Nasıl Sıfırdan İngilizce Öğrenebilirim?

Odd2

Üye
12 Eyl 2022
58
4
merhaba,
İngilizce öğrenmek istiyorum. Seviyem A1 bile değildir, ücretsiz veya makul fiyatlı kurs, kitap öneriniz var mı?

berke46300

Yeni üye
19 Nis 2015
33
7
merhaba,
İngilizce öğrenmek istiyorum. Seviyem A1 bile değildir, ücretsiz veya makul fiyatlı kurs, kitap öneriniz var mı?
İnglizce öğrenmek için kendinden emin olmalı ve zorluklar karşısında pes etmemelisin. Sıkça kullandığın uygulamaları ve cihazları ingilizce diline çevirerek başlayabilirsin. Kendine kural koy örneğin her gün 10 kelime öğreneceğim tarzında. Bütçen varsa udemyden kurs yoksa da Duolingo veya YouTube de bunun için kanallar var. Müzik, film, dizi, haber okuyarak pratik yapabilirsin.

Tyrone

Uzman üye
30 Eyl 2017
1,337
24
617
Kamino
Merhaba,Yabancı bir dil konuşabilmenin yolu "konuşarak pratik yapmaktan geçer." Eğer günlük hayatta başkalarıyla konuşabilme, günlük hayat dilini kastediyorsan şunu öneririm; Evde bol bol kelime ve anlamlarını ezberle. Boş zamanlarında alt yazılı yabancı dizi/film izle (çok etkisi oluyor). Ezberlediğin kelimeleri telaffuz etmeye çalışabilir, cümle kurmaya çalışabilirsin. Konuşma pratiği olarak Online Pratik yapabilmek için Cambly tarzı platformlar mevcut. O sitelere gidip (10-15 dakikalığına) bedava konuşma kodlarını kullanarak deneyim kazanabilirsin. Bunları yaparsan basic seviyede ingilizce rahatlıkla öğrenirsin yani herhangi bir yabancı dil bilen bir insanla anlaşabilir, normal olarak konuşma&muhabbete girebilirsin

bey4zgul

Yeni üye
10 Ara 2022
27
22
Orta seviye İngilizce bilen biri olarak sana birkaç tavsiye vermek isterim. Öncelikle gramer boş değil. Temel seviyede gramer bilmeden kendini ifade edemezsin. Bu aşamada sana kısa videoları olan Full Up English kanalını öneririm. İlla sana 12 tense'i de öğren demiyorum. En azından buradan bir gramer temeli at.
Sonra yapman gereken seviyeli hikayeler alman. A1 dan almaya başla. Hiç bilmediğin için A1 dedim. Sonra A2 , B1 diye ilerlemen gerekiyor. B1 seviyesine gelince sana tavsiyem : ODTÜ'nün reader at work serisi 2 kitap ve more to read serisi 2 kitabını alıp her gün reading yapıyorsun. Okuma sıran ise reader at work 1 sonra reader at work 2. Bunlar bitince more to read 1 ve more to read 2. Odtü'nün kitapları sana akademik ingilizceyi öğretir. Her türlü makaleyi okursun sorunsuz bir şekilde. Peki okuma yaparken ne yapman gerekiyor ? Mutlaka bilmediğin kelimeler çıkacak içlerinden. Bu aşamada sana çizgisiz bir defter almanı tavsiye ederim. Bilmediğin kelime varsa o kelimeyi bu çizgisiz deftere not ediyorsun. Sonra bu defteri her gün tekrar ediyorsun. Unutma ingilizce emek isteyen bir dildir. 1 ayda ingilizce öğrenirsin 3 ayda ingilizce öğrenirsin diyenlere inanma. İdeal süre 1 yıldır. Yani 1 yıl ciddi bir şekilde çalışırsan advanced seviyelere kadar çıkabilirsin.
Son tavsiyem ise listening ve speaking üzerine olacak. Çok kolay ingilizce çizgi filmler var youtube'da. Youtube derya deniz zaten. Bir tane inglizce çizgi film/dizi buldun mesela. Önce Türkçe altyazılı izle. Sonra ingilizce altyazılı izle. En son altyazısız izle. Bu çok etkili bir yöntemdir. Seviyen intermadiate seviyenin üzerine çıkarsa tedx konuşmalarını öneririm sana. Bu konuşmaların transkriptini çıktı olarak alıyorsun. Temel reading mantığıyla öncelikle bilmediğin kelimeleri defterine not ediyorsun. Sonra videoyu açıyorsun. Temel olarak zaten metni anladığın için adam karşıda konuşurken ne dediğini harfi harfine anlıyorsun. Anlamasan bile metni önüne alırsın metinle takip edersin.
Boş vaat veren insanları dinleme çünkü youtube'da bu konuda çekilmiş çoğu video palavra. Herkes kendi en iyi nasıl öğrendiyse o yöntemi söylüyor. Benim sana söylediğim yöntemlerin tamamını bu alanda yetkin insanlardan, çevirmenlerden, dilbilimcilerden öğrendim. Umarım herkes bu yazımdan yararlanır. Sevgiler.

