Mandrake 10.0 ve 10.1 Kurulumu (Resimli Anlatım)

DoWn LiTe

Uzman üye
9 Nis 2007
1,608
33
emekli mod
Mümkünse 10GB kadar bir alanı ayırıp orayı FORMATSIZ bırakın. Bunu fdisk yada winXP’nin disk yönetim aracı yoluyla yapabilirsiniz.

Biosa girip cd den boot seçeneğini ilk sıraya alıp mdk cdsini takıp bilgisayarı başlatın

1l.jpg

Bu karşılama ekranından sonra enter tuşuna basıp kuruluma başlayın.
Eğer 1.cd boot etmezse şansınızı 2.cd ile deneyebilirsiniz.

1l.jpg

burada asia bölümünden türkçeyi seçebilirsiniz.
Next dedikten sonra

license bölümünde accept (kabul) seçiyoruz ve Next diyoruz
daha sonra;
resimde görüldüğü gibi güvenlik seviye ayarını standart olarak ayarlıyoruz.. (isterseniz yükseltebilirsiniz)

1l.jpg

Bir disk üzerinde maximum 4 tane ana bölüm(partition) oluşturabilirsiniz. Bunların hepsini “birincil(primary)” oluşturursanız başka disk oluşturma şansınız kalmaz. Bu yüzdendir ki “uzatılmış(extended)” disk bölümlerini kullanmaktayız. Uzatılmış bölümü diğer arka odalara açılabilen bir geçit olarak görebiliriz. Bu uzatılmış bölümün içine sanal diskler oluşturarak disk sayımızı onlu hanelere çıkarabiliyoruz. Yani oluşturduğumuz
Uzatılmış Disk bize yeni sanal diskler oluşturmamış için bir geçit sağlıyor. Bir çeşit kandırmaca da diyebiliriz buna.

Biraz da linux da disk isimlerinden bahsedelim. Disk isimleri şu şekildeanılmakta:

1. ide kablosu master disk  hda
1 ide kablosu slave disk  hdb
2. ide kablosu slave disk  hdc
2. ide kablosu slave disk  hdd
Bu diskler hard disk yada cdrom olabilirler önemli değil. Ve diyelim ilk ide master kısmındaki harddiskininiz (ki genelde böyledir)
Bir primary (windows buna C: der) ve bir extended içinde 2 tane fat diskiniz(d: ve e: ) Ve birde ayırdığımız formatsız alan var. Bu disklerin isimleri aşağıdaki gibi olacaktır.
Hda1 (c: )
Hda2 000 (muhtemel oluşturulabilecek primary disk)
Hda3 000 (muhtemel oluşturulabilecek primary disk)
hda4 EXTENDED (her zaman sonda olur)

------- ><hda5(d) ,hda6(e), ve ayrılmamış alan(disk olmadığı için adlandırılmadı)>

Bu kadar yeter artık disk bölümlemeye geçelim..
(burada ben otomatik bölümlendirmeyi seçiyorum)..
1l.jpg

swap (takas) alanında PC nizin RAM'i ne kadar ise 1.5 yada 2 katı olarak ayarlayabilirsiniz yani 128 olan bir belleği swap bölümünde 256mb lik bir takas alanı ayırabilirsiniz.. kaydırma çubuğunu yaklaşık 256 olarak ayarlayın

1l.jpg

sonra diskiniz aşağıda gibi olacak yani paramparça :10_9_206

1l1.jpg

Sonra Önemli Bir yer daha var
paket seçiminizi istediğiniz gibi yapabilirsiniz. nvidia kartınız 3D sürücü
kuracaksanız developement paketleri ve individual kısmını işaretleyip “kernel-source” paketini de kurmanızı öneririm...
bu resimde bazı seçenekler işaretlenmemiş ben hepsini seçiyorum
1l1.jpg

paket seçiminizi istediğiniz gibi yapabilirsiniz. nvidia kartınız 3D sürücü
kuracaksanız developement paketleri ve individual kısmını işaretleyip “kernel-source” paketini de kurmanızı öneririm.

Seçimler bitince kuruluma başlayın..

Root Password bölümünde mutla ama mutlaka bir şifre belirleyin

Daha Sonraki bölümde Sonra kendiniz için bir user oluşturun.. Accept user ile kullanıcıyı kabul edip sonra hemen next ile bu ekranı geçin..

SUMMARY Ekranında Bu ekranda ise ayarlanmamış aygıt ayarlarını yapabilirsiniz yada bunları sisteme giriş yapınca yapabilirsiniz. Donanım çok çeşitli olduğundan ayrıntılara girmeyeceğim..
Daha sonrası gayet basit.. kurulum tamamlanıyor...
Sistem Açılıyor fakat MAUSE çalışmıyor..?
ALT+F2 karşınıza çıkan pencereye
drakconf yazıp enter basın
klavye üzerinden tab ile donanım bölümüne gelerek fare ayarlarını yapabilirsiniz

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.