Linux Sistemler de Kullanıcı Yönetimi#LinuxKulübü

The Alone

Katılımcı Üye
17 May 2018
266
1
GHQXZb.png

Arkadaşlar merhaba ben The Alone bugün sizlerle kullanıcı yönetimi adlı konuya değineceğiz.

[+]Kullanıcı Yönetimi Nedir ?
[+]Kullanıcı Yönetimi İle Neler Yapabiliriz ?
[+]Komutlar Nelerdir ?
[+]Bunları Öğrendikten Sonra Neler Yapabiliriz ?

Bu tip konuları öğreneceğiz hazırsanız hadi hemen başlayalım.
Arkadaşlar ilk önce kullanıcı yönetimi nedir bir buna bakalım.
Kullanıcı yönetimi dediğimiz şey saten adından da anlayacağınız gibi kullanıcıları yönetmektir.
Yani biraz daha içine girdiğimiz de şöyle söyleyebiliriz.

$Yetki Vermek
$Yetki Almak
$Kullanıcı Silmek
$Kullanıcı Eklemek

Bu tip işler tabi sadece bu kadar değil bu biraz daha temel düzey de şeyler yani bir ev düzeni gibi.
Aile koruması için mesela bazı aile üyelerine kısıtlı yetkiler verilirken baba anne gibi aile üyelerine tam yetki verilir.
Bu tip işler meslek haline geldiğinde tabi iş daha çok büyüyor örnek vermek gerekirse bir kurumsal şirket de iş daha farklıdır.
Daha farklı ve ayrıntısına kadar düşünülmüş komutlar vardır fakat tabi her şeyin en temel düzeyinde bu tip işler vardır
Benim anlatımım daha temel düzey olacak.

Kullanıcı yönetimi ile az önce de dediğim gibi yetki vermek almak gibi işleri yapabiliriz yani admin sizsiniz öyle düşünün bir admin neler yapabilir
sizde linux kullanıcı yönetimi yaparken bunları yapabilirsiniz tabi linux kullanıcı yönetimi diye bir alan yoktur böyle şeylere sistem yöneticiler bakar
ve tabi linux sistem yöneticileri sadece buna bakmaz bir çok şeyler ile ilgilenir ağ gibi işler de olsun bir çok şeyler ile ilgilenir serverları yönetmek işleyişleri
izlemek olsun bu tip konular ile ilgilenirler.

Hadi şimdi sizlerle bu komutları öğrenelim eğer gerçek bir linux kullanıcıysanız bu komutlar ve bilgiler size çok işe yarayacak bundan emin olabilirsiniz
hadi şimdi komutlara geçelim.

zU8zqa.png

2 Ana Temel Komut

#Adduser
#Userdel

Evet arkadaşlar bu 2 ana komut bizim en çok karşılaşacağımız ve en sık kullanacağımız komutlar bu 2 ana komut asla unutmamalıyız saten pratik yaparak
akılda kalacaktır.

Adduser:Kullanıcı Eklemek.
Kod:
[COLOR=Orange]sudo adduser isim[/COLOR]

Evet arkadaşlar bu komut ile bir kullanıcı hesap açabiliyoruz sizden bir takım bilgiler isteyecek
isim oda numarası gibi şeyler bunları isterseniz doldurun istemezsiniz doldurmayın bu arada bakın gördüğünüz gibi bir
şirket yönetimi bile bir ev yönetiminin farkını gördünüz ev yönetirken bu tip bilgiler pek önemli olmaz fakat iş kurumsal bir şeye
dönüşünce bu bilgilerin her birisinin önemi ayrıdır.

57Nbdg.png

Userdel:
Kullanıcı Silmek.
Kod:
[COLOR=Orange]sudo userdel isim[/COLOR]

Yine arkadaşlar bu komut ile de hesap silebiliyoruz.

s1cI5S.png

Arkadaşlar biz şimdi hesapları yaptık tamam ama bir de bu hesapları görebilmek lazım bunun için who komutu kullanılır terminale who diyerek tüm kullanıcıları görebiliriz.

Kod:
[COLOR=DarkOrange]who[/COLOR]

5B5VDP.png

Ayrıca sizin de kim olduğunuzu görebilmeniz için whoami kullanabilirsiniz mesela bakıyorum ben whoami beni root gösteriyor

Kod:
[COLOR=Orange]whoami [/COLOR]

gg2eQ6.png

Ayrıca tabiki kullanıcılara şifre koymak lazım bunun içinde passwd komutu kullanılır passwd kullanıcı ismi ile bu işi halledebiliriz bu arada şifrelerin
bir birine benzer olmamasına dikkat etmelisiniz yani A hesabı ile F hesabının şifreleri aynı olmamalıdır bu güvenlik yönünden kötü etkiliyebilir.

Kod:
[COLOR=DarkOrange]passwd kullanıcı[/COLOR]

LLIJls.png

Arkadaşlar bir de tabi çok önemli bir mesela olan kullanıcı yetkilendirme var yani olası bir durumda linux da bir kullanıcıyı yetkilendirme gereği görebilirsiniz
işte bunu yapmak için sudo komutu kullanılıyor.
sudo kullanıcı diyerek hedef kullanıcıya tam bir yetki veriyorsunuz tabi bu işin daha ayrıntıları da var daha farklı yetkiler de var fakat ben dediğim gibi size sadece
teknik düzeyde bir anlatım sunuyorum.
Kod:
[COLOR=DarkOrange]sudo adduser isim sudo [/COLOR]

evet arkadaşlar yukarıdaki komut ile bir kullanıcıya tam yetki verebiliriz.

NW50gn.png

Arkadaşlar şimdilik konumuz bu kadar bu bilglerle arkadaşlar artık teknik düzeyde bir kullanıcı yönetim işlemlerini yapabiliriz internete araştırarak bu işin
daha ayrıntısını öğrenebilirsiniz şimdilik benden bu kadar iyi günler.

oC3PZa.png

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.