Network Güvenliği İle İlgili

Me Gusta

Katılımcı Üye
25 Haz 2012
705
0
.
Network güvenliği ile ilgili bir sorun takıldı aklıma.

Aynı Network üzerinden MAC adresