MotoGP 13 [RELOADED] | Torrent indir

Rival

Özel Üye
28 Eki 2013
7,264
2

3j1.png

Küçüklüğümden beri motorlu araçlara olan ilgim hiçbir zaman kaybolmadı ve eskisi kadar olmasa da takip etmeye çalışıyorum. İlk olarak Formula 1 yarışlarıyla mücadelelere tanık oldum. İlerleyen dönemlerde ise başka kategorileri keşfettim. MotoGP de bunlardan birisiydi ve gerçekten farklıydı. Biraz daha bireysel oluşu, hırçın duruşu ve tahrik edici sesiyle birlikte resmen motorlara aşık hale gelmiştim. Özellikle yarışlardaki mücadeleler daha heyecanlıydı. Böyle bir motor sevdalısından MotoGP '13 gibi bir oyun kaçar mı? Kaçmaz elbette. Oyuna erişir erişmez hemen kendimi pistlere attım.

Genel Bakış
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bunca senedir motorlara olan sevgime rağmen hiçbir zaman bir MotoGP oyunu oynamamıştım. Bilgisayarda biraz olsun SBK deneyimim var ancak klavye ile bir yere kadar, yani motorlar ile çok sıkı değildim. Ben de bunca zaman sonra açtım Xbox'ımı ve adrenalin dolu motosiklet dünyasına adım attım. Daha önce izlediğim oynanış videoları pek karnımı doyurmamıştı açıkçası, ancak asıl zevki kendim oynadığımda aldım.
Oyunun gerçek yaşamdan pek bir farkı olmadığını sizlere aktarmalıyım. Elbette grafikler o kadar gerçek değil ancak oluşturulan atmosfer ile kendinizi bir MotoGP haftasonu yarışının içerisinde buluveriyorsunuz. Oyunun yapımcısı Milestone'un ortaya koyduğu detayları gördükten sonra alkışlamamak elde değil.
Oyun açılır açılmaz bizleri bir karakter sayfası karşılıyor. Favori motorcumuza erişmeden önce kendi yarışçımızı oluşturuyoruz. Oyun içerisine yerleştirilen hazır karakterlerden birini seçmek zorunda olmak pek hoş değil elbette ancak kim olduğumuzdan çok yarış adrenalini yaşamak temel mantık olduğu için esgeçilebilecek bir nokta. MotoGP yalnızca erkek izleyicilerin takip ettiği bir motor sporu değil, bu yüzden sürücü listesinde kadın karakterlere de yer verilmiş. Bu detayı oldukça hoş buldum. Bize yardım edecek menajerimizi ve mühendisimizi de kendi ellerimizle seçtikten sonra yolumuza devam ediyoruz.
Karakterimizi oluşturduktan sonra bizleri harika görüntülerin peşi sıra geçtiği bir ana menü karşılıyor. Şahsen bu menüden çok hoşlandığımı söyleyebilirim. Yarışlardan alınan slow motion anların aktarılması gerçekten hoş. Bazen o güzellikleri görebilmek için dalıp gidebiliyor insan. Şahsen ben bir süre daldım. :)

