Linux Mint Sarah WINE Kurulumu

MenaR

Katılımcı Üye
20 Şub 2012
535
0
Evdeki tablet pc nin hafızasının küçük olması ve Windows un boyutunun büyük olması sebebiyle Linux Mint Sarah yükledik. İlk Linux tecrübemiz olduğu için Uç birim kodları kullanımı konusunda baya sıkıntı yaşadık. Dersler için pdf reader lazım oldu ve Linux için uyumlu gözüken Pdf readerları yüklemede başarılı olamayınca WINE ın alışma sürecinde iyi olacağını düşündük. :D Nette WINE yükleme konusunda hiç bilmeyenlerin rahatlıkla anlayabileceği bir video buldum benim gibi sıkıntı yaşayan vardır belki diye yazıya dökülmüş halini paylaşayım dedim.

1-Öncelikle Uç birimi açıyoruz

Kod:
sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-wine/ppa
Kodunu yazıp enter a basıyoruz. Yönetici parolası isteyecek. Parolayı girip enterlayıp bekliyoruz.

jX8JaG.png

2-Bu ekran gelince devam etmek için enter a basıyoruz ve bekliyoruz. İşlem tamamlanınca aşağıdaki kodu yazıp enterlıyoruz.

Kod:
sudo apt-get update
3-Buradaki işlem de tamamlanınca

Kod:
sudo apt-get install wine1.8
Kodunu girip enterlıyoruz. Uç birimden yapacağımız işlem bu kadar.

Sonrasında Menü den Wine ın üstüne gelip açılan yan pencereden "Configure Wine" a basıyoruz. Yüklememizi istediği şeyleri yüklüyoruz. Wine kullanıma hazır. :)

pX04Q0.png

.exe uzantılı dosyalara sağ tıklayıp "Wine Windows Program Loader ile aç" seçeneğine bastığınızda program yükleniyor.

vXbzBv.png

NOT: Eğer dosyaya sağ tıkladığınızda en üstte WINE seçeneği çıkmıyorsa "Birlikte Aç" sekmesinden yapabilirsiniz.

Edit: Menü den Yönetim Sekmesinden Yazılım Yönetcisini bulup oradan da WINE ı hatta diğer birçok uygulamayı da indirebilirsiniz (Benim gibi bulmak için saatleriniz gitmesin diye yazıyorum :trl )

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.