neden linux kullanmalıyız //16player16

'Börteçine

Yaşayan Forum Efsanesi
25 Şub 2016
7,570
765
Linux nedir ? neden Linux kullanmalıyız ?
dctPxd.png

Linux nedir ?

Bir driver yazan yazlımcı tarafından yazılan geliştirelebilir açık kaynaklı ücretsiz bir işletim sistemi.

Neden Linux kullanmalıyız ?

nghbn1.png

Düşük sistem gereksinimi :

Linuxu Çok düşük sistem gereksinmleri ile donamadan takılmadan akıcı olarak en eski bilgisayarınızı bile kullanabilirsiniz .
dIEEU4.png

Maliyet:

Windowsu kullanmak için para ödememeiz gerekir ancak linuxu tamamen ücretsiz bir şekilde kolaylıkla kullanabiliriz.

QxqE0Q.jpg

Linuxta Güvenlik :
Linux için virüs yazılsa bile bunu diğer kullanıcılara yayılması kodlarının Linux tarafından kontrol edildiğiden çok zor olduğu için Linux virüsleri paylaşılmamıştır bu nedenle yeterince güvenli bir sistemdir.
450_1000.jpg

Linuxta Driver sorunu yok :
Windowsdaki gibi driver sorunları ve driver kurmak ile uraşmamınza linuxta gerek yok bilgisayarımızdaki donanımları otomatik olarak tanıyor.
hqdefault.jpg

Linuxta Creak ve serial sorunu yok :
windostaki gibi uygulamaları ve yazılımları etkinleştirmek için key ve creak sorunuyla uraşmamıza gerek yok Linuxun desteklediği uygulamalar ve yazlımlar tamamen ücretsiz ve açık kaynaklıdır.
dctPxd.png

Linuxla Kolay yazılım kurulumu :

Linuxta Software manager ile aradığınız yazlılımı kolaylıkla bulabilir ve bilgisayarınıza kurabilirsiniz
mUAK9I.png

Swap alanı :

Linux Kurulumu sırasında harddiskimizde ayırdığımız alanı bilgisayarımızın rami yetersiz kaldığı zamanlarda ayırdığımız harddisk alanını ram’e çevirir ve rahat bir şekilde istedeğimiz yazılımı kullanabiliriz

mess-error-image4.png

Linuxta Hızlı hata ve sorun giderelimlesi :

Linuxta Bir yazılımda hata veya bir sorunla karşılaştıdığımız zaman bug adlı sayfaya aldığınız hatayı veya yaşadığınız sorunu mail atarak yazlımı geliştiren kişiye ulaşarak bilgisayarınıza güncelleme gönderiyor ve sorununuz gideriliyor.

0U6rLt.png

Linuxun Size özel dağıtımları

Linuxun çeşitli dağıtımları mevcut örnek olarak ofis için günlük işler için kullanma amacımıza göre isediğimiz dağıtımı kurabiliriz her dağıtımın içinde size gerekli yazılımlar mevcut.

Son düzenleme:

Jobs

Kadim Üye
15 Eki 2014
5,122
4
-
Okuyucuyu sıkmayacak bir anlatım olmuş, eline emeğine sağlık albayım. Devamını bekleriz.. :)

DrkClaw

Yeni üye
22 Mar 2018
2
0
istanbul
Albayım ellerinize sağlık güzel anlatım olmuş ancak tek katılmadığım nokta driver sorunu yok kısmı oldu :)

ksc10

Katılımcı Üye
29 Ocak 2016
414
2
Burdan
Driver konusunda size katılmıyorum. GNU/Linux işletim sistemleri driver'ları otomatik yükler. Ama Windows'taki kadar driver desteği yoktur. Genellikle driver sorunları ekran kartı ve wi-fi adaptörüdür. Örnek olarak Windows'ta rahatça çalışan bir aygıtınız Linux'ta hiç çalışmayabilir veya performanssız çalışabilir. Bunun neden üretilen aygıtların birinci hedefi daha çok tercih edildiği için Windows'ta çalışmasıdır. Bazı üretici firmalar Linux için driver yayınlıyor. Bazende geliştiriciler açık-kaynaklı driver yayınlıyor. Linux'ta nadir driver sıkıntısı çıkıyor demek isterdim ama insanların çoğunluğuna baktığımızda bu sıkıntıyı yaşıyor.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.