Linux Dağıtımı Seçme//İçerik Editörlüğü Kulübü

TheVeronica

Katılımcı Üye
13 Ocak 2019
908
1
Ütopya
Linux Dağıtımı Seçme//İçerik Editörlüğü Kulübü//TheVeronica

Öncelikle Herkese Merhabalar. Bu konuda sizlere Linux dağıtımı seçerken dikkat edilmesi gereken şeylerden bahsedeceğim. İyi Okumalar.

2wwlcv.gif

zlRKRf.png

q7wM8V.jpg

1. Sistem Özellikleriniz​
Öncelikle Sisteminiz önemlidir. Bu konuda her ne kadar Linux kötü sistemlere bile kurabilse de kastırmadan her işinizi rahatça görebilecek , sisteminize uygun bir dağıtım seçmeniz gerekiyor. Ayrıca Bazı Linux dağıtımının iyi ve kötü sistemlere de özel versiyonları mevcut. Eğer kötü bir sisteminiz varsa Debian ve Debian tabanlı ı dağııtmları kullanabilirsiniz. Ayrıca ne kadar sisteminiz iyi olursa olsun eğer sanal makineye kuracaksanız hafif bir dağıtım seçmenizde fayda var.

zlRKRf.png

2. Linux Hakkında Bilginiz.

Linux dağıtımı seçerken Linux hakkında ki bilginiz de önemlidir. Burada eğer az bilgi sahibi iseniz; işlerinizi daha kolay bir şekilde halledebileceğiniz , çoğu işinizi grafiksel olarak yapabileceğiniz bir dağıtım seçmelisiniz. Eğer az bilginiz varsa Deepin kullanabilirsiniz. Deepin çoğu işi grafiksel olarak yapmanıza ve kendine has bir çok uygulamaya erişebilmenizi sağlar.

zlRKRf.png

hMiphi.jpg

3.Güncellik
Tabi ki de güncel bir Linux dağıtımı kullanmanız gerekiyor. Yani bir çok kişinin kulllandığı ve hala aktif bir dağıtım kullanmak , bir problemle karşılaştığınızla çözebilmeniz , driver kurulumu vb. problemlerin çok yaşanmamasını sağlar. Ayrıca bir çok Linux forumunda da probleminize çözüm bulabilirsiniz.
zlRKRf.png

4.Kullanım Amacınız.

Kullanım amacınıza uygun bir Linux seçmek önemlidir. Bu konuda mümkün olduğunca araçların hazır biçimde gelmesi önemlidir. Eğer Ofis İşleri vb. uğraşacaksanız Deepin ve Linux Mint kullanabilirsiniz. Linux Mint libre office vb. ile beraber geliyor ancak sırf office işleri ile uğraşacaksanız Windows ve Microsoft Office kullanmanız iyi olacaktır. Ancak Linux tamamen ücretsiz bir işletim sistemi olduğu için çoğu uygulama da ücretsizdir ve geniş bir çerçeveye sahiptir.
zlRKRf.png

Konum burada bitiyor ,bir sonraki konularda görüşürüz

Son düzenleme:

Hasqer

Uzman üye
27 Haz 2016
1,197
7
Tam Linux mu kursam diye düşünüyorudum :)

Bir Deepin kurayım o zaman :)

P4RS

Özel Üye
8 Ocak 2017
5,156
58
Ankara
Güzel konu olmuş Veronica fakat güvenlik olayını da yazabilirdin. Mesela Parrot gibi bir dağıtıma virüs bulaşması imkansız gibi bir şey ancak BugTraq gibi bir dağıtıma virüs bulaşması olası bir durum :))

TheVeronica

Katılımcı Üye
13 Ocak 2019
908
1
Ütopya
Güzel konu olmuş Veronica fakat güvenlik olayını da yazabilirdin. Mesela Parrot gibi bir dağıtıma virüs bulaşması imkansız gibi bir şey ancak BugTraq gibi bir dağıtıma virüs bulaşması olası bir durum :))

Ekleyebilirdim Ancak ihtiyaç bulmadım . Zaten güncellik de bunu kapsıyor .:). 40 yılda bir güncellenen bir Linux dağıtımı ile 6 ayda güncellenen bir Linux dağıtımının virüs. Korumasında aynı değil.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.