Grafikler ve Oynanış
Her oyun serisinde olduğu gibi bir sonraki oyun merakla takip edilir ve gelişmiş bir şekilde karşımıza çıkması beklenir. Daha önce MotoGP oyunu oynamadığımı yukarıda belirtmiştim ancak bu oyun gerçekten şahane görüntüler sunuyor. Özellikle motor, sürücü ve pistteki detaylar göz alıcı seviyede. Sırf motora, motorun ve sürücünün tepkilerine ve yoldaki detaylara bakabilmek için kaç kez kaza yaptığımı ben bile hatırlamıyorum.
Yarış üzerine temelli bir oyun için oldukça tatmin edici grafikleri olduğunu söyleyerek özet geçmek daha mantıklı olur. Gran Turismo veya Forza gibi simülasyon oyunlarına nazaran çok başarılı olduğunu söylemek yanlış. Grafikleri de az çok anlattıktan sonra gelelim motosiklet sürmenin prensiplerine. İlk paragrafta da belirttiğim gibi motosiklet bana her zaman daha farklı gelmişti. İki tekerleğe sahip olduğu için kullanım açısından da otomobile göre oldukça büyük farklar bulunuyor. Bu fark ister istemez oyunlara da yansıyor.
Otomobiller biraz daha geniş bir yapıya sahip olduklarından dolayı yarış çizgilerindeki 10-20 cm'lik değişimlerin çok da büyük bir önemi yok. Motorlar için aynısını söylemek ise kesinlikle hata olur. Beni bu cihazlara bağlayan en büyük sebeplerden birisi de bu. Çünkü yapılacak en ufak bir hata bazen büyük sonuçlar doğurabiliyor. İşte MotoGP'nin tüm adrenali de burada yatıyor. Moto3, Moto2 ve MotoGP sınıflarında yer alan motorlar güç açısından değişkenlik gösterdiği için sundukları deneyimler de bambaşka.
Eğer acemiyseniz ve ilk defa bir motosiklet yarışı yapacaksanız da kesinlikle çekinmeyin. Çünkü yapımcılar her şeyi düşünerek birçok eklenti ile oyunu sizin yapılandırmanızı sağlar hale getirmiş. Örneğin yarışın ne kadar uzun süreceği, yapay zekanın seviyesi, motorun kontrol zorluğu, hasar mekanizması, yardım mekanizmaları, yarış çizgisi ve daha birçok seçeneği içeren menü her yarış öncesi size sunuluyor. Bir sonraki yarışta kendinizi biraz daha zorlamak sizin elinizde.
Seçenek listesi içerisinde yapay zekadan bahsetmişken o noktaya da parmak basalım. Oyun içerisinde diğer sürücüler ile etkileşimin biraz daha arttırılmış olduğunu söyleyebilirim. Beklenmedik çarpışmalarda yanınızdaki veya arkanızdaki rakibinize el kol ile kızgın belirtmekten tutun motosikletten düşecek gibi olmaya kadar hoş detaylar var. Eğer kaza yaparsanız veya düşerseniz yarış sizin için bitmiyor elbette. Gerçek yaşamda değiliz nasılsa, ancak geri dönene kadar biraz zaman kaybedebiliyoruz.
Normal bir haftasonu yarışıymış hissi MotoGP oyununun en güzel yanlarından. Örneğin Barcelona'daki Catalunya pistinde yarışacaksınız. Yarıştan önce karşınıza şehirden güzel görüntüler çıkıyor ve bir müddet sanki yalnızca yarışı izleyecekmişsiniz havasına giriyorsunuz. Televizyonda yapılan gerçek yayından farkı yok.
Tabi ki kendinizi pit içerisinde bulduktan sonra işin rengi değişiyor. Kaskınız kafanızda, mühendis ekibiniz ise hemen yanı başınızda sizden gelecek istekleri dinlemek için hazır. Sağ tarafınızda bulunan ekranlar üzerinden pistin durumunu ve rakiplerin derecelerini görmek mümkün. Eğer mühendise hazır iş yaptırmaktansa ben kendim uğraşırım derseniz ayar seçenekleri de yine hemen yanınızda bulunuyor. Oyun içerisindeki detayların sizi gerçekten bağladığını söyleyebilirim.
O detaylardan birisi de oyun içi kameralar. Gerçeklikten ödün vermek istemeyenler için oldukça hoş kamera açıları mevcut fakat doğal olarak bu durum oynaması zaten zor olan bir oyunu biraz daha zorlaştırabiliyor. Özellikle kask içerisinde iken oynamak viraja giriş sırasında epey zorluyor. En iyi performansı ortaya koyabilmek için çok fazla antrenman yapmak gerek.
Bir diğer başlığa geçmeden önce oyun içerisindeki bazı olumsuz noktaları da aktaralım. Elbette karşımızda adrenalin dolu, hızlı ve mücadeleci bir oyun var ancak her şey göründüğü kadar güzel değil. Menü içerisinde gezinirken aynı şarkılar bazen tekrar edebiliyor. Bu üst üste gelme durumu şahsen biraz sıkıcı. Menü içerisindeki atmosfere uygun melodiler de yok değil tabi ki.
Bir diğer negatif durumu ise pistte keşfettim. Normal bir haftasonu geçirirken önce alışma turları, sonraki gün sıralamalar, bir sonraki gün ise yarış oluyor. Alışma turları ve sıralama turları sırasında pist içerisindeki rakipler ile ister istemez denk gelebiliyorsunuz. İşte tam bu noktada ufak bir detayı yakaladım. Arkanızdan gelen rakibiniz sıralama turları sırasında gelip sizi geçiyor, siz de onu takip edip turu onun gibi bitiriyorsunuz ancak elde ettiğiniz süre rakibinizden 2-3 saniye kadar daha iyi olabiliyor. Oldukça enteresan bir durum.
Şahsen karakter oluşturma ekranında biraz takıldığımı da söyleyebilirim. Gerçek MotoGP'de sürücüler bazen sıra dışı kask tasarımlarıyla yarışlara katılabiliyor. Durum böyle iken oyun içerisinde sizin kıyafetinize ve kaskınıza çok fazla detay verememeniz suratınızı biraz olsun asıyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi asıl amaç yarışıp adımızı tepeye yazdırmak olduğu için çok fazla sorun edilecek bir şey değil.

Tecrübe Sistemi
Böyle bir oyun için çok hoş karşılanmayan bir nokta da olsa "Level" üzerine dayalı bir sistem mevcut. Yarış tamamladıkça sizin belirlediğiniz zorluğa göre farklı düzeylerde tecrübe puanı elde ediyorsunuz. Tecrübe puanları ise size seviye atlatarak oyun içerisinde kapalı olan motorcuları, kaskları ve görselleri açmanızı sağlıyor. Valentino Rossi, Jorge Lorenzo ve Dani Pedrosa gibi güçlü isimler açıkken Cal Crutchlow'un kapalı olması biraz ilginç geldi açıkçası.

Oyun Modları
MotoGP '13'e adım attığınızda sizleri oldukça hoş bir menünün karşıladığından bahsetmiştim. Oyunun genel yapısına ilişkin bilgileri aktardıktan sonra bu menü üzerindeki diğer seçenekleri de tek tek açıklayalım. En tepede bulunan "Instant Race" seçeneğine bastığınız anda kendinizi hemen bir yarışın içerisinde buluyorsunuz. Oyuna alışmak için güzel bir başlangıç seçeneği olduğunu söylemeliyim.
"Grand Prix" seçeneği ise sizi gerçek bir haftasonu yarışının içerisine sürüklüyor. Moto3, Moto2 ve MotoGP klasmanlarından birisini seçtikten sonra sıralama turlarıyla mücadeleye başlangıç yapıyoruz. Sıralama turlarını hızlı geçmek ise kapatılmış. Muhakkak piste çıkıp hünerlerinizi göstermeniz gerekiyor. Bunun yerine pitte oturarak vakti hızlı şekilde geçirip yarışa sonuncu sırada başlamak da sizin elinizde.
"Championship" ise tahmin edileceği gibi tam bir sezon geçirmek isteyenler için hazırlanmış. Yine Moto3, Moto2 ve MotoGP sınıflarından birini seçerek sezona başlangıç yapıyoruz.
Oyunun "Career" yani kariyer modu ise yeni yetme yarışçılar için biçilmiş kaftan. Doğal olarak başlangıçta en alt segment olan Moto3 sınıfında başlıyoruz. Oyuna girmeden önce seçtiğimiz menajerimiz bizim için bazı yarış teklifleri sunuyor. Bazı yarışları için özel sürücü arayan takımlarda mücadele ettikten sonra bize gelen tekliflerin ardından gerçek bir anlaşma imzalayarak bu büyük dünyaya gerçek bir adım atıyoruz. Daha sonra bizleri normal giden bir sezon bekliyor.
Kariyer modundaki detaylara bize ait olan karavanımızdan erişiyoruz. Takvim, gardolap, gazete, sosyal medya, e-mail ve durum tablosu tamamen önümüzde duruyor. Yarış tamamladıkça durumumuz değişiyor, sosyal medyadan gelen tepkileri takip ediyor ve ona göre hareket ediyoruz.
"My GP" seçeneğinde ise oluşturduğumuz karakterimize ait bilgiler ve genel oyun bilgileri yer alıyor. Farklı zevkleri tatmak isteyenler için iki kişilik "Split-Screen" yarış ve çok oyunculu yarış seçenekleri de menüde bizleri bekliyor.
Yalnızca MotoGP yarışını ele alan bir oyun için MotoGP '13 oldukça detaylı ve sizi içerisinde sürüklemeyi başarabilen bir oyun. Takıldığımız, sevmediğimiz ve beklediğimiz bazı detaylar olsa da oldukça tatmin edici. Yalnızca tek bir sorun var, oyunlarda otomobil kullanmaya alışmış birisi için alışmak biraz zaman alabiliyor. Yeni deneyim kazanacakları düşünmek bile istemiyorum ancak kolaylık sunan yapısı sayesinde oyunun zevki kaçmamış oluyor. İşin ustası olmak kolay değil ancak kendimizi geliştirdikçe yarışlardan aldığımız keyif de artıyor. Çok fazla söyleyecek söz bulamıyorum diyebilirim. Küçük eksiklikler ve olumsuzluklar dışında vakit geçirmek ve kafa dağıtmak için güzel bir seçenek.

Minimum Sistem Gereksinimleri;
OS: Windows®XP™ SP2, Windows®Vista™, Windows®7, Windows®8
Processor: Intel™ 2.4Ghz or similar
Memory: 1 GB RAM
Hard Disk Space: 7 GB HD space
Video Card: NVIDIA® Geforce 7600, AMD® Radeon™ HD 3870 or higher (it must be able to manage Pixel Shader 3.0) with at least 512MB of display memory.

Tıkla Torrent İndir

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.