Linux'u nasıl kurarım ?

fyaman27

Yeni üye
23 Mar 2018
20
0
Gaziantep
Linux u normal bilgisayarda kuramaz mıyız yani win10 yerine linux ve nasıl kuracağız vede linux ve win10 aynı anda bilgisayara kurabilirmiyiz ?

PALA

Özel Üye
26 Mar 2018
12,753
33
Merhabalar,

Öncelikle istediğiniz bir dağıtımın iso dosyasını elde edin. Akabinde rufus ile yazdırınız. Eğer Debian tabanlı bir Linux dağıtım kuracaksanız da rufusda DD Yansıma seçeneğini işaretleyiniz.

Akabinde bios'a geliyoruz ve boot menüye tıklıyoruz. USB belleği ilk sıraya aldıktan sonra F10 ile kaydedip çıkıyoruz ve kurulum ekranı geliyor.

Dual boot olarak kuracaksanız da disk bölümleme yapmanız gerekiyor. Onun için de şu videoya bakabilirsiniz;

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=_vxYqpFddWw[/ame]

ZuL-RaA

Kadim Üye
9 Ara 2017
5,550
837
Semerkant
Evt kurabilirsin win10 varsa sistemin iyi demektir.
İyi ise YouTube da 'sanal makineye Linux kurulumu' nu arat
Eğer sistemin kötüyse 'işletim sisteminin yanına başka sistem kurmak yaz Google da arat.

Gbmdpof

Kıdemli Üye
23 Eyl 2016
2,001
11
Öncelikle bir dağıtım seçin. Bu başlangıç için Ubuntu, OpenSUSE gibi bir dağıtım olabilir.

Ardından bunu USB'ye yazdırıp bilgisayarı o USB'den başlatın. Orada yanına kurmak mı istediğinizi, üzerine mi kurmak istediğinizi veya Live olarak kullanmak istediğinizi soracaktır. Oradan seçip ilerleyebilirsiniz.

Tabii eğer Gentoo gibi son kullanıcıya çok hitap etmeyen bir dağıtım kullanıyorsanız bu işlem böyle seçmek kadar kolay olmayacaktır.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.