Netstat Nedir ? Ayrıntılı Anlatım

Exec

Yeni üye
19 May 2018
40
0
Bu ilk konum. Bu konuyla ilgili forumda güzel bir kaynak bulamadığım için bu konuyu açıyorum. Hatalarım olursa affola :)

NETSTAT NEDİR ?

netstat (network statistics) ağ bağlantıları (hem gelen hem giden), yönlendirme tabloları ve ağ arayüzü istatistiklerini görüntüleyen bir komut satırı aracıdır. netstat komutu UNIX, Linux ve Windows NT tabanlı işletim sistemlerinde kullanılabilir. netstat komutu ağdaki problemleri bulma ve ağ üzerindeki trafiğin miktarını belirlemek için kullanılır.

Bir çok kullanıcının sürekli kullandığı bu komut programına ilişkin bildiklerimi ve araştırarak bilgi sahibi olabildiklerimi anlatmaya çalışacağım.

Parametreler

Bu komut ile kullanılan parametrelerin başında bir tire (-) işareti olmalıdır.

-a : Tüm aktif bağlantıları ve bilgisayarın dinlediği TCP ve UDP portları görüntüler.

-b : Bağlantı oluşturan veya port dinleyen ikili programların isimlerini görüntüler.(Windows XP, 2003 Server ve daha yeni Windows işletim sistemlerinde (Microsoft Windows 2000 veya diğer Windows olmayan işletim sistemleri)) MAC OS X işletim sistemin

-i parametresi ile birlikte kullanıldığında ağdaki toplam trafiği rapor edecektir.

-e : Gönderilen byte ve packet sayısı gibi ethernet istatistiklerini görüntüler.

Bu parametre -s parametresi ile birlikte kullanılabilir.

-f : Yabancı adreslerin alan adlarını görüntüler.(sadece Windows Vista ve daha yeni işletim sistemlerinde vardır.).

-g : IPv4 ve IPv6 için multicast grup üyelik bilgilerini görüntüler.

-i : Ağ arayüzlerini ve onlara ait istatistikleri görüntüler.(Windows altında kullanılabilir değildir)

-m : STREAMS istatistislerini görüntüler.

-n : Aktif TCP bağlantılarını görüntüler.Ancak adresler ve bağlantı noktası numaraları sayısal olarak ifade edilir, herhangi bir isim belirlemesi yapılmaz.

-o : Ağ zamanlayıcılar ile ilgili bilgileri gösterir. -p Windows ve BSD: Protokol tarafından belirlenmiş protokol bağlantılarını gösterir.

Protokol tcp, udp, tcpv6, veya udpv6 olabilir.

Eğer bu parametre
-s ile birlikte kullanılırsa protokole ait istatistikler gösterilir.

-p Linux: Süreçlerin kullandığı soketleri gösterir. (Windows altındaki -b parametresine benzerdir.) (Bu komutu kullanmak için root olmanız gerekmektedir)

-P Solaris: Protokol : Protokol tarafından belirlenmiş protokol bağlantılarını gösterir.

Protokol ip, ipv6, icmp, icmpv6, igmp, udp, tcp, or rawip olabilir.

-r : Yönlendirme tablosunun içeriğini gösterir. (Windows altındaki route print komutuna eşdeğerdir)

-s : Her bir protokol için istatistikleri görüntüler.

-t Linux: Sadece TCP bağlantılarını görüntüler.

Interval : Seçili bilgileri, saniye olarak ayarlanan süredeki aralıklar yeniden görüntüler.

CTRL + C yeniden görüntüleme özelliğini durdurmak için kullanılır.

Bu parametre atlanırsa, netstat sadece bir kez seçilen bilgileri yazdırır.

-h (unix) /? (windows): Komut satırında help görüntüler.

İki üç tane örnek vereyim​

netstat -sp tcp
netstat -sp udp

Bu kod ile sadece TCP ve UDP protokollerine ait istatistikleri görürsünüz.

NeYdQn.png

netstat -aop | grep "pid"

Bir süreçe ait açık olan tüm portları görüntülemek içindir.

Netstat Çıktısında Yer Alan Bağlantı Durumlarının Anlamları

6uqqk8.jpg

ESTABLISHED : Soket bağlantı gerçekleşmiş durumdadır.

SYN_SENT : Soket bağlantı kurmaya çalışıyordur.

SYN_RECV : Ağdan bir bağlantı isteği gelmiştir.

FIN_WAIT1 : Soket kapatılmış, bağlantı sonlandırılmak üzeredir.

FIN_WAIT2 : Bağlantı sonlandırılmıştır.Soket karşı ucun bağlantıyı sonlandırmasını beklemektedir.

TIME_WAIT : Soket kapandıktan sonra gelebilecek paketleri alabilmek için beklemektedir.

CLOSED : Soket kullanılmamaktadır.

CLOSE_WAIT : Karşı uç bağlantıyı kapatmıştır.Soketin kapanması beklenmektedir.

LAST_ACK : Karşı uç bağlantıyı sonlandırmış ve soketi kapatmıştır.Onay beklenmektedir.

LISTEN : Soket gelebilecek bağlantılar için dinleme konumundadır.

CLOSING : Yerel ve uzak soketler kapatılmış fakat tüm verilerini göndermemiş durumdadır.Tüm veriler gönderilmeden soketler kapanmaz.

KAYNAK

http://tr.wikipedia.org/wiki/Netstat
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Netstat
http://www.computerhope.com/unix/unetstat.htm
https://www.netinternet.com.tr/bilgi-bankasi/netstat-nedir-nasil-kullanilir
Netstat Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır – Kişisel not defterim..

Anlatımımı beğendiyseniz bir teşekkürü çok görmeyiniz :)

Herkese İyi Forumlar

Son düzenleme:

oldnco

Uzman üye
30 Eyl 2017
1,532
5
Görsellendirerek daha çok dikkat çekebilirsin. Güzel konu eline sağlık

4UR0R4

Katılımcı Üye
14 Ocak 2018
670
6
T.C
Konunuzu Resimlendirirseniz Daha Kaliteli Görüne Bilir Elinize Sağlik

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.