GNU/Linux Linux Sorun

Quality38

Uzman üye
8 Ocak 2017
1,219
2
Bilgisayarı açarken BIOS'a girip windwosun kurulu olduğu disk ile giriş yapmayı dener misin hocam?

Eğer işe yararsa, Windows'u açabilirsen açtıktan sonra Linux'u silmek için arama çubuğuna "Sabit disk bölümler oluştur ve biçimlendir" yazıp, linux için ayırdığın partı silmen gerek.

Sildikten sonra GRUB önyükleyicisinden kurtulup temiz bir kurulum yapmalısın. Büyük ihtimalle Linux kurulumunu yaparken bir adımda hata yaptın. Neyse, sen bi bilgisayrını çalışır duruma getir de. GRUB önyükleyicisni kaldırmak için alltaki adımları dene bakalım

Öncelikle BIOS ile bir işiniz yok. Aşağıdaki adımları uygularsanız linux debian yükleyicisi yerine Windows yükleyicisi ile bilgisayarınızı açabilirsiniz.
Grub önyükleyicisini kaldırmak ve Windows 7 önyükleyicisini kullanmak için şunları deneyebilirsiniz:

1. Windows 7 açın.
  2. MBRFIX uygulamasını buradan indirin ve C:\sürücüne kaydedin.
  3. Başlatı tıklayın ve arama bölümüne cmd yazın.
  4. Arama sonucunsa bulunan cmd.exe dosyasına sağ tıkladığınızda açılan menüde "Yönetici olarak çalıştır" 'ı seçin.
  5. Komut istemi ekranı açılacaktır. Bu ekranda şu komutları uygulayın. Her bir komutu teker teker uygulayın. Örneğin C: yazdıktan sonra enter tuşuna basın.c: [Enter'a basın] cd \ [Enter'a basın] mbrfix /drive 0 fixmbr [Enter'a basın]
  6. Son işlem sonrasında size bir soru soracaktır buna türk
  7. mbrfix /drive 0 fixmbr komutunu uyguladıktan sonra karşınıza bir soru gelecektir.
  8. İşlemi onaylamak ya da vazgeçmek için Y veya N tuşlarından birini seçmenizi isteyen İngilizce bir uyarı çıkacaktır, burada Y tuşuna basın ve ardından Enter tuşuna basın.
Yukarıda parametre olarak kullanılan "0" , bilgisayarınıza bağlı sabit disk sayısına göre değişebilir.

Burada olacağım, beni de bilgilendirirsen sevinirim.

HazeRip

Yeni üye
27 Mar 2019
15
0
ctrl alt f2 yaptım ve 2 3 kod yazdim şuan tekrar yüklüyor

şuan düzeldi ekran falan geldi ama windowsada girmek istiyorum onu nasıl yapıcam 2 sini ayni anda

Moderatör tarafında düzenlendi:

JCursed

Üye
12 Ağu 2018
149
0
-
Merhaba,

Linux kurulumunda bir seçeneği işaretlemediğiniz için en başta harddiskiniz otomatik olarak linux üzerinden başlar. Bunu düzeltmek için [ame="https://www.youtube.com/watch?v=WORzVALcBHU"]burdaki[/ame] videoyu izleyip uygularsanız düzeliceğini tahmin ediyorum. Bir başka yolu ise her açılışta bios'a girip windows kurulu olan harddisk'i seçme işlemi.

Son düzenleme:

JCursed

Üye
12 Ağu 2018
149
0
-
Tekrardan merhaba,

Her bilgisayarın boot menüsü farklıdır. İnternetten bilgisayar markanızı ve modelinizi yazarak boot menüsü tuşuna bakıp her açılışta windows'u seçerek başlatabilirsiniz. Linux'a geçmek isterseniz de linux'ı seçersiniz.

İyi Forumlar.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.