GNU/Linux linuxda kaldım

JeGurkan

Üye
1 Şub 2019
52
0
ÇÖZÜLDÜ/linuxda kaldım

Merhabalar, windows 10 kullanıcısıydım yanına linux ubuntu işletim sistemi kurdum sıkıntısız kurulum yaptım 2 işletim sistemide harddiskimde duruyor fakat açılışta direk olarak ubuntuya giriş yapıyor windowsa geçişi bulamadım windowsa nasıl geçeceğim yardımcı olabilecek varmıdır? NOT: Bios ayarlarına giriş yapamıyorum kullandığım bilgisayar GRUNDİG laptop bios tuşu googlede bulamadım bulduklarımda çalışmadı windowsdayken shift tuşuna basılı tutup yeniden başlatıp giriyordum.Bu sıkıntımda var yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleme:

AROCKS

Katılımcı Üye
26 Mar 2018
945
1
59
%appdata% ~ Crypted '
Bilgisayarım > Sağ tık, Özellikler > pencere açılacaktır > gelişmiş sistem ayarlarına tıklayın > altta başlangıç ve kurtarma >
işletim sistemlerini gösterme süresinin yanına tik atın ardından tamama basın.

alismsk234

Katılımcı Üye
2 Ara 2018
761
3
pc marka neyse arat boot tuşunu bilgisayarı kapat boot menüsü açıldığında ise hdd yi enterla windows olana enterla linuxa geçmek içinde aynı işlem

PALA

Özel Üye
26 Mar 2018
12,753
33
Merhabalar,

Bios'a gelip, Boot Menü'den windows hangi diskte kuruluysa orayı seçip, F10 ile kaydedip çıktıktan sonra Windows'la devam edebilirsiniz.

JeGurkan

Üye
1 Şub 2019
52
0
Merhabalar,

Bios'a gelip, Boot Menü'den windows hangi diskte kuruluysa orayı seçip, F10 ile kaydedip çıktıktan sonra Windows'la devam edebilirsiniz.
Kral şöyle bi sıkıntı var kullandığım bilgisayar grundig laptop ve bios tuşunu bilmiyorum baya tuş denedim googleden araştırdım olmadı windowsdayken shift basılı tutup yeniden başlat yapıyordum ve o şekilde sorun giderden girebiliyodum şuan giriş yapamıyorum bios ekranına bu konudada yardımcı olabilir misiniz?

PALA

Özel Üye
26 Mar 2018
12,753
33
Kral şöyle bi sıkıntı var kullandığım bilgisayar grundig laptop ve bios tuşunu bilmiyorum baya tuş denedim googleden araştırdım olmadı windowsdayken shift basılı tutup yeniden başlat yapıyordum ve o şekilde sorun giderden girebiliyodum şuan giriş yapamıyorum bios ekranına bu konudada yardımcı olabilir misiniz?

Pc başlarken ESC veya DEL tuşunu deneyiniz.

JeGurkan

Üye
1 Şub 2019
52
0
root yetkisi gerektiriyor.
sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
yaz sonra root şifreni gir.
Sourcing file `/etc/default/grub'
Grub yapılandırma dosyası oluşturuluyor ...
Bulunan linux kalıbı: /boot/vmlinuz-4.18.0-15-generic
Bulunan initrd kalıbı: /boot/initrd.img-4.18.0-15-generic
Adding boot menu entry for EFI firmware configuration
bitti
Bu oldu hocam şimdi ne yapayım?

JeGurkan

Üye
1 Şub 2019
52
0
linuxdayken "sistem ayrıldı" diye bir disk varmı? içinde toplam yaklaşık 100mb boyutunda dosya/klasörler olacak.

Rrpl77.png

Hocam bu şekilde windows 10 dosyalarıma yani C diskim görülüyor burada içersinede girebiliyorum

Zenotron

Uzman üye
20 Şub 2016
1,872
0
2048
Rrpl77.png

Hocam bu şekilde windows 10 dosyalarıma yani C diskim görülüyor burada içersinede girebiliyorum

Windows önyükleyicisi silinmiş gibi görünüyor. Windows CDsi tak bitane, sol altta Bilgisayarınızı onarın var, ona bas, başlangıç onarmayı seç. 5 dakika falan sürecek. Bilgisayarı yeniden başlattığında bu seferde sadece windows açılacak. Ubuntuyu kurduğun flashı veya cdyi tak bu sefer, Try de ubuntuyu live aç. sonra bitane terminal açıp tekrar:
sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
yap.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.