Nessus nedir ve Kurulum /Bilgi Teknolojileri kulübü

VaTanSevDalısı2

Katılımcı Üye
22 Ocak 2019
577
9
İstanbul
Nessus zafiyet tespiti programı kurulumu

bu gün ki dersimi 2 konu başlığı altından işleyeceğim.

- Nessus Nedir ?

- Nessus Kurulum

- Nessus nedir - Merhaba arkadaşlar bu gün ki konumda Nessus nedir onu anlatacağım
Nessus popüler olan bir açık ve zafiyet tarama programıdır

kali linux ile kurulu gelmez ama kolaylık ile indirip kurulabilen bir hack aracıdır bir sonraki konu başlığımda da kurulumunu göstereceğim

Nessus iki farklı sürüme sahiptir professional ve manager olarak ikiye ayrılır ben bu gün ki dersimde ev ile ilgili olan sürümünü anlatacağım ve deneme sürümünü kullanacağız
deneme lisansı altından kullanacağız

Normalde ücretli bir program ancak bazı kısıtlamalar olsada ücretsiz sürümüde vardır aralarında çok fark yok ama ücretli sürümünde daha fazla verim alırsınız

- Nessus kurulum - arkadaşlar bu konu başlığımızda Nessus u kuracağız üst te dediğiğm gibi nessus kurulu olarak gelmiyor

kali linux da öncelikle tarayıcımız ı açıyoruz ve https://www.tenable.com/downloads/nessus yazıyoruz
OYBjQv.png

nessus un kendi sitesi bu arada kaçak değil :) buradan gücel sürüm olan 8.3.2 yi indireceğiz

nessus tüm işletim sistemlerinde çalışıyor ama ben kali linux üzerinden kurulumunu göstereceğim

ortalarda kali linux 64 bit var benim sistem 64 bit olduğu için onu indireceğim eğer sizinki 32 bit ise altta 32 bit i seçebilirsiniz
eyVg6z.png

resimdeki onay kısmını kabul ediyoruz sonrasında indirme başlıyor 70 mb fazla yer kaplamıyor güzel bir program herkese tavsiye ederim şimdi kurulumuna geçelim

indirtikten sonra büyük ihtimalle download klasörüne gitmiştir .

şu komutu giriyoruz -
Kod:
cd Downloads

sonrasında -
Kod:
ls

daha sonrasında -
Kod:
dpkg -i  Nessus-8.3.2-debian6_amd64.deb

sonrasında -
Kod:
/etc/init.d/nessusd start

HKRtEE.png

bunları yaptıktan sonra fotoğraftakine benzer bir link verecek o link e gidip fotoğrafla gösterdiklerimi yapacaksınız

okVqg5.png

YpU1Xq.png

SQaUgX.png

yaptıktan sonra fotoğrafta gördünüz gibi bir şifre ve kullanıcı adı belirleyeceksiniz belirledikten sonra
Ndo9ks.png

üst ten home professional of manager i seçiyoruz resimde gördüğünüz gibi aktivasyon kodu isteyecek aktivasyon kodu alabilmemiz için kayıt olmamız gerekiyor nessus yüklediğimiz sitede activaction code diye bir yazı yazar

dD1wWy.png

buradan ücrestsiz olan sürümün altındaki register yazısına tıklıyoruz

2H5NIJ.png

buradan kullanıcı adı ve e posta hesabımızı yazıyoruz ve e posta hesabımıza aktivasyon kodu geliyor o kodu
TjDVG9.png

resimdeki yere yazıyoruz ve continue butonuna tıklıyoruz

kI3Gwx.png

resimdeki gibi oluyor ve tamamdır yükleme biraz uzun sürebilir

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim bir sonraki konumda kullanımını göstereceğim​

Moderatör tarafında düzenlendi:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.