Modern Anarşizm Nedir ? // wh0ismrrobot

wh0ismrrobot

Uzman üye
1 Ocak 2019
1,332
3
İstanbul
NOT : Bu Konu Kesinlikle Bir Görüş Bildirmemektedir
Ve Bilgilendirme Amaçlıdır.

VQ59JR.jpg

Hatırla, Hatırla, 5 Kasım Gününü Hatırla, Patlamayı, İhaneti ve Komployu... Bu İhaneti Unutmak İçin Hiçbir Neden Bulamıyorum.

V FOR VENDETTA

Modern Anarşizm Nedir : Bu Günden Tam 4 Ay Önce "Anonymous Kimdir ?" Adlı Konuyu Yazarken Karşılaştığım Kavram Olan Modern Anarşizm.

"İngiltere'de Her Yıl 5 Kasım Günü Guy Fawkes'ın Başarısız Olan Eylemini Hatırlamak Amacıyla Modern Anarşizm Adına Çeşitli Şenlikler ve Kutlamalar Yapılıyor."

anJnEB.jpg

Bu Metini Yazdıktan Sonra Aklımın Bir Yerlerinde Kalmıştı. V For Vendetta , Hayvan Çiftliği Tarzı Filmlerin ve Kitapların Görüşlerini Merak Ediyordum.

Peki Kim Bu "Guy Fawkes" ;

Hepimizin Bildiği Maskenin İlham Kaynağı Olan Guy
Fawkes'ın Hikayesi İngiliz Katolik İsyancıları Olan Bir
Grub 1.James'i Öldürmek İçin Katılacağı Bir Etkinliği
Patlatma Planı Kurmaya Başladı.

Ancak Guy Fawkes Plandan 1 Gün Önce Parlemento
Binasında Patlatıcılarla Yakalanması Sonucunda İdam
Edilmiştir.

yG86X0.jpg

Bu Yazıyı Yazdıktan Sonra Sonra Düşünmeye Başladım ;

Modern Anarşizm Nedir ?, Nasıl Bir Görüş Sunuyor ? ,Kimler Destekliyor ?

Fakat Sonra Farkettim ki Tam Olarak "Anarşizm" Nedir Denilse Tanım Yapabilecek Kadar Ne Olduğunu Bilmiyordum.
Tam Olarak Bilmiyorum Küçükken İzlediğim Haberler,Konuştuğum İnsanlar Nedeniyle Anarşizm Hakkında Bildiğim Tek Şey Bir Durumu Kabul Etmedikleriydi ve Haberlerden Gördüğüm Kadarıyla Çeşitli Maskeler Takıyorlar ve Çeşitli Bayraklar Tutuyorlardı.
Fakat Düşününce Neyi Kabul Etmediklerini,Ne Taktıklarını ve Ne Taşıdıklarını Bilmiyordum.

Ama Bugün Bu Yaşıma Geldiğimde Çeşitli Görüşler İlgimi Çekiyor ve İnsan Tiplerini Tanımama Yardımcı Oluyordu.

Bu Nedenle Bu Konuyu Araştırmaya Karar Verdim.

QPELr3.png

Anarşizm : İnternet Tanımına Göre Anarşizm "Anarşizm, toplumsal otoritenin, tahakkümün, erkin ve hiyerarşinin tüm biçimlerini bertaraf etmeyi savunan çeşitli politik felsefeleri ve toplumsal hareketleri tanımlayan sosyal bir terimdir. Anarşizm, her koşulda her türlü otoriteyi reddetmektir." Olarak Tanımlanmaktadır.

Anladığım Kadarıyla İnsanlar Üzerinde Etkiye Sahip Olan Otoriter ve Hiyerarşik (Hiyerarşi, bir toplulukta veya bir kuruluşta yer alan kişileri alt-üst ilişkileri, görev ve yetkilerine göre sınıflandıran sistemdir.) Yapılanmaya Karşıydı.

Kısaca Anarşizm Devleti Saçma ve Zararlı Buluyordu. Anarşizm İnsanın Yaratılışı Gereği Bu Tarz Toplum Üzerinde Etki Sahibi Olan Hükümetlerin ve Sistemlerin İnsanla Mutsuzluk Vereceğini Savunuyordu.

Modern / Postanarşizm : Anarşizm'in Bir Sentezi Olarak Nitelendirilen Postanarşizm Tek Bir Düşünce Geleneği Olmaktan Çok Çeşitli Postmodern Akımların Etkisinde Kalarak Gelişmiş Bir Anarşist Düşünce Türüdür.

Anarşizm Sembolu :

Anarşizm Araştırıldığında Karşımıza Çıkan İlk Sembollerden Olan Daire İçindeki "A" Harfi Anarşizm ve Anarşi Kelimesinin Baş Harfinden ve Etrafındaki Daireden Oluşuyordu Kimi İnsanlara Göre Bu Dairenin Amacı Birlik,Beraberlik ve Örgütlenme Durumunu Sembolize Etmektedir.

9Y8Y48.png

Guy Fawkes Maskesi :

Bir Konumda Bahsettiğim Gibi Guy Fawkes (Anonymous) Maskesinin Tercih Edilmesinin Sebebi
Üyeler Guy Fawkes Maskesini Hem Anonim Olmak
Hemde Bir Medya Stratejisi Olarak Olarak Kullanmıştır.

5NrNyj.jpg

Anarşizm Hakkında Sözler ;

Yasalar Adalet Duygusunu Geliştirmemiştir, Onu Mahvetmiştir. (Kropotkin)

Büyük Olanlar Yalnızca Biz Diz Çöktüğümüz İçin Büyüktürler. ( Pierre-Joseph Proudhon)

Bu Konuyu Kesinlikle Bir Siyasi Görüş ve Siyaset Amacıyla Yazılmamıştır.
Bu Konuyu Açmamın Tek Nedeni Çeşitli Görüşlere Olan Merakım ve İnsanları Bu Konu Hakkında Bilgilendirme İsteğim.

Eminim ki Konum Üzerinde Çeşitli Eksikler ve Görüşü Yanlış Yansıttığım Bölümler Olmuştur.
Konuyu Yazarken Bu Konu Hakkında Bilgi Sahibi Olmadığım İçin Bu Konuyu Yazma ve Benim Gibi Günlük Hayatlarımızda Kullandığımız Ama Görüşü Savunan Kişilerin Bile Tam Olarak Bilmediği Bir Anlayışı Ortaya Sunup, Genel Kültür vb. Açıdan Okuyan Kişiyi Konu Hakkında Bilgilendirmek.

Saygılarımla wh0ismrrobot

00j0aZ.png

Fist

Uzman üye
29 Tem 2017
1,527
1
Anavatan
Anarşizm ütopik bir düşüncedir.Uygulanamaz.
En azından emperyalist ülkeler oldukça uygulanamaz.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.