Linux/Unix Sistemlerde Hostname Değiştirmek

Deu

Katılımcı Üye
8 Ocak 2016
285
1
Merhaba arkadaşlar bugün size elimden geldiği kadarıyla Linux/Unix sistem üzerlerinde ki hostname yani ismimizi değiştirmeyi göstereceğim.Forumda aradım bulamadım önceden açıldıysa şimdiden özür diliyorum :)

Benim gibi biraz kuşkulu ve pimpirikli iseniz ya bu olayı çözmüş ya da öğrenmek istersiniz diye düşündüm.

Burada ki verebileceğim bilgiler sadece ( Debian, Red Hat, OS X ) için geçerlidir.

DEBIAN

Bu kod ile hostname'imizi öğrenebiliriz.

Kod:
root# hostname

deu

Değiştirmek ise bir o kadar basit

Kod:
root# hostname "TurkHackTeam"

root# hostname

TurkHackTeam

Ama unutmayalım ki bu sistemi kapatıp açtığımızda yok olup tekrar eski halini alacaktır o yüzden gelin kalıcı olarak değiştirelim.

Kod:
root# echo "Deu" > /etc/hostname

Sonrasında ise terminal'i kapatıp açıp hostname değiştiğini görebiliriz ya da aşşağıda ki iki komuttan birini uygulayabilirsiniz;

Kod:
root# /etc/init.d/hostname.sh

root# bash

not:Sunucumuzun önceki ismi "deu" sonrasında ki "Deu" yaptık.

bazı arkadaşlarda sorun çıkabiliyor diye duyduğumdan sudo ile yapmıştım ama siz normal kodlamayı yapabilirsiniz,oldukça basit.

Red Hat

Red Hat üzerinde çok bilgim olmadığından bir kaç araştırma yapıp sizle paylaştım,alıntıdır tamamiyle.Gelelim kodlara..

İlk komutumuzla hostname ve sistem bilgilerimizi görebiliyoruz.

Kod:
root# hostnamectl status

Static hostname: turkhackteam.com
Icon name: computer
Chassis: n/a
Machine ID: 93b3408a5bc84e5c9f2bf8471bb3085c
Boot ID: 7193d4a10c41472481cecdff8f1576f4
Virtualization: vmware
Operating System: CentOS Linux 7 (Core)
CPE OS Name: cpe:/o:centos:centos:7
Kernel: Linux 3.10.0-229.el7.x86_64
Architecture: x86_64

geçiçi isim değiştirmek istediğimizde ise aynı debianda uyguladığımız komutları giriyoruz.

Kod:
root# hostname "YENI ISIM"

root# hostname

YENI ISIM

Gelelim Red Hat üzerinde kalıcı olarak ismimizi değiştirmeye o da oldukça basit.

Kod:
root# hostnamectl --static set-hostname "YENİ_İSİM"

Değişiklikleri hemen görmek için buraya iki komut bırakıyorum : )

Kod:
root# sysctl network restart

root# bash

OS X

Gayet basit ve en net olanı bu sanırım terminal yoluyla kodunu vereceğim yapamayan arkadaşlar olursa görsel arayüz kullanarak değiştirmeyi de editleyebilirim.

Terminalimizi açıyoruz ve..

Kod:
root# scutil --set HostName TurkHackTeam

alıntı olarak kullandığım yerleri belirttim,sorunu olan&yardım isteyen arkadaşlar özel mesaj bırakabilir.​

Son düzenleme:

majorkaptan

Uzman üye
3 Ocak 2016
1,371
0
8
Ankara
Merhaba arkadaşlar bugün size elimden geldiği kadarıyla Linux/Unix sistem üzerlerinde ki hostname yani ismimizi değiştirmeyi göstereceğim.Forumda aradım bulamadım önceden açıldıysa şimdiden özür diliyorum :)

Benim gibi biraz kuşkulu ve pimpirikli iseniz ya bu olayı çözmüş ya da öğrenmek istersiniz diye düşündüm.

Burada ki verebileceğim bilgiler sadece ( Debian, Red Hat, OS X ) için geçerlidir.

DEBIAN

Bu kod ile hostname'imizi öğrenebiliriz.

Kod:
root# hostname

deu

Değiştirmek ise bir o kadar basit

Kod:
root# hostname "TurkHackTeam"

root# hostname

TurkHackTeam

Ama unutmayalım ki bu sistemi kapatıp açtığımızda yok olup tekrar eski halini alacaktır o yüzden gelin kalıcı olarak değiştirelim.

Kod:
root# echo "Deu" > /etc/hostname

Sonrasında ise terminal'i kapatıp açıp hostname değiştiğini görebiliriz ya da aşşağıda ki iki komuttan birini uygulayabilirsiniz;

Kod:
root# /etc/init.d/hostname.sh

root# bash

not:Sunucumuzun önceki ismi "deu" sonrasında ki "Deu" yaptık.

bazı arkadaşlarda sorun çıkabiliyor diye duyduğumdan sudo ile yapmıştım ama siz normal kodlamayı yapabilirsiniz,oldukça basit.

Red Hat

Red Hat üzerinde çok bilgim olmadığından bir kaç araştırma yapıp sizle paylaştım,alıntıdır tamamiyle.Gelelim kodlara..

İlk komutumuzla hostname ve sistem bilgilerimizi görebiliyoruz.

Kod:
root# hostnamectl status

Static hostname: turkhackteam.com
Icon name: computer
Chassis: n/a
Machine ID: 93b3408a5bc84e5c9f2bf8471bb3085c
Boot ID: 7193d4a10c41472481cecdff8f1576f4
Virtualization: vmware
Operating System: CentOS Linux 7 (Core)
CPE OS Name: cpe:/o:centos:centos:7
Kernel: Linux 3.10.0-229.el7.x86_64
Architecture: x86_64

geçiçi isim değiştirmek istediğimizde ise aynı debianda uyguladığımız komutları giriyoruz.

Kod:
root# hostname "YENI ISIM"

root# hostname

YENI ISIM

Gelelim Red Hat üzerinde kalıcı olarak ismimizi değiştirmeye o da oldukça basit.

Kod:
root# hostnamectl --static set-hostname "YENİ_İSİM"

Değişiklikleri hemen görmek için buraya iki komut bırakıyorum : )

Kod:
root# sysctl network restart

root# bash

OS X

Gayet basit ve en net olanı bu sanırım terminal yoluyla kodunu vereceğim yapamayan arkadaşlar olursa görsel arayüz kullanarak değiştirmeyi de editleyebilirim.

Terminalimizi açıyoruz ve..

Kod:
root# scutil --set HostName TurkHackTeam

alıntı olarak kullandığım yerleri belirttim,sorunu olan&yardım isteyen arkadaşlar özel mesaj bırakabilir.​

Güzel anlatımın için teşekkürler kardesim

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.