Linux w7 dönüş

2 Tem 2016
70
0
Linux mint 19 xfce kurdum w7 nin üstüne fakat seçim menüsün de system setup a basınca bulunamadı diyor tek linuxa giriyor w7 ye nasıl geri dönerim lütfen yardım eder misiniz

PALA

Özel Üye
26 Mar 2018
12,753
33
Merhabalar,

Şuradan "https://alternativeto.net/software/rufus/?platform=linux" Linux için Rufus alternatiflerine bakınız. Windows iso'sunu yazdırdıktan sonra normal olarak boot etmeniz gerek USB'yi. Bundan sonra biçimlendirme aşamasında dilerseniz Linux'un kurulu olduğu dizini silerseniz ya da bırakırsınız ancak C:'ye kurduysanız tavsiyem siliniz. Ondan sonra normal bir şekilde kurabilirsiniz.

Lwec

Yeni üye
9 Şub 2019
32
0
bir windwos7 format diskini tak format kismina kecmemisden once bilgisayari onar yazar dimi yada f10 tusna basarsin bi konsol aclir o cmd konsolna yaz

bootsect /nt60 ALL /force /mbr

bootrec /fixboot

bootrec /fixmbr
en kotu ihtimal ise kurarken harddiski manuel olarak kurmamissin ki oradan manueli decerek kaliye ayirdiqimiz bos alan secilmeli ve yahudda d diski felan sen eyer manueli secmedin drek install yapmissinsa c sistem olan disk kali kapsar ve windowsu siler

yard leazimsa ozelden bana yaz

Son düzenleme:

Zenotron

Uzman üye
20 Şub 2016
1,872
0
2048
Dostum öncelikle windows silindimi? eğer silinmediyse windowsu Eğer önyükleyiciside silinmediyse, grub menüsünüe ekleyebilirsin. os-prober yazılımını terminalden indir ve çalıştır.
sudo apt-get install osprober
veya
sudo apt-get install os-prober
komutu ile yükleyebilirsin. sonra os proberi çalıştır.
os-prober
komutu ile çalıştırabilirsin. sonrada
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
yap. eğer windows bootloader silinmemişse windows grub menüsüne eklenecek. eğer sen windowsun silinmediğine eminsen, büyük ihtimalle bootloaderde silinmemiştir. Ha ben direk windows kurmak linux minti silmek istiyorum dersen, bir linux dağıtımını live olarak aç, linuxun kurulu olduğu dizini fat32 veya ntfs olarak biçimlendir, sonra windows kurulum cdsini takıp başlangıç onarma seçeneğini seç. windows yüklüyse grub menüsü ve linux mint silinmiş olacak. fat32 olarak biçimlendirdiğin diskide windowsta yeniden ntfs olarak biçimlendirirsin. kolay gelsin.

Son düzenleme:
2 Tem 2016
70
0
BerkayB2 rootladım linuxu şuan w7 yi tekrar indiriyorum ve linuxu yüklerken w7 yi silmedim 250 ye 150 gb dosyaları ayırdım şimdi grub respect hatası alıyorum biostan formatlayıp lünuxun olduğu kısmı sileceğim doğru mudur ?

Qwx

Kıdemli Üye
30 Nis 2012
2,728
13
Merhaba,
W7 nin yanına Linux kurdu iseniz bir daha Windows 7 yüklemenize gerek yoktur. Windows 7 ye geçiş yaptıktan sonra Linuxa ait olan diski siliniz ardından MBR kaydınızı düzeltiniz artık linuxunuz başarılı bir şekilde silinmiştir.

Zenotron

Uzman üye
20 Şub 2016
1,872
0
2048
BerkayB2 rootladım linuxu şuan w7 yi tekrar indiriyorum ve linuxu yüklerken w7 yi silmedim 250 ye 150 gb dosyaları ayırdım şimdi grub respect hatası alıyorum biostan formatlayıp lünuxun olduğu kısmı sileceğim doğru mudur ?
biostan formatlamak derken? eğer biostan linuxun olduğu kısmı silebiliyorsan sil. öyle silemiyorsan linuxu canlı(live modda) başlat ve linuxun olduğu kısmı biçimlendir fat32 olarak veya seçeneklerde varsa ntfs olarak. sonra grub menüsü silindiyse zaten silinmiştir, silinmediyse windows diskini tak, Şimdi Yükle ekarnında altta "Bilgisayarınızı onarın" var ona bas "Başlangıç onarma" yı seç işlem bittiğinde grub menüsü silinmiş olacak.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.