Mbr gpt farkı

hacksolexe

Yeni üye
30 Haz 2020
16
0
Arkadaşlar merhaba İSO dosyası yazdırıyorum da mbr gpt iki seçenek var farkları neler kullandığım uygulama rufus

"Squ4LL

Özel Üye
14 Tem 2009
14,316
592
Arkadaşlar merhaba İSO dosyası yazdırıyorum da mbr gpt iki seçenek var farkları neler kullandığım uygulama rufus
Merhaba,
MBR günümüzde hala kullanılan, biraz daha eski; disk bölümlerini yönetmek için geliştirilmiş bir sistemdir. Depolama alanındaki düzenlenmiş disk bölümlerine ait bilgiler bu sistem tarafından tutulur. Ayrıca disk bölümlerini işletim sistemi için tarama kodunu barındırır.

GPT ise UEFI ile gelen bir özelliktir. MBR gibi diskin bölümlerini düzenler, ama daha etkili ve verimli bir sistemdir. UEFI olan bir sisteminiz varsa, GPT kullanmaktasınız. Depolama alanı olarak MBR’den daha öndedir. MBR 2TB gibi bir bölüm sınırı koyarken, GPT’de 9.44 ZB gibi bir sınır mevcuttur. Windows’un her bölüm için verdiği maksimum disk kapasitesinin 256 TB olduğunu anımsarsak, daha büyük ihtiyaçlar için GPT’nin işe yarar bir teknoloji olduğunu görebiliriz.

MBR sadece 4 bölüntünün bilgisini içerebilir ve MBR ile 2,2 terabayttan (TB) daha büyük sürücüleri kullanamazsınız.Oysa GPT disk bölümleme tablosu bütün bu kısıtlamalara tabi değildir. Sınırsız sayıda bölüm oluşturabilir (Ancak Windows’un an için desteklediği en yüksek bölümsayısı 128’dir)

Kısaca sisteminiz yeni nesil ise GPT olanı, sisteminiz eski ise MBR olanı işaretleyeceksiniz. Sistemim eski ama gpt seçip format atmak istiyorum derseniz deneyin, yalnız olmuyorsa sisteminiz MBR seçili formatlanıyor demektir.

hayalet18

Kıdemli Üye
3 Şub 2015
2,327
2
ERMENISTAN
hacksolexe
bilgisayar eski ise mbr boot yap, yeni ise gbt yap, bide uefi var, oda bazı anakart bios modelleri mecbur uefi attırıyo, bios kilidi var security password gibi , administratatör yetkisi veriyon biosa, , bazı bioslar user yetkisi ile geliyor, ortalama asus leptop yada dell leptop user yetkisi ile geliyo, ortalama ben 300 tl karşılığında administratatör yetkisi veriyorum kırıyorum security kısmını, müşteri kabul eder etmez, etmediği taktirde ise sadece formatını atıp veriyorum, çöktüğü zaman ya bana getiriyo ya başka bilgisayarcıya götürüyo onlarda ücret karşılığında bilen biri ise kırıyo bilmedği taktirde anakart şifreli bios şifreli deyip, anakart değiştirme yapıyor, yada garantiye gidecek diyo, tanıyan varsa bana yönlendiriyo yine ücret karşılığında kırıyorum

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.