Neden Linux İşletim Sistemini Tercih Etmeliyiz // Kali Linux Kulübü

CyberXhackk

Kıdemli Üye
13 Mar 2016
3,132
10
C/C++ Dev.
Merhabalar değerli arkadaşlarım. Bugün sizlere neden Linux işletim sistemini kullanmalıyız avantajları nelerdir ,onlardan bahsedicem

1) Öncelikle Linux ücretsiz kullanılabilen bir işletim sistemidir. Windows gibi korsan indirme veya office programlarına yıllık yüzlerce tl vermemize gerek yoktur

2) Linux açık kaynak kodlu işletim sistemidir . Nedir bu açık kaynak kodu? Programların hangi dilde programlanmış ise herhangi bir kullanıcının o kodları okuma,değiştirme gibi olanaklar tanıyor . Bu windowsta mümkün değildir

3) Linux işletim sistemi basit arayüzü sayesinde Windows gibi açılması için uzun süreler bekletmiyor bizi . Windowsa oranla 2-3 kat daha hızlı açılıyor

4) Linux bilgisayarınıza Windowsa oranla virüs girme olasılığı minimum 9-10 kat daha azdır . Windows işletim sistemlerinde internet üzerinde gezerken bile bilgisayarımıza virüs girebiliyor . Anasayfamızı değiştiriyor tarayıcımızı değiştiriyor vb. Linuxta virüs girme şansı çok düşüktür ( Fakat girmeside imkansız değildir )

5) Linux işletim sisteminde birçok araç kurulu olarak gelir . Ve örnek olarak verebilirsek Kali Linux içinde birçok hacking toolslarla birlikte gelir . Windowsta ise bazı eklentileri kendimiz kurmamız gerekmektedir. Örneğin .rar uzantılı dosyayı açmak için bile tarayıcı üzerinden Winrar indirmemiz gerekmektedir

LİNUX DAĞITIMLARINA ÖRNEK VERECEK OLURSAK ;​

UBUNTU: En çok kullanılan linux dağıtımıdır . Hack ile uğraşmıyosanız tavsiye ettiğim dağıtım. Sade bir tasarımı var

images

KALİ LİNUX: İçinde sayısız hacking tools ile gelen Linux dağıtımı genelde Hackerların kullanım alanına girer. Genelde herşey terminal içinden kullanılır. Tavsiyem kurucaksanız Sanal makineye kurmanız

images

PARDUS: Tübitak'ın geliştirdiği Linux dağıtımıdır . Tasarımı hoştur

images

İYİ FORUMLAR​

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.