Linuxdaki gereksiz dosyaları silerek diskte yer açmak ! - BleachBit

T1asken

Yeni üye
2 Tem 2019
33
26
Merhabalar Kali Linux olsun Ubuntu olsun çoğu linux tabanlı sistemde yaptığımız işlemler sonucu gereksiz dosyalar çoğalarak diskimizde yer kaplıyor . Biraz olsun diskimizi ferahlatmak, gereksiz dosyaları temizleyerek linuxu hızlandırmak adına bizlere yardımcı olacak bir yazılımı tanıtmak istiyorum : BleachBit .

-Kurulum ve Hazırlık Komutları :

**Dipnot: Eğer kodlar çalışmazsa başlarına sudo ekleyerek çalıştırınız .**

*(Önerilir) Sistemdeki packleri güncellemek için :
Bash:
apt-get update

*Ardından Bleachbit'İ kurmak için :
Bash:
apt-get install bleachbit

*Ardından Bleachbit'i çalıştırmak için terminale "bleachbit" yazarak çalıştırınız.
Arayüz basit lakin olurda kılavuz isterseniz :

(Youtube Kanalı Bana Ait Değildir.)

//Herhangi bir illegal faaliyetten ve hatadan şahsım sorumlu değildir.\\

Dargaaltay

Uzman üye
7 Mar 2019
1,747
20
407
Kainat
Merhabalar Kali Linux olsun Ubuntu olsun çoğu linux tabanlı sistemde yaptığımız işlemler sonucu gereksiz dosyalar çoğalarak diskimizde yer kaplıyor . Biraz olsun diskimizi ferahlatmak, gereksiz dosyaları temizleyerek linuxu hızlandırmak adına bizlere yardımcı olacak bir yazılımı tanıtmak istiyorum : BleachBit .

-Kurulum ve Hazırlık Komutları :

**Dipnot: Eğer kodlar çalışmazsa başlarına sudo ekleyerek çalıştırınız .**

*(Önerilir) Sistemdeki packleri güncellemek için :
Bash:
apt-get update

*Ardından Bleachbit'İ kurmak için :
Bash:
apt-get install bleachbit

*Ardından Bleachbit'i çalıştırmak için terminale "bleachbit" yazarak çalıştırınız.
Arayüz basit lakin olurda kılavuz isterseniz :

(Youtube Kanalı Bana Ait Değildir.)

//Herhangi bir illegal faaliyetten ve hatadan şahsım sorumlu değildir.\\
Hahaha, CC Leancer linux version :D
Elinize sağlık

Toolbrowser

Uzman üye
10 Tem 2021
1,064
6
649
42
Sevgili kullanici linuxu kullanan elbet gereksiz dosyalari biliyordur. Ben surekli gereksiz dosyalari silerim ama bu yolla değil. Emek.vermissin. bilmeyen kardeslerimiz icin yararli bir konu. Eline saglik

T1asken

Yeni üye
2 Tem 2019
33
26
Sevgili kullanici linuxu kullanan elbet gereksiz dosyalari biliyordur. Ben surekli gereksiz dosyalari silerim ama bu yolla değil. Emek.vermissin. bilmeyen kardeslerimiz icin yararli bir konu. Eline saglik
Konudaki amacım komutlarla değil de basit bir arayüzle silme işleminin yapılmasını sağlamaktı. Değerli yorumunuz için teşekkürler...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.