Linux ve Microsoft Savaşı

6 Eyl 2006
73
5
İşletim sistemi ilk kez bilgisayar başına geçecek kullanıcılar için tasarlandı. Brezilya’da Portekizce çıkan işletim sisteminin ayrıca Tayland* Malezya* Endonezya* Rusya ve Hindistan’da da yerel dillerde çıkan versiyonları bulunuyor. Microsoft yetkilileri işletim sisteminin fiyatını açıklamıyor* ancak Windows XP Starter Edition donanımlı bilgisayarların 600 dolar civarında olması bekleniyor. LİNUX-WİNDOWS ÇEKİŞMESİ Nüfusu 183 milyonu bulan Brezilya’da halkın sadece yüzde 12’si bilgisayar kullanıcısı. Brezilya’da hükümet halkın bilgisayar kullanımı artırmak için ‘PC Conectado’ adlı bir program başlattı. Program bünyesinde bilgisayarlar 24 aylık vadede aylık 22 dolardan halka satılacak. Microsoft’un XP Starter Edition işletim sistemini* Brezilya hükümetinin halka yönelik açtğı bu bilgisayar kursları için çıkardığı belirtiliyor. Microsoft kendi işletim sisteminin bu programa dahil edilmesini isterken* açık kaynak Linux kullanıcıları da güçlü bir lobi oluşturarak halka Linux işletim sistemi verilmesini savunuyor. Programın başındaki bürokratın Linux’tan yana tavır koyması da açık kaynağın şansını artırdı. Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva da kamuya bilgisayar alımlarında lisans sözleşmelerine milyonlarca dolar ödememek için Linux’u tercih ediyor. Brezilya’da 2004 yılında 4 milyondan fazla masaüstü bilgisayar satıldı. Ancak IDC rakamlarına göre* bunun yaklaşık yüzde 65’i korsan parça veya sahte yazılımlarla üretilen toplama bilgisayarlardan oluşuyor. Latin Amerika’nın en büyük pazarı Brezilya* Microsoft’un işletim sistemi Windows’un XP Starter Edition adlı sadeleştirilmiş versiyonunun satışa çıktığı ilk ülke oldu. Windows XP Starter Edition* aynı anda sadece üç program işletmeye olanak sağlıyor. Avrupa’nın en güçlü süperbilgisayarı saniyede 40 trilyon işlem gücündeki MareNostrum* Barcelona’daki araştırma merkezinde ilk kez çalıştırıldı. IBM yapımı 40 teraflop işlem gücündeki MareNostrum* bir insanın hesap makinesi ile 10 milyon yılda yapacağı işlemi bir saniyede çözüyor. Süperbilgisayarın belleği 20 bin adet masaüstü bilgisayara eşit olup* 233 terabyte depolama kapasitesiyle 29 milyon kitabı saklayabiliyor. İspanyol ve Katalan hükümetlerince desteklenen MareNostrum* Barcelona Politeknik Üniversitesi’de kullanılıyor. MareNostrum* 120 metre kare genişlik ve 45 ton ağırlıkla dünyanın en küçük süperbilgisayarlarından biri özelliği taşıyor. MareNostrum dünyanın dördüncü en güçlü süperbilgisayarı ünvanını taşıyor. Süperbilgisayarın öne çıkan bir diğer özelliği de* hükümete bağlı olmayan sivil araştırmacılara da açık en güçlü makine olması. MareNostrum bilgisayar bilimleri* aerodinamik* biyoloji ve genetik alanlarında kullanılacak. MareNostrum’un mimarisi süperbilgisayarlar alanında da yeni bir trendin habercisi sayılıyor. MareNostrum tümüyle pazarda bulunabilen komponentlerden üretildi. MareNostrum* Latince’de ‘bizim deniz’ anl*****

ALINTIDIR

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.