Phobos'

Uzman üye
22 Nis 2022
1,744
23
1,365
Merhaba,

Busuu bence başlangıç için çok iyi. Boş yere eğitim veriyormuş gibi gösterip gereksiz şeyler öğretmiyor. Duolingo gibi uygulamalar, başladığı gibi he/she/it ardından da şarap, bira, şerefe gibi kelimeleri öğretiyor :D

Bence bu uygulama iyi ama
tamamen yeterli değil. Bunun yanında İngilizce dizi, film, video izlemek ve de İngilizce yazılar, makaleler okumak lazım bence. Bunları yaparsanız iyi bir seviyeye gelirsiniz. Birkaç site de var ama onlar dilbilgisi alanında çok iyi. Zaten konuyu aratınca, arama motoru ilk o siteleri gösteriyor.

Son olarak da sık sık tekrar edin. Yorgun, hasta, meşgul de olsanız göz gezdirin.

İyi Forumlar...

mfk06

Katılımcı Üye
31 Tem 2016
903
6
The World
Orta seviye İngilizce bilen biri olarak sana birkaç tavsiye vermek isterim. Öncelikle gramer boş değil. Temel seviyede gramer bilmeden kendini ifade edemezsin. Bu aşamada sana kısa videoları olan Full Up English kanalını öneririm. İlla sana 12 tense'i de öğren demiyorum. En azından buradan bir gramer temeli at.
Sonra yapman gereken seviyeli hikayeler alman. A1 dan almaya başla. Hiç bilmediğin için A1 dedim. Sonra A2 , B1 diye ilerlemen gerekiyor. B1 seviyesine gelince sana tavsiyem : ODTÜ'nün reader at work serisi 2 kitap ve more to read serisi 2 kitabını alıp her gün reading yapıyorsun. Okuma sıran ise reader at work 1 sonra reader at work 2. Bunlar bitince more to read 1 ve more to read 2. Odtü'nün kitapları sana akademik ingilizceyi öğretir. Her türlü makaleyi okursun sorunsuz bir şekilde. Peki okuma yaparken ne yapman gerekiyor ? Mutlaka bilmediğin kelimeler çıkacak içlerinden. Bu aşamada sana çizgisiz bir defter almanı tavsiye ederim. Bilmediğin kelime varsa o kelimeyi bu çizgisiz deftere not ediyorsun. Sonra bu defteri her gün tekrar ediyorsun. Unutma ingilizce emek isteyen bir dildir. 1 ayda ingilizce öğrenirsin 3 ayda ingilizce öğrenirsin diyenlere inanma. İdeal süre 1 yıldır. Yani 1 yıl ciddi bir şekilde çalışırsan advanced seviyelere kadar çıkabilirsin.
Son tavsiyem ise listening ve speaking üzerine olacak. Çok kolay ingilizce çizgi filmler var youtube'da. Youtube derya deniz zaten. Bir tane inglizce çizgi film/dizi buldun mesela. Önce Türkçe altyazılı izle. Sonra ingilizce altyazılı izle. En son altyazısız izle. Bu çok etkili bir yöntemdir. Seviyen intermadiate seviyenin üzerine çıkarsa tedx konuşmalarını öneririm sana. Bu konuşmaların transkriptini çıktı olarak alıyorsun. Temel reading mantığıyla öncelikle bilmediğin kelimeleri defterine not ediyorsun. Sonra videoyu açıyorsun. Temel olarak zaten metni anladığın için adam karşıda konuşurken ne dediğini harfi harfine anlıyorsun. Anlamasan bile metni önüne alırsın metinle takip edersin.
Boş vaat veren insanları dinleme çünkü youtube'da bu konuda çekilmiş çoğu video palavra. Herkes kendi en iyi nasıl öğrendiyse o yöntemi söylüyor. Benim sana söylediğim yöntemlerin tamamını bu alanda yetkin insanlardan, çevirmenlerden, dilbilimcilerden öğrendim. Umarım herkes bu yazımdan yararlanır. Sevgiler.
Dediklerinin altına bende imza atabilirim. Olay aynen bu şekilde sade ve net.

Odd2

Üye
12 Eyl 2022
58
4
Hocam çok teşekkür ediyorum dediklerinizi dikkate alacağım.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.