Microsoft Office 2013

redblue58

Katılımcı Üye
26 Ocak 2008
910
2
İzmir
Microsoft Office 2013 Preview Temel İnceleme ve Kurulum İşlemleri – Ofis 2013
Microsoft’un şu anda piyasada bulunan ve Rtm olmasına çok az kalan ürünler aşağıdaki link üzerinde yer almaktadır. Technet Evaluation Center buradan da anlaşılacağı üzere bu yıl ve gelecek yıl bizleri yeni ürünler ve bu ürünleri öğrenmek adına yoğun bir çalışma, öğrenme temposu bekliyor.

Microsoft bundan sonra çıkan her ürünü buluta endexli bir yapıya bürümüş durumda. Kullanıcı işletim sistemleri, ofis programları, server işletim sistemleri artık buluta senkron olarak çıkarılmakta. Bu bize gelecekte hatta yakın gelecekte bulutun nerelere ulaşacağı konusunda fikir vermektedir. Buluta yapılan büyük mali yatırımlarda bunu destekler niteliktedir.

Öncelikle sizlerle Ofis 2013 preview ürününü indirebileceğiniz linki paylaşmak istiyorum.
Office 2013 Download Page
Office 2013 Serial Page

Ürünün kurulumu için sistem gereksinimleri aşağıdaki gibi. Ofis 2013 Preview Ofis2007 ve Ofis 2010 programlarının çalıştığı donanım üzerinde rahatlıkla çalışmaktadır.

52014097.jpg

En dikkat çeken nokta ise artık Windows 7 ve Server 2008 R2 öncesi işletim sistemlerinde Ofis 2013 desteği olmayacak gibi görünüyor.

Şimdi temel klasik kurulum işlemlerine başlayabiliriz. Kurulum adımlarımızın klasik ofis kurulumundan farkı yok. Bu nedenle gerekli olan yerlerde açıklama yapacağım klasik ekranları resimler ile direk geçeceğim.

İlk ekranımızda klasik sözleşme ekranı bizi karşılamaktadır. Metro arayüz ile birlikte ikonları değişen Ofis 2013 için ilk sinyal bu ekranda karşımıza çıkmış durumda. Sözleşmeyi kabul edip ilerliyoruz.
image001_thumb.jpg

“Customize” ile kurulumu özelleştirelim.

image002_thumb.jpg

Test kurulumu olacağı için tüm bileşenleri seçiyorum. Burada dikkat ettiyseniz yeni olarak Lync Client, SkyDrive Pro gibi ürünlerde artık Ofis 2013 içerisinde yer alıyor. Yukarıda sistemlerin buluta endexli olduğunu söylemiştik. Bulutta yaygın kullanılan bu iki bileşende Ofis 2013 Preview ailesi içerisinde yerini almış durumda. “Install Now” ile kurulumu başlatalım.

image003_thumb.jpg

Kurulum işlemimiz başladı.

image004_thumb.jpg

Kurulum işlemi tamamlandı. “Close” ile ekranı kapatalım.

image005_thumb.jpg

Ofis 2013 Preview içerisindeki Ofis 2013 ailesinin bireyleri aşağıdaki gibidir. Artık bizleri Metro arayüz ile örtüşen yeni ofis ikonları karşılamaktadır.

image006_thumb.jpg

Word’ü açmaya çalıştığımda Ofis 2010’da ortaya çıkan Sarı tonlamaları yok olmuş. Ofis 2013 ile birlikte her Ofis 2013 bireyinin ikon renginin tonunu hatırlatan renkler karşımıza çıkmaktadır. Word mavi tonlarla ön plana çıkmış durumda.

image007_thumb.jpg

Ofis 2013 ile birlikte verilerimizi artık bulutla bütünleştireceğimize değinmiştik. Word açılır açılmaz bulutta yer alan bir platformumuz varsa buraya bağlanmamız isteniyor.

image008_thumb.jpg

Bu kısımda Hotmail, ve Messenger gibi ücretsiz SkyDrive servisi veren hizmetlere Live Id mizle bağlanabileceğimiz gibi kurumsal bir yapımızda Sharepoint veya Ofis 365 ürünü varsa buraya da bağlantı sağlayabiliriz. Ben ilk aşamada Live Id ile giriş yapacağım. Bu kısım mecburi olmayıp opsiyonel bir seçimdir.

image009_thumb.jpg

Live Id bilgilerimi giriyor ve “Sign In” ile giriş yapıyorum.

