MobaXterm Xserver Nedir? Nasıl İndirilir Ve Kurulur?

Yusuf Walker

Katılımcı Üye
1 Ocak 2019
673
422
Trabzon
QUHj1A.png

Merhaba dostlarım bugün MobaXterm nedir ve nasıl kurulur buna değinmek istiyorum, sunucular ile ilgilenen arkadaşlarımız için önemli bir program olduğu için paylaşmak istedim, bunu arıyor olabilirsiniz :)

kR60R7gH_o.png

MobaXterm XServer Nedir?

MobaXterm, birçok uzak erişim protokolü için bir terminaller ve dosya yöneticisi içeren bir yazılımdır. Bu yazılım sayesinde kullanıcılar, Windows işletim sistemlerinde uzak sunuculara SSH, Telnet, RDP, VNC gibi protokollerle bağlanabilirler. MobaXterm, birçok farklı protokolü desteklediği için, kullanıcıların farklı sunuculara bağlanmalarını kolaylaştırır.
MobaXterm Ne İşe Yarar?

MobaXterm, kullanıcıların uzak sunuculara bağlanırken güvenliği sağlamak için bir dizi özellik sunar. Bu özellikler arasında SSH tüneli, SFTP dosya transferi, X11 yönlendirmesi ve port yönlendirmesi gibi güvenlik önlemleri yer alır. Ayrıca, MobaXterm, kullanıcıların tüm bağlantılarını tek bir yerde yönetmelerini sağlar, böylece birden fazla sunucuya bağlanan kullanıcıların bağlantılarını kolayca takip etmelerine olanak tanır.

MobaXterm, X sunucusu özelliği ile grafik arayüzlü uygulamaların uzak sunucularda çalıştırılmasını da mümkün kılar. Bu özellik, özellikle yazılım geliştiricileri ve sistem yöneticileri için önemlidir, çünkü uzak sunucularda çalışan uygulamaların grafiksel arayüzlerini yönetmelerine izin verir.

Ayrıca, MobaXterm, kullanıcıların uzak sunuculara erişirken bir dizi kullanışlı araç sunar. Bunlar arasında Unix komutları, metin düzenleyicisi, ZIP arşivleyicisi ve masaüstü paylaşımı yer alır.

MobaXterm, kullanımı kolay ve işlevselliği yüksek bir yazılımdır. Bunun yanı sıra, tarayıcı üzerinden bağlantı imkanı da sunar. Bu nedenle, farklı sunuculara bağlanmak isteyen kullanıcılar için oldukça kullanışlı bir araçtır.

kR60R7gH_o.png

MobaXterm XServer Adım Adım Nasıl İndirilir?
#1 Öncelikle Buraya Tıklayıp Siteye Gidelim

QUHpcb.png

#2 Ardından yeşil olan butona tıklayalım "
MobaXterm Home Edition v23.1 (Installer edition)
#3 İndirdikten sonra .rar dosyasını açalım setup'u çalıştıralım.

QUH2DN.png

#4 Kurulumu basit bir kurulum zaten, kurduktan "Finish" basıp kapatalım.

kR60R7gH_o.png

MobaXterm Nasıl Kullanılır?
QUHFLx.jpeg

Uygulamayı açalım ve açtıktan sonra "Session" Kısmına tıklayalım.

QUHMK6.jpeg

Ardından "SSH" kısmına tıklayalım.

QUHZ0p.png

"Remote Host" kısmına IP Adresinizi, username kısmına ise kullanıcı adınızı "root" giriniz. Ardından Enter'a tıklayın. şifre isteyecektir.

Okuduğunuz için teşekkürler dostlar beğendiyseniz
ovca0xc.gif
butonuna tıklamayı unutmayın. Sağlıcakla.

5r3xs3v.png

34hb0s8.png

Phobos'

Uzman üye
22 Nis 2022
1,744
1,365
Bugün saat 6' da forumda arayıp bulamamıştım. Elinize sağlık.

Yusuf Walker

Katılımcı Üye
1 Ocak 2019
673
422
Trabzon
Eline sağlık Yusuf'um :)
Teşekkür ederim kadim dostum
ellerine sağlık Yusuf
Teşekkürler hocam
Bugün saat 6' da forumda arayıp bulamamıştım. Elinize sağlık.
Birçok kişinin aradığını düşünerek açtım konuyu zaten, ne mutlu bana teşekkürler 🙂
Teşekkür ederim CL hocam

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.