Linux'e bir kez girdim bir daha giremiyorum...

swishis

Üye
1 Ara 2018
97
1
Merhaba yaklasik 4 saat once linux kurdum bir usbden, kurulumda 180gblik harddiskimi sectim (dosyalarin tamamini sec diyip), daha sonra boot menuden guvenli onyuklemeyi kapattim ve windows ve linux sirasinda linuxu ilk siraya aldim, 2. secenek olarak windows kurdugum diski yaptim, acildi linux fakat ben kapattiktan ve tekrar windows sectikten sonra bir daha giremedim linuxe. 2. sirayi windowstan cekip pasif de yaptim ama hicbirsey olmadi, guvenli onyuklemeyi actim fakat yine birsey olmadi, tekrar kapatip defalarca linux kurdugum diski basa aldim, fakat hala acamiyorum. windowsa atiyor. Yardimci olabilir misiniz?

user.thestorm

Katılımcı Üye
6 May 2023
412
14
182
Merhaba yaklasik 4 saat once linux kurdum bir usbden, kurulumda 180gblik harddiskimi sectim (dosyalarin tamamini sec diyip), daha sonra boot menuden guvenli onyuklemeyi kapattim ve windows ve linux sirasinda linuxu ilk siraya aldim, 2. secenek olarak windows kurdugum diski yaptim, acildi linux fakat ben kapattiktan ve tekrar windows sectikten sonra bir daha giremedim linuxe. 2. sirayi windowstan cekip pasif de yaptim ama hicbirsey olmadi, guvenli onyuklemeyi actim fakat yine birsey olmadi, tekrar kapatip defalarca linux kurdugum diski basa aldim, fakat hala acamiyorum. windowsa atiyor. Yardimci olabilir misiniz?
İlk olarak, başlangıçta Linux'u kurduğunuzda, bilgisayarınızın boot menüsünden Linux'u seçip çalıştırabiliyordunuz. Ancak daha sonra Windows'u seçtiğinizde tekrar Linux'a giremediniz. Windows, Linux'u başlatmak yerine doğrudan kendini başlatıyor. Doğru anladıysam devam edelim;

İlk olarak, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve boot menüsünü açmak için uygun tuş kombinasyonunu kullanın. Bu tuş genellikle F12, F11, F10 veya Esc tuşlarından biridir. Boot menüsüne erişmek için BIOS üreticinizin önerdiği tuş kombinasyonunu kullanmanız gerekebilir. Boot menüsü açıldığında, Linux adını veya USB'nin adını görmelisiniz.

Boot menüsünde Linux'u seçin ve Enter tuşuna basın. Linux, başlamak için gerekli olan dosyaları yüklemeye başlamalıdır. Eğer bu adımda bir hata alırsanız, hatanın ne olduğunu yazabilirsiniz.

Linux başladıktan sonra, bir terminal açın ve aşağıdaki komutu kullanarak grub güncellemesini yapın:

Kod:
sudo update-grub

Bu komut, Linux ve Windows'u algılayarak boot menüsünü güncelleyecektir. Bu işlem tamamlandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve boot menüsünde Linux seçeneğini görmeyi deneyin.

Eğer hala sorun yaşıyorsanız, Linux'u başlatabilmek için bir USB veya DVD üzerinden Linux'un kurulum ortamını kullanabilirsiniz. Kurulum ortamını kullanarak bilgisayarınızı Linux'a boot edin ve ardından bir terminal açın.

Terminalden aşağıdaki komutları sırasıyla kullanarak Linux'un kurulu olduğu diski kontrol edin:

Kod:
sudo fdisk -l

Bu komut, bilgisayarınızdaki diskleri ve bölümleri listeler. Linux'un kurulu olduğu diski belirlemek için diskin boyutuna ve dosya sistemine dikkat edin. Örneğin, /dev/sda1 gibi bir aygıt adı görebilirsiniz.

Linux kurulu diski belirledikten sonra, aşağıdaki komutu kullanarak GRUB'u kurulum diskinize yeniden yükleyin:

Kod:
sudo grub-install /dev/sdX

/dev/sdX yerine Linux'un kurulu olduğu disk aygıt adını kullanın (örneğin, /dev/sda).

GRUB yeniden yüklendikten sonra, aşağıdaki komutu kullanarak bir kez daha grub güncellemesini yapın:

Kod:
sudo update-grub
Bu komut, GRUB'un Linux ve Windows'u algılamasını ve boot menüsünü güncellemesini sağlar.

GRUB güncellendikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve boot menüsünde Linux seçeneğini görmeyi deneyin.

Umarım sorununuz hallolur.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.