Laptopdan gelen fazla ses

IlkayHD

Katılımcı Üye
25 Nis 2016
955
0
Selamun aleyküm arkadaşlar hayırlı forumlar dilerim
Başlıktan da görüldüğü gibi laptopum fazla ses çıkarıyor cidden çok sinir bozucu bişey.
Herneyse şimdi diyeceksiniz ki fanı temizle termal macun sür vs.
Fanı temizlemeyi geçtim marka modele uygun yeni bir fan aldım sıkıntısız çalışıyor fakat ses hala yüksek seviyede.Bilgisayarımda herhangi bir virüs,trojan olmadığından eminim tertemiz windows7 kurulu.Bu ses hangi parçadan geliyor olabilir? fandan geleceğini sanmıyorum çünkü yenisiyle değiştirdim fanda toz bile yok şuan.Düşünceleriniz nelerdir ? Teşekkürler

DreaMHunteR

Kıdemli Üye
27 Ağu 2009
3,131
0
Eskişehir
şimdi aklıma bir kaç birşey geldi onları paylaşayım seninle belki çözüm olur.

daha önce laptopunu ekran çipi arızalı diye UMA rejimine çevirttirdin mi ? çevirttirdiysen yeniden bios yazman gerekir ( tabi uma için düzenlenmiş olan bios )

yine tamir için açtığım laptoplardan hp G6 laptopta geldi başıma anakartın kasaya montajlandığı vidaların yuvaları kırıktı anakart boştaydı bu durumda anlık hızlanmalarda yüksek ses çıkıyor kartın tepesine bastırıp kasaya sabitlediğimde ses kesiliyordu belki öyle birşey mi oldu acaba ?

IlkayHD

Katılımcı Üye
25 Nis 2016
955
0
şimdi aklıma bir kaç birşey geldi onları paylaşayım seninle belki çözüm olur.

daha önce laptopunu ekran çipi arızalı diye UMA rejimine çevirttirdin mi ? çevirttirdiysen yeniden bios yazman gerekir ( tabi uma için düzenlenmiş olan bios )

yine tamir için açtığım laptoplardan hp G6 laptopta geldi başıma anakartın kasaya montajlandığı vidaların yuvaları kırıktı anakart boştaydı bu durumda anlık hızlanmalarda yüksek ses çıkıyor kartın tepesine bastırıp kasaya sabitlediğimde ses kesiliyordu belki öyle birşey mi oldu acaba ?

Hocam az önce laptopu açtım fanın 1 vidasının takılı olmadığını gördüm önceden dikkat etmemiştim hiç şimdi farkettim
Fanı üst tarafa doğru ittiğimde bayağı bir mesafe fan yerine geliyor gibi fakat elimi tekrar çektiğimde fan aşağı düşüyor :mahcup sıkıntı bundan galiba bir çözüm bulacağım

TheDarkFire

Kıdemli Üye
18 Mar 2015
2,993
0
Fanı yenisiyle değiştirmek sesi kesmez.
Normalde ses yapacak 2 parça var. Fan ve Harddisk (mekanik disk ise)

Eğer ses fandan geliyorsa yeni bi fan almak çözmeyebilir. Bilgisayar fazla ısınıyorsa fan o ısıyı dışarı atabilemek için yüksek devir çalışır ve buda ses yapmasına sebep olur.
Yani siz komple tozlardan arındırın bilgisayarınızı ve altlık ile kullanın termal macun değişiminide yapın. Ses devam ediyorsa ve ısı değerleri normalde muhtemelen harddiskten geliyordur ses.

DreaMHunteR

Kıdemli Üye
27 Ağu 2009
3,131
0
Eskişehir
Hocam az önce laptopu açtım fanın 1 vidasının takılı olmadığını gördüm önceden dikkat etmemiştim hiç şimdi farkettim
Fanı üst tarafa doğru ittiğimde bayağı bir mesafe fan yerine geliyor gibi fakat elimi tekrar çektiğimde fan aşağı düşüyor :mahcup sıkıntı bundan galiba bir çözüm bulacağım

fanların bazı vidaları laptopun üst kapağını açtığında genelde klavyenin altından hem üst kasayı hemde fanı aynı vidayla tutturmak için tek vidayla montajlanır.sen laptopun içini açmak için o vidayı zaten sökmüş olabilirsin buna da dikkat et.eğer senin dediğin gibi boşta duruyorsa oraya kesinlikle vidayla sabitle büyük ihtimal ondan.dediğim gibi anakart komple boştaykende çok ses geliyo tepeden bastırınca düzeliyor.

DreaMHunteR

Kıdemli Üye
27 Ağu 2009
3,131
0
Eskişehir
Hocam vida işini hallettim ama ses hala aynı seviyede bi türlü azaltamadım

power button kartı üst kasaya montajlıysa onu yerinden çıkartıp anakart üzerine takın laptopu çalıştırın yani üst kapağı kapalı değilken çalıştırın.gürültü anında anakartın çeşitli bölgelerine elinizle bastırın ses kesilirse oraya bir müdahale yaparsınız

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.