MBR hatası çözümü ?

coradnan

Üye
26 Şub 2014
158
1
Arkadaşlar pc açılırken mbr hatası veriyor ama space tuşuna basılı tutunca hatayı geçip pc açılıyor ama gıcık ediyor adamı her seferinde bas bas.
-Ben internetten araştırıp komut sistemiyle falan yapmaya çalıştım olmadı
-Biosdan bakıp yapmaya çalıştım ondada sorun yok
-Format attım yine olmuyor nedir bu iş ?

qazwsx

Yeni üye
18 Eyl 2007
7
0
Sabit diskin ana yükleme kayıtlarında (master boot record) hata varmış. Madem format atmak sorun olmuyor, sabit diskin bütün bölümlerini (partition) silip yeniden oluşturun. Sonra işletim isteminizi kurarsınız.

Bölümleri silmek istemiyorsanız, internette mbr fix diye araştırın. Bazı programlar aracılığıyla da sorunu çözme imkanınız olabilir.

coradnan

Üye
26 Şub 2014
158
1
Sabit diskin ana yükleme kayıtlarında (master boot record) hata varmış. Madem format atmak sorun olmuyor, sabit diskin bütün bölümlerini (partition) silip yeniden oluşturun. Sonra işletim isteminizi kurarsınız.

Bölümleri silmek istemiyorsanız, internette mbr fix diye araştırın. Bazı programlar aracılığıyla da sorunu çözme imkanınız olabilir.

yMjbqn.jpg
hata bu işte

qazwsx

Yeni üye
18 Eyl 2007
7
0
Bilgisyarınız tam olarak mbr hatası vermiyor aslında. En azından benim düşündüğüm hatayı vermiyor. Sabit diskinizdeki mbr değeri ile bios'taki mbr uyumlu değilmiş. Bu durumda size önerdiğim yöntem işe yaramayabilir.

İnternette küçük bir araştırmayla şuna ulaştım. Bios'u güncellemenizi öneriyorlar. Bu işlemin nasıl yapılacağına dair bir şeyler yazılmış. Eğer bu işlerden pek anlamıyorsanız, yapmamanızı öneriyorum. Bir servise ***ürün onlar halletsinler. Yapacağınız bir yanlışta, bilgisayarı bir daha açamaz hale gelebilirsiniz.

Dell kullanmadığım için menülerini falan bilmediğimden bios güncellemesinde yardım edemem. Eğer garantiniz devam ediyorsa kedinlikle ellemeyin.

coradnan arkadaşım, özel mesajla bana ulaşıp sabit diskin bölümlerinin nasıl silineceğini sormuş. Ona da yanıt vereyeim.

Bölümleri çeşitli şekillerde silebilirsiniz. Gerek işletim sistemlerindeki "Disk Yönetimi" bölümünden gerekse sonradan yükleyeceğiniz programlarla sabit diskinizdeki bölümlerini silip, yeninden oluşturabilirsiniz. Ancak bu yöntemler, işletim sisteminin kurulu olduğu bölümde sorun çıkarabilir. Zaten sizin bilgisayarınız format atmaya müsait olduğu için en kolayı işletim sistemi yükleme adımlarındaki menü aracılığıyla yapmak olacaktır sanırım. İşletim sistemini yüklerken disk ile ilgili işlemler yapabileceğiniz bir menü çıkar karşınıza.

xp için
5_1251060971.gif

windows7 için
3feb4d63d7b5592f8db2940749a292fb_1297026255.png

başka bir sistem kullanıyorsanız da internetten araştırırsınız artık.

Resimlerde görülen menüde sabit diskinizdaki bütün bölümleri silip, yeniden oluşturabilirsiniz. Detaylı bilgi için internette resimli ve videolu anlatımlar bulmak mümkün.

Son olarak; windows işletim sisteminde nasıl bölüm silineceğine dair şu adresi vereyim.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.