MySQL Kurulumu //Windows ve Linux//

LosT

Yaşayan Forum Efsanesi
5 Şub 2015
8,120
31
-

wvtsKS.png

MySQL Nedir?

MySQL çoklu iş parçacıklı, birden fazla kullanıcı bulundurabilen, hızlı bir veri tabanı yönetim sistemidir. 1995 yılında ücretsiz bir yazılım olarak piyasaya çıkmıştır. 2008 yılında Oracle tarafından satın alınmıştır. Şu an ücretsiz ve ticari lisanslı olarak seçenekleri mevcuttur.

4dKDtQ.png

KURULUMLAR

[Windows]

» Öncelikle https://www.mysql.com/downloads/ adresine giriyoruz ve en altta bulunan "MySQL Community (GPL) Downloads" adresine tıklıyoruz.

NNmSUy.png

4dKDtQ.png

» Daha sonra "MySQL Installer for Windows" seçeneğine tıklıyoruz.

mpsM6r.png

4dKDtQ.png

» Seçeneklerden büyük boyutlu olan "Installer"ı indirmek için "Download" butonuna tıklıyoruz.

2EsHdZ.png

4dKDtQ.png

» Bizden üyelik açmak isteyip istemediğimizi soruyor. "No thanks, just start my download." linkine tıklıyoruz.

ghlJ3g.png

4dKDtQ.png

» İndirme işlemi başladı. Yüklenmesini bekliyoruz. Eğer tarayıcınız uyarı verirse "Sakla" diyerek indirmeyi başlatabilirsiniz.

yQOxsZ.png

4dKDtQ.png

» Güvenlik uyarısı verecektir. "Çalıştır" diyoruz.

KMKWU1.png

4dKDtQ.png

» Yüklenmesini bekliyoruz.

IBugrL.png

SFi082.png

4dKDtQ.png

» Kurulum tipini seçmemizi istiyor. Bu aşamada sadece sunucuya kurulum yapacaksanız "Server only", sadece istemciye kuracaksanız "Client Only", tam kurulum yapmak için "Full" ve parçacıkları kendiniz seçmek istiyorsanız "Custom" seçeneğini işaretleyin. Ben varsayılan geliştirici kurulum tipini seçmek için "Developer Default" seçeneğini işaretliyorum. "Next >" diyoruz.

0llQ2j.png

4dKDtQ.png

» Bu ekranda seçim yapmadan ilerliyoruz. "Next >" diyelim.

RBIAEv.png

4dKDtQ.png

» Uyarı gelecek. "Yes" diyoruz.

CHtOkq.png

4dKDtQ.png

» Kurulacak parçaları gösteriyor. "Execute" diyelim.

SmIjms.png

4dKDtQ.png

» Kurulumun yapılmasını bekliyoruz.

im8Biv.png

4dKDtQ.png

» Kurulum bitti. "Next >" diyip devam edelim.

fhGGKW.png

4dKDtQ.png

» Parçaların konfigürasyonları listelenmiş. "Next >" diyip devam edelim.

TAvlUk.png

4dKDtQ.png

» Bu aşamada "Standole MySQL Server / Classic MySQL Replication" seçeneğini seçip "Next >" diyoruz.

RlBudv.png

4dKDtQ.png

» Bu ayarlara dokunmamıza gerek yok. "Next >" diyoruz.

uwcjlY.png

4dKDtQ.png

» Kimlik doğrulama methodunu seçmemizi istiyor. "RECOMMENDED" yani önerilen seçeneği seçip "Next >" diyelim.

SkSzXn.png

4dKDtQ.png

» Şimdi ise bizden şifre istiyor ve isterseniz kullanıcı eklemenizi istiyor. Ben root şifresini girdim ve kullanıcı eklemeden devam ettim. Siz isterseniz "Add User" butonundan kullanıcı ekleyebilirsiniz. Tamamladıysanız "Next >" diyelim.

O3o77C.png

4dKDtQ.png

» Bu ekrandaki yeşille işaretlediğim yerde, MySQL servisinin sistem her başladığında çalıştırılmasını isteyip istemediğinizi soruyor. Ben başlamasını istediğim için işaretleyip devam ediyorum. Seçiminizi yaptıysanız "Next >" diyelim.

o37qcT.png

4dKDtQ.png

» Konfigüre edilecekler listesi gelecektir. "Execute" diyerek konfigürasyonu başlatalım.

4bWYjl.png

4dKDtQ.png

» Konfigürasyon bitince "Finish" butonuna tıklayarak bitirelim.

I98fCC.png

4dKDtQ.png

» MySQL servisi başlayacaktır. Aşağıdan kontrol edebilirsiniz.

lsgmjT.png

4dKDtQ.png

» Parçaların konfigürasyonunun listesi gelecek. "Next >" diyoruz.

B5C04k.png

4dKDtQ.png

» "MySQL Router Configuration" ayarlarını ellemenize gerek yok. "Finish" diyelim.

kevtku.png

4dKDtQ.png

» Yine "Next >" diyelim.

gqrqBN.png

4dKDtQ.png

» Şimdi sunucuya bağlanmamızı isteyecek. Sunucuyu seçip bilgilerimizi girelim. Kullanıcı ismi "root" şifre ise oluşturduğunuz şifre. "Check" butonundan kontrol ettirdikten sonra aktif olan "Next >" butonuna tıklayarak devam edelim.

dAO0yJ.png

4dKDtQ.png

» Devamında konfigürasyonları onaylamanızı isteyecek. "Execute" diyelim.

hGBHC1.png

4dKDtQ.png

» Konfigürasyon işlemi bittikten sonra "Finish" diyelim.

VBVnem.png

4dKDtQ.png

» Tekrar "Next >" diyelim.

78GVf1.png

4dKDtQ.png

» Kurulum bu kadardı. Kurulumdan sonra "MySQL Workbench" ve "MySQL Shell"i çalıştırmak istiyorsak seçenekleri işaretliyoruz ve "Finish" diyoruz.

eMkbFR.png

4dKDtQ.png

» Kurulum tamamlandı. Çalıştırmak istediyseniz "MySQL Workbench" ve "MySQL Shell" çalışmış olacaktır.

QdlQkl.png

gbmBWr.png

4dKDtQ.png

[Linux]

» Terminali açıyoruz ve;
sudo apt update
yazıyoruz.

aVcLRR.png

4dKDtQ.png

» Güncelleme tamamlanınca;
sudo apt install mysql-server
yazıyoruz.

ZCJFy4.png

4dKDtQ.png

» "Devam etmek istiyor musunuz?" kısmında "E" yazıp devam ediyoruz.

qkEfjO.png

4dKDtQ.png

» Yüklenmesini bekleyelim.

PYVxjq.png

4dKDtQ.png

» Yükleme tamamlanınca;
sudo mysql
yazıp MySQL'e giriyoruz.

bTOlJ1.png

4dKDtQ.png

» Daha sonra "root" şifresini belirlemek için;
ALTER USER 'root'@'localhost' IDENTIFIED WITH mysql_native_password BY 'sifreniz';
yazıp devam ediyoruz ('sifreniz' kısmına kendi şifrenizi yazacaksınız).

TrYgGq.png

» İşlem tamamlanınca;
exit
yazıp çıkalım.

4dKDtQ.png

» Tekrar giriş yapmayı deneyelim. Şifre oluşturduğumuz için "sudo mysql" komutu ile girememiz normal.
mysql -u root -p
yazıp "root" kullanıcı ile giriş yapalım. Sizden oluşturduğunuz şifreyi isteyecektir. Şifreyi girdikten sonra başarıyla giriş yapabildiğinizi göreceksiniz. İşlem bu kadar.

qDHcEZ.png

4dKDtQ.png

Umarım işinize yaramıştır. Sorun yaşarsanız konu altından yardım etmeye çalışırım.

CckryH.gif

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.