şub 2015
2,327
2
ERMENISTAN
Cevap: Laptop Siyah Ekran YARDIM

Jqwx
birden fazla nedeni var,
1 ramları tam oturmamış olabilir silgi ile silin ramların pinleri altın gibi olanları , ram yuvasını temizleyin diş fırcası ile yada saç kurutma makinası ile üfletin toz gitsin
2 işlemci sökün ve tekrar takın, işlemci termal macun yenileyin, uzay montaj ile işlemciye ısı geliyormu test edin
3 monitöre giden kablo çıkmış gevşemiş yada temassız olabilir
4 leptopun ekrana telefonun arka yada ön flash açın , 1 yada 2 cm uzaklıktan leptop çalışır şekilde ışık tutun, belki leptopun monitördeki ledler patlamış olabilir, hafif yazılar okunur öyleyse
5 eğer leptopa görüntü gelmiyorsa, farklı ramlarla tekrar deneyin, aynı sorun varsa
6 ya ekrana giden yollar çip vb ekran kartı yanmış olabilir, yada bios gümlemiştir, ( geçen ay benim leptop aynı sorun oldu başıma geldi biosu yanmış, bios çipi değişti,) yanında 4 gb ramı yakmış bide
7 bios sıfırlamayı deneyin, leptop statik elektrik boşaltın, batarya ve şarj aleti çıkartın , güç düğmesine 30 saniye ile 1 dk arası basılı tutun, içindeki elektrik boşalır, boşalmassa bios pilini çıkartın , öyle deneyin
8 garanti varsa garantiye gönderin , bence yoktur, dışardaki bilgisayarcıya vermeyin ,parça çalıyor, ve pahalı yapıyor, direk garanti firmasına gönderin lenovo arayın iletişim bilgilerini alın kargoyıp gönderin, arızalarını kağıda not düşüp leptopun üst kasa yada alt kasaya bantla yapıştırın ,
9 benim ilk gönderdiğim genelde fabrikları garantili yada garantisiz, eğer üşenirsem direk izmirde firma var oraya gönderiyom link ve ismi bu burdan iletişime geç http://www.tekservisim.com/ , yıllardır çalıştım bu firma ile güvenilir, sana ücretini söyler yaptırıp yaptırmamak sana kalmış , ben beğeniyorum teknik servisini şahsen

Jqwx

Yeni üye
16 Haz 2019
35
0

Jqwx
birden fazla nedeni var,
1 ramları tam oturmamış olabilir silgi ile silin ramların pinleri altın gibi olanları , ram yuvasını temizleyin diş fırcası ile yada saç kurutma makinası ile üfletin toz gitsin
2 işlemci sökün ve tekrar takın, işlemci termal macun yenileyin, uzay montaj ile işlemciye ısı geliyormu test edin
3 monitöre giden kablo çıkmış gevşemiş yada temassız olabilir
4 leptopun ekrana telefonun arka yada ön flash açın , 1 yada 2 cm uzaklıktan leptop çalışır şekilde ışık tutun, belki leptopun monitördeki ledler patlamış olabilir, hafif yazılar okunur öyleyse
5 eğer leptopa görüntü gelmiyorsa, farklı ramlarla tekrar deneyin, aynı sorun varsa
6 ya ekrana giden yollar çip vb ekran kartı yanmış olabilir, yada bios gümlemiştir, ( geçen ay benim leptop aynı sorun oldu başıma geldi biosu yanmış, bios çipi değişti,) yanında 4 gb ramı yakmış bide
7 bios sıfırlamayı deneyin, leptop statik elektrik boşaltın, batarya ve şarj aleti çıkartın , güç düğmesine 30 saniye ile 1 dk arası basılı tutun, içindeki elektrik boşalır, boşalmassa bios pilini çıkartın , öyle deneyin
8 garanti varsa garantiye gönderin , bence yoktur, dışardaki bilgisayarcıya vermeyin ,parça çalıyor, ve pahalı yapıyor, direk garanti firmasına gönderin lenovo arayın iletişim bilgilerini alın kargoyıp gönderin, arızalarını kağıda not düşüp leptopun üst kasa yada alt kasaya bantla yapıştırın ,
9 benim ilk gönderdiğim genelde fabrikları garantili yada garantisiz, eğer üşenirsem direk izmirde firma var oraya gönderiyom link ve ismi bu burdan iletişime geç http://www.tekservisim.com/ , yıllardır çalıştım bu firma ile güvenilir, sana ücretini söyler yaptırıp yaptırmamak sana kalmış , ben beğeniyorum teknik servisini şahsen

Üstad tüm söylediklerini denedim daha fazlasınıda gün boyunca tık yok muhtemelen 6. Dediğin oldu ama ramları başka pc ye taktım yakmamış yani bilmiyorum bakalım araştırıyorum garantisi yok eski pc teşekkürler firma tavsiyen için sonuca ulaşamazsam değerlendireceğim

hayalet18

Kıdemli Üye
3 Şub 2015
2,327
2
ERMENISTAN

Jqwx
rica ederim inşallah düzelir ama bilgisayarcıya verme , eski yada yeni bilgisayar olsun ya garantiye gönder , yada izmir tek servisime gönder , adamlar 25 kuruşluk çipi 500 tl ye değişiyo, biliyorum yıllardır çalıştım bilgisayar teknik servisinde , illa lehim havya ve ölçme cihazımı alayım bide ışıklı büyüteç dedim, kimsede çıt yok , gerekirse yaptırmıyom bilgisayarcıya, garantide vermiyor bide, saglam parcalarıda bozuyor bilgisayarcı başıma geldi kaç defa, bilgisayarcıdan çıktıktan sonra

Jqwx

Yeni üye
16 Haz 2019
35
0

Jqwx
rica ederim inşallah düzelir ama bilgisayarcıya verme , eski yada yeni bilgisayar olsun ya garantiye gönder , yada izmir tek servisime gönder , adamlar 25 kuruşluk çipi 500 tl ye değişiyo, biliyorum yıllardır çalıştım bilgisayar teknik servisinde , illa lehim havya ve ölçme cihazımı alayım bide ışıklı büyüteç dedim, kimsede çıt yok , gerekirse yaptırmıyom bilgisayarcıya, garantide vermiyor bide, saglam parcalarıda bozuyor bilgisayarcı başıma geldi kaç defa, bilgisayarcıdan çıktıktan sonra

Aynen haklısın bende öyle düşünüyorum ki genelde öyle zaten teşekkür ederim tavsiyelerin için iyi akşamlar dilerim

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.