Linux yardım

Sarp93

Yeni üye
26 Ocak 2016
4
0
Adana
[sıze=5]windowstan linuxa geçmeyi düşünüyorum, yalnız aklımda bir soru var, windowsa olan herşey linuxa uyumlu oluyor mu?[/sıze]

silversurferr

Katılımcı Üye
15 Kas 2008
515
0
w00t
Kesinlikle hayır. wine olmasına rağmen windows bazlı çoğu şey linuxda çalışmıyor, çalışanlar ise windowsdaki performansı sana sağlamıyor. Özellikle aklında oyun oynamak gibi bir fikir varsa yahut sürekli kullandığın win api ile yazılmış bir programın varsa ne yazık ki linux sana hitap etmeyecektir. Sıkı bir windows kullanıcısı isen dual boot kur.

DR4K0L0L

Katılımcı Üye
24 Şub 2016
891
1
Wine, Mono (.Net tabanlı dillerdeki yazılımları çalıştırmak ve .Net tabanlı dilleri derlemek için.), PlayOnLinux (wine'dan farkı DirectX destekli. Böylece çoğu oyunu da oynayabiliyorsunuz.)

Linux'un zorluğu eskide kaldı. Artık çoğu dağıtımda genel olarak terminale ihtiyacınız olmuyor (Tabii istisnalar var.). Bu dağıtımlardan biri Ubuntu. Software Center ismindeki depo ile yazılımları kurabiliyorsunuz. Ayrıca Synaptic Paket Yöneticisi (Bunun için yanlış hatırlamıyorsam öncelikle indirmeniz gerekli (Yanlış hatırlamıyorsam böyleydi sanırım...): sudo apt-get install synaptic) ile paketleri ve gereksinimleriyle uğraşmadan kurabiliyorsunuz. (Örneğin bir paket kuracaksınız. Eğer gereken diğer paketler sistemde yoksa Synaptic bu paketleri size gösteriyor.)

Tabii, bu kadar şey var diye Linux, Windows değildir, fakat günümüzde Linux'da Windows'a çok yaklaşılmış durumda.

Son düzenleme:

u YZ

Kıdemli Üye
13 May 2016
2,415
0
@root[~]#
Bir çok şey uyumlu olmaz. Windows ayrı bir dünya Linux ayrı bir dünya...
En başta oyunlar olmak üzere akabinde programlar üzerinde sıkıntı yaşayacaksın windowsa çok hakim bir kullanıcı isen.

Plut0

Katılımcı Üye
31 Tem 2016
727
1
5dimensional
sizce kendimi linuxtamı geliştireyim windowstamı ? bu sene bilişime gidecem bu arada bi etkisi olurmu

Şimdi, herhangi bir kütüphaneyi, derleyiciyi vs. indirip kurmak Linux'da saniyelerini alır, Windows da ise, durum daha farklı olur.
Linux ile 1 komutla yapabileceğin şeyi, Windows'da "Next next next" diyerek geçirirsin..
--
Tabii, her şeyde bunun gibi olacak değil, Windows'un da artıları olduğunu söylerim.

DR4K0L0L

Katılımcı Üye
24 Şub 2016
891
1
linux açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir linux oyun için değildir

Senin gibi insanların bu düşünceleri yüzünden insanlar Linux'tan kaçınıyor... :trl

Linux oyun için değildir diyorsun, peki sen ne için kullanıyorsun? NE İÇİNDİR BU LINUX?

Aslında cevabı kendin vermişsin: Açık kaynak kodlu

Eğer açık kaynak kodluysa kafamıza göre ( ve programlama dili bilgimize göre... :trl ) takılabiliriz anlamına gelir bu. :)

Ayrıca Linux için çıkartılmış bir çok oyun var. Hatta bir çok bile az kalır sanırım...

u YZ

Kıdemli Üye
13 May 2016
2,415
0
@root[~]#
Senin gibi insanların bu düşünceleri yüzünden insanlar Linux'tan kaçınıyor... :trl

Linux oyun için değildir diyorsun, peki sen ne için kullanıyorsun? NE İÇİNDİR BU LINUX?

Aslında cevabı kendin vermişsin: Açık kaynak kodlu

Eğer açık kaynak kodluysa kafamıza göre ( ve programlama dili bilgimize göre... :trl ) takılabiliriz anlamına gelir bu. :)

Ayrıca Linux için çıkartılmış bir çok oyun var. Hatta bir çok bile az kalır sanırım...

İlk önce şunu belirteyim ne bir linux fanı nede windows fanıyım. Tamamen objektif bakmaya çalışacağım konuya; Linux oyun için değildir elbette eğer böyle olsaydı linux üzerinde tabi ricai ise
windowsta gayet stabil çalışan bir oyunu bin dereden su getirmeden güzel şekilde çalıştırıyor olurduk. Maalesef bunu yapamıyoruz bunun için linuxta belirli emülatörler var wine gibi bunlarda bir yere kadar... Benim 2 işletim sistemine empatim,antipatimde yok bu arada. Sonuç olarak linux bu konularda windowsun gerisinde bunu söylemek zorundayım üzgünüm.

DR4K0L0L

Katılımcı Üye
24 Şub 2016
891
1
İlk önce şunu belirteyim ne bir linux fanı nede windows fanıyım. Tamamen objektif bakmaya çalışacağım konuya; Linux oyun için değildir elbette eğer böyle olsaydı linux üzerinde tabi ricai ise
windowsta gayet stabil çalışan bir oyunu bin dereden su getirmeden güzel şekilde çalıştırıyor olurduk. Maalesef bunu yapamıyoruz bunun için linuxta belirli emülatörler var wine gibi bunlarda bir yere kadar... Benim 2 işletim sistemine empatim,antipatimde yok bu arada. Sonuç olarak linux bu konularda windowsun gerisinde bunu söylemek zorundayım üzgünüm.

Linux oyun içindir diye bir şey söylemiyorum, fakat oyun için değildir demek de yanlış olur aslına bakarsanız. Linux için bir çok oyun bulunuyor piyasada. Bunları neden gözardı ediyor insanlar, anlam veremediğim bu. Elbette oyun için Linux, Windows kadar popüler olmayabilir, ama örneğin POL, DirectX dahil bir çok API'yi destekleyerek Windows tabanlı oyunların da açılmasını sağlıyor. Tabii, bu bir bilgisayar, bu bir işletim sistemi. Kimse burada Linux == Windows gibi bir şey söylemedi. Ayrıca günümüz oyun motorlarının hepsi olmasa da en popülerlerinin Linux için desteği bulunmakta...

u YZ

Kıdemli Üye
13 May 2016
2,415
0
@root[~]#
Linux oyun içindir diye bir şey söylemiyorum, fakat oyun için değildir demek de yanlış olur aslına bakarsanız. Linux için bir çok oyun bulunuyor piyasada. Bunları neden gözardı ediyor insanlar, anlam veremediğim bu. Elbette oyun için Linux, Windows kadar popüler olmayabilir, ama örneğin POL, DirectX dahil bir çok API'yi destekleyerek Windows tabanlı oyunların da açılmasını sağlıyor. Tabii, bu bir bilgisayar, bu bir işletim sistemi. Kimse burada Linux == Windows gibi bir şey söylemedi. Ayrıca günümüz oyun motorlarının hepsi olmasa da en popülerlerinin Linux için desteği bulunmakta...

Linux oyun için uygun değildir düşüncemi şu yüzden attım ortaya;
Evet linux özgür bir yazılım evet linuxun kendine ait oyunları da var her şey buraya kadar güzel hatta bir şeker daha atayım çaya... linux steam-os da destekliyor yani steamden oyun satın alıp windowsta nasıl oynayabiliyorsak ondada oynuyoruz. Buraya kadar her şey güzel değil mi ? güzel. Asıl problemlerde bundan sonra başlıyor aslında; Steam-os destekli oyunlar sayılı, Windows üzerinde alabildiğimiz yüksek bir fps değerini Linuxta neden düşük alıyoruz ve oyun zevki zehire dönüşüyor insanın? bunları da birilerinin düşünmesi gerek.

S4R3N

Uzman üye
6 Haz 2016
1,038
1
Dostum Windowstan gecmene gerek yok Virtualboxa kur ve sanal makinayı baslatmadan once iso dosyayını ayarlardaki harddisk bolumune import et kardeş sonra makinayı nereden baslatacagını soracak gozattan linuxun iso dosyasını seç ve baslat oradaki ram boyutunu 2048 yap harddiskide 40,00 gb yap benim sana onerim Kali Linux x64 kullanmak terminal ile cmd aynı değildir biri açık kaynak kodlu yani işletim sistemine komut ekleyebilir kaldırabilir linuxu sanal makinaya kurarken o girdiğin kullanıcı adı ve sifre gecersiz oluyor onun yerine linuxun login alanı geldiğinde kullanıcı adını root şifreyi ise kendi belirlediğin şifreyi girerek giriş yapıyorsun linuxta yoneticiye root yetkisi veriyor Windowsta ise tam olarak sana yoneticiye izini vermiyor.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.