image010_thumb.jpg

Bilgilerimi girmemle birlikte başarılı bir şekilde tanımlamamı gerçekleştirmiş oldum.

image011_thumb.jpg

Bundan sonraki ekranlarda genel ve kısa bilgiler verilmektedir. Next ile geçebiliriz.

image012_thumb.jpg

image013_thumb.jpg

redblue58

Katılımcı Üye
26 Ocak 2008
910
2
İzmir
Gerekli işlemler tamamlandı artık bu ekranımızı kapatabiliriz.

image014_thumb.jpg

Metro yapıda bizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılamaktadır. Diğer tüm Ofis 2013 bireylerinin temel ekranı bu şekle yakın durumdadır. Live id ile giriş yapılan kullanıcı bilgisi sağ üstte gözükmektedir.

image015_thumb.jpg

Word üzerindeki genel yapı aşağıdaki gibidir. Ofis 2010’a çok yakın olmakla birlikte metro arayüze geçiş izleri belirmektedir. Ofis 2010 kullanıcıları zorlanmadan Ofis 2013 ürününü kullanacak gibi gözüküyor.
image016_thumb.jpg

Üründe en çok öne çıkan taraf ürünün bulut mimarisine olan yakınlığı. Bir dosya içerisinde birkaç işlem yapıp kaydetmek istediğimizde bunu bilgisayarımıza, Word açılırken tanımlama yaptığımız Skye Drive üzerine veya ekleyeceğimiz farklı bir konteynere kaydedebileceğimizi görmekteyiz.

Burada şu noktaya vurgu yapmamızda yarar var. Bu ürünü alan bir kullanıcı isterse bulutla senkronize çalışabileceği gibi isterse gelenekçi olarak klasik kullanımına devam edebilir.

image017_thumb.jpg

Şimdi farklı bir aksiyon olarak “Add a place” butonuna tıklayalım ve farklı bir bulut ortamı tanımlayarak dosyamızı oraya kaydedelim. Ben Ofis 365 Share Point ortamına sahip olduğum için bu Word dosyamı oraya kaydedeceğim.

image018_thumb.jpg

Sharepoint için gerekli kullanıcı bilgilerimi giriyorum.

image019_thumb.jpg

Bilgileri doğru girdiğim için konteynerim sorunsuzca eklendi. Artık Bilgisayarım veya SkyDrive dışında farklı bir storage ortamına sahibim.

image020_thumb.jpg

Buradan Kayıt yeri olarak Team Site kısmını seçtiğimde tekrardan kimlik bilgilerim benden istenmektedir. Buradaki bilgileri hafızada saklatmak sizin isteğinize kalmış durumda.

image021_thumb.jpg

Bulut üzerinde dosyamı kaydedeceğim ortamı seçiyorum.

image022_thumb.jpg

Kaydettiğim dosyam artık SharePoint üzerinde yerini aldı. Bu dosya yetkisi olanların yetkisi dahilinde artık her türlü kullanımlarına amade duruma geldi.

image023_thumb.jpg

Can alıcı bu özellikten bahsettikten sonra güzel bir özelliğe daha değinmek istiyorum. Ofis 2010 üzerinde bir Word belgesini Pdf olarak kaydedebiliyorduk. Bir pdf printer kurmadan bu işlerimizi güzelce yapmamıza olanak sağlayan özelliği kullanırken dosyada sonrada editleme yapamıyorduk. Ofis 2013 ile birlikte artık aşağıda görüldüğü gibi bunu da yapabiliyoruz.

image024_thumb.jpg

Outlook üzerindeki genel görünümde aşağıdaki gibi. Metro izleri ile birlikte Ofis 2010’a yakın bir kullanım. Ek olarak Tam ekran çalışma butonu da Minimize, Maximize, Close butonlarının yanında yer almış durumda.

image025_thumb.jpg

Lync 2013 Preview genel görünümü de aşağıdaki gibi.

image027_thumb.jpg

Tüm bileşenlerde Ribon olarak yapılanmış metro arayüz aynı durumda. Ürün içerisindeki bireylerin ikonlarının renk tonları ekranımıza hakim olmakta. Excel üzerinde ise hücreler arasında geçiş animasyonel bir yapı almış durumda. Hepinizin beğenisini kazanacak gibi.

image028_thumb.jpg

Kısaca arkadaşlar anlatmak gerekir ise THT aracılığı ile bizde sizlere bunu duyurduk... Genel yapısı artık Windows 8 ile bütünlüğe gidiyor. Hepinize iyi forumlar...

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.