Md5 Çözümlemesi

u YZ

Kıdemli Üye
13 May 2016
2,415
0
@root[~]#
Öncelikle Merhabalar THT ailesi;
Şifre çözümlemeleri hakkında çok şeyler merak ediyoruz değil mi ? nasıl yapılır nasıl edilir neler gereklidir? bunları sürekli sorarız kendimize bu makalede sadece md5 şifre sistemi ve algoritması hakkında bilgi edindirmeyi planlıyorum. İlerleyen zamanlarda diğer şifreleme yöntemleri ilede devamı gelebilir elbette. İsterseniz ufak ufak geçişimizi yapalım.

Arkadaşlar md5 bir hash şifresi, belirli şifreleri matematiksel algoritmalarla dönüştürmemize yarıyor ilk öncelikle. Md5 tek yönlü bir kripto bunuda belirtmek lazım. Md5 şifreleri nerelerde karşımıza çıkar? diye soracak olursak çoğunlukla sql injection işlemlerinde databaselerden bilgi çekmek istediğimizde karşılaşabiliriz. Websitelerin genel anlamda bilgilerini yedeklemek için kullandığı bir şifreleme sistemi çünkü md5.

Şifreleme için kullandığımız her unsur algoritmadan geçer karmaşık bir hal alır şöyleki;

Benim md5 şifremin çözülmemiş hali ''u Yz'' olsun bu md5 de şöyle bir karşılık alır:
Kod:
50581cadc0ed92b49f6dd7aaa32d376c

Bu sefer ''Umut'' olsun;
Kod:
ecb29676899ee7344ee0f7db0278ae38

Vazgeçtik... şifremiz ''THT'' olsun. o zamanda;
Kod:
78675b7117c98afe20bc35ad8496a9a8

Ya da biraz sadeliği tercih edelim ve çözülmemiş hali bu sefer ''md5'' olsun;
Kod:
3138eb4e78287a620859a55578ca70d5

Arkadaşlar biraz örnek vererek anlatmak istedim ki hafızanızda daha belirginleşsin umarım faydası olur.
Olayı daha iyi kavramak için algoritma yöntemini iyi anlamak gerek. Herhangi bir md5 şifresini kırmak,çözmek istediğimizde sisteme bir sızma bir atak gerçekleştiriyorken bahsettiğim md5 şifresinin kalıntılarına, izine veri tabanında rastlamak mümkün bu şifreyi çözmek için işimizi dahada kolaylaştırıyor. Onuda şöyle hemen :) ;
Kod:
123456789
çözümlenmemiş hali olsun. Tersi ise:
Kod:
987654321
olsun.
Kod:
987(u)65432(m)1
elimizde şöyle bir şifre var ise veritabanına ait en azından içinden bir ip ucu almış oluyoruz ve geriside bizim mantığımıza ve algoritmaya kalıyor.

*Md5 kırmak,çözmek için çeşitli siteler ve programlarda mevcut benim anlattığım yöntem manueldir zor gelmesin biraz kafa karıştırabilir fakat öğrenildiği takdirde daha basit gelecektir her şey. Ve bazı programlar,siteler her hash'i algılayıp çözemez heleki özel karakter var ise iş dahada zorlaşıyor arkadaşlar.

*Dipnot: Kesinlikle alıntı değildir. (şu notuda düşmek istedim kendi adıma)

u YZ

Kıdemli Üye
13 May 2016
2,415
0
@root[~]#
Rabet görür ise diğer şifreleme türleri makalaleri de tarafımca yazılacaktır :RpS_sleep:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.