Linux'a Bakmanızı Gerektiren 5 Neden

Black-Box

Kadim Üye
14 Tem 2008
5,197
15
İstanbul.
Daha önce Linux ile ilgili bir çok şey duymuşsunuzdur, ancak aşağıda neden Linux sorusuna verilecek 5 cevabı bulabilirsiniz. Linux 15 yıl içerisinde Dünya üzerinde büyük bir beğeni ve yer edindi bunun tabiki nedenleri var…

1 – Linux ücretsiz ve özgür bir işletim sistemi : Linux ücretsiz bir şekilde indirilip kurulabilen, üzerinde her türlü değişiklik yapılabilen bir işletim sistemi. Bu da Linux’u diğer işletim sistemlerinden yüzlerce dolar daha ucuz yapıyor.

2 – Linux Kararlı Bir İşletim Sistemi : Linux üzerinde kernel güncellemesi yapmadıkça, yani işletim sisteminin çekirdeğini değiiştirmedikçe, sistemde ne yaparsanız yapın bilgisayarı yeniden başlatmaya gerek yoktur. Linux tum bu işlemleri arka planda halledebilen çok işlemli bir işletim sistemidir.

3 – Linux ve Açık Kaynak Yazılımlar : Linux tamamen açık kaynak kodlu yazılımlarla doludur. Bu yazılımlarla ihtiyacınız olan herşeyi gerçekleştirebilirsiniz. OpenOffice.org, Koffice, Evolution, Firefox v.b.

4 – Linux Eski Donanımlarınızda Çalışır : İşletim sistemleri geliştikçe eski donanımlara olan desteklerini kaybedip daha fazla sistem kaynağı istemektedirler. Ancak Linux diğer işletim sistemlerinin çalışamayacağı donanımlara kolaylıkla uyum sağlayabilen esnek bir yapıdadır.

5 – Linux İnernet’te güç katıyor : Evet bu kesinlikle doğru. Günümüzde gözlemlediğimizi bir çok web sitesi Linux serverlar üzerinde host edilmektedir. Yine internetin alt yapısını oluşturan bir çok router ve switch üzerinde Linux versiyonu işletim sistemleri yer almaktadır.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.