lunix geçiş

#.FirLaMa.#

Katılımcı Üye
29 Ağu 2009
363
0
İstanbul
exe dosyaları linuxta çalışmaz.

kullanıdığın linux pardus ise paketlet .pisi uzantılıdır.
kullanıdığın linux ubuntu ve türevleri ise paketler .deb uzantılıdır.
kullanıdığın linux slax ise paketler .lzm uzantılıdır.

yani her linux dağıtımının kendi paketleri vardır. linux dünyasında .exe normal şartlarda çalışmaz.

peki download ettiğimiz exe dosyalarını nasıl çalıştıracağız?

balik_

Katılımcı Üye
12 Eyl 2007
357
2
PC Yavaşlatırmı Hocam ? PC Yavaşlatıcaksa Yükleyemem Zaten Yavaş xD

kesinlikle yavaşlamaz. zaten açılışta linux çalışsın dediğimiz zaman windows hiç açılmaz. dolayısıyla yavaşlama olmaz. eskiden cep telefonumuza bi parça entegre ederdik. çift sim kart kullanırdık. kapatıp açardık telsim açılırdı, kapatıp açardık avea açılırdı. onun gibi. ama bunda farklı olan açılışta hangisini açayım diye soracak. o kadar. biri açıkken diğeri hepten kapalı oluyor. sanki bilg hiç açmamış gibi yani.

balik_

Katılımcı Üye
12 Eyl 2007
357
2
peki download ettiğimiz exe dosyalarını nasıl çalıştıracağız?

normal şartlarda çalıştıramazsınız. illede çalıştırmak isterseniz başka yardımcı bir program gerek yani sanal windows programı. bu program exe dosyalarının çalışması için sanal olarak C:/ sürücüsü ve windowsun çok önemli olan sistem dosyalarını oluşturur. bu sayede exe uzantılı dosyaları çalıştıraiirsiniz. ama her exe uzantılı dosya başarı ile çalışmaz.
kısacası exe yi unutun. internetten exe uzantılı dosya indirmek yerine deb, pisi, lzm gibi linux uzantılı programları indirip onları kuracaksınız.

örnek:

windows için : media player.exe adlı dosyayı indiriyor kuruyor ve film izliyorduk.

linux için: kullandığımız linuxun pardus-linux olacağını varsayarak kmedia player.pisi dosyasını indirip kuracağız. kullandığımız linux ubuntu ise, kmedia player.deb isimli dosyayı indirip kurarız.

herhangi bir linux kurunca internette program aramadan istediğimiz programı kolayca kurabiliriz. önce linuxun başlat menüsüne gireriz, programlar-sistem-program ekle/kaldır yolunu takip ederiz. açılan sayfada binlerce program listelenir, hangisini kurmak istersek onu seçip kur deriz. otomatik olarak kendi kurulur. burada listelenen programlar linuxun internete yüklenmiş programlarıdır. istediğinizi seçip kur deyince o programı internetten sizin yerinize indirip kurar. bu kadar basit.

#.FirLaMa.#

Katılımcı Üye
29 Ağu 2009
363
0
İstanbul
balik_ kardeşim peki bişey daha sorucam. Linüx'ü F: veya D: Sürücüsüne Kurmak İstiyorum Fakat Bende Sadece C: Sürücüsü Var Bunu Nasıl F: veya D: Olarak Da Ayrıabilirim . İlginiz İçin Şimdiden Teşekkürler. :confused:

balik_

Katılımcı Üye
12 Eyl 2007
357
2
balik_ kardeşim peki bişey daha sorucam. Linüx'ü F: veya D: Sürücüsüne Kurmak İstiyorum Fakat Bende Sadece C: Sürücüsü Var Bunu Nasıl F: veya D: Olarak Da Ayrıabilirim . İlginiz İçin Şimdiden Teşekkürler. :confused:

yeni başlayanlar nasıl linux kurmalı ?

C:/ ye windows kurulmalı tahmini boyut olarak 15-20 gb yer ayırmak iyi olacaktır.
D:/ (DEPO OLACAK)burası kullanıcı dosyaları için depo olacaktır. boyutu ne kadar büyük olabiliyorsa o kadar iyi. burda resim müzik film vs. dosyalarımız olacak. ayrıca hard diskimiz büyük boyutlu ise birde E:/ (2. DEPO) bölümü olabilir.
F:/ sürücüsüne de linux kurulur. tahmini olarak 10-15 gb idealdir.
G:/ 2gb lık boş bir alan oluştururuz, bu alan ise linux tarafından bazı uygulamalarda (mesela oyun gibi) raminiz yetmediği durumlarda takas alanı olarak kullanılır.

burada olmazsa olmaz nelerdir ?

1 DEPO olarak kullanacağımız alan
2 linux kuracağımız alan
3 linuxta sistem zorlandığında sanal ram olarak kullanılacak 2 gb lık alan.

senin windosa gelince... format atmadan tekrar hard disk düzenlemesi yapabilen bir program varmış ama ben hiç kullanmadım. bu arada linux kursanda kurmasanda D:/ bölümün bari olsa daha iyi olurdu. çünkü windows çöker ne yapar C:/ deki tüm bilgilerin silinebilir. başıma geldi de biliyorum. en kısa zamanda bir D:/ (DEPO) alanın olsun bence.

#.FirLaMa.#

Katılımcı Üye
29 Ağu 2009
363
0
İstanbul
yeni başlayanlar nasıl linux kurmalı ?

senin windosa gelince... format atmadan tekrar hard disk düzenlemesi yapabilen bir program varmış ama ben hiç kullanmadım. bu arada linux kursanda kurmasanda D:/ bölümün bari olsa daha iyi olurdu. çünkü windows çöker ne yapar C:/ deki tüm bilgilerin silinebilir. başıma geldi de biliyorum. en kısa zamanda bir D:/ (DEPO) alanın olsun bence.

ya usta ben bi kez format attım PC ye 3 e ayırcaktım yanlıslıkla xD D: yi siLdim :D 149GB HDD var Hepsi C de 20 GB dolu Yer Sorunu Yok Yani ;)

Son düzenleme:

balik_

Katılımcı Üye
12 Eyl 2007
357
2
ya usta ben bi kez format attım PC ye 3 e ayırcaktım yanlıslıkla xD D: yi siLdim :D 149GB HDD var Hepsi C de 20 GB dolu Yer Sorunu Yok Yani ;)

neyse artık acemiliğine gelmiş. bende benzer şeyler yapmıştım zamanında :D linux kurmak istersen hard diske tekrar format atıp bölümleri dediğim gibi düzenlemen gerek, gerisi kolay. madem o kadar boş alanın var daha neyi bekliyorsun. bence bir an önce dediğim gibi dezenleme yap. sonra xp veya vista felan kur. bide 10 gb alana linux kurarsın. linux kurunca windowsa zarar gelmez. aynı bilgisayarda iki işletim sistemin olur, linuxta kendini geliştirebilirsin. sıkılınca yeniden başlatıp windowsa geçersin. gerçi sıkılacağını sanmam da :D

#.FirLaMa.#

Katılımcı Üye
29 Ağu 2009
363
0
İstanbul
neyse artık acemiliğine gelmiş. bende benzer şeyler yapmıştım zamanında :D linux kurmak istersen hard diske tekrar format atıp bölümleri dediğim gibi düzenlemen gerek, gerisi kolay. madem o kadar boş alanın var daha neyi bekliyorsun. bence bir an önce dediğim gibi dezenleme yap. sonra xp veya vista felan kur. bide 10 gb alana linux kurarsın. linux kurunca windowsa zarar gelmez. aynı bilgisayarda iki işletim sistemin olur, linuxta kendini geliştirebilirsin. sıkılınca yeniden başlatıp windowsa geçersin. gerçi sıkılacağını sanmam da :D

usta format CD sini Takıp C deki leri silmeden ayıramaz mıyım ? :confused:

balik_

Katılımcı Üye
12 Eyl 2007
357
2
usta format CD sini Takıp C deki leri silmeden ayıramaz mıyım ? :confused:

bu konuda bilgili olan birinden yardım alabilirsin. mesela tanıdık bilgisayarcı gibi. nasıl olur ? önce C:/ sürücüsünü kopmle dvd ye yedeklersin. bakınız : google=acronics true image bu program tüm dosyaları sıkıştırıp dvd ye kopyalamanı sağlar.

daha sonra beraber hard diski 2 işletim sistemi kurulacak şekilde biçimlendiririz. sonra aldığın yedek ile C:/ sürücüsüne xp yi yeniden kurarsın. acronics true image programı veya benzeri bir program ile xp yi dvd den tekrar hard diske kopyalamak 15 dakika kadar sürer. D:/ sürücüsü depo olur E:/ de linux olur.

#.FirLaMa.#

Katılımcı Üye
29 Ağu 2009
363
0
İstanbul
bu konuda bilgili olan birinden yardım alabilirsin. mesela tanıdık bilgisayarcı gibi. nasıl olur ? önce C:/ sürücüsünü kopmle dvd ye yedeklersin. bakınız : google=acronics true image bu program tüm dosyaları sıkıştırıp dvd ye kopyalamanı sağlar.

daha sonra beraber hard diski 2 işletim sistemi kurulacak şekilde biçimlendiririz. sonra aldığın yedek ile C:/ sürücüsüne xp yi yeniden kurarsın. acronics true image programı veya benzeri bir program ile xp yi dvd den tekrar hard diske kopyalamak 15 dakika kadar sürer. D:/ sürücüsü depo olur E:/ de linux olur.

:D KAFAM ALLAK BULLAK OLDU YA SALLA USTA PC COKUNCE YAPARIM SU AN ORUCLU ORUCLU YADA RAMAZAN GECSIN HALLEDERIZ ARTIK OLMEK UZEREYIM :drunk

balik_

Katılımcı Üye
12 Eyl 2007
357
2
:D KAFAM ALLAK BULLAK OLDU YA SALLA USTA PC COKUNCE YAPARIM SU AN ORUCLU ORUCLU YADA RAMAZAN GECSIN HALLEDERIZ ARTIK OLMEK UZEREYIM :drunk

windows çökmek üzere iken hallederiz. ben geçici bir süre olmazsam şöyle biçimlendirirsin veya başkasına yaptırırsın.

C:/
boyut: 20 gb
görev: windows kurulacak. siz bu alana windowsu benden habersiz kurarsınız ve kullanmaya başlarsınız.

D:/
boyut: 10 gb
görev: linux kuracağımız boş alan. bu alana hiçbir şekilde dokunmayın. sadece boş alan olarak oluşturun beni bekleyin.

E:/
boyut: 3 gb
görev: linux için sanal bellek alanı olacak boş bir alan. bu alana hiçbir şekilde dokunmayın. sadece boş alan olarak oluşturun beni bekleyin.

F:/
boyut: üsttekileri yapınca geriye ne kadar boş alan kaldıysa buraya ayrılacak.
görev: resim müzik film gibi kullanıcı dosyaları için ayrılan bölüm. burayı windows kurunca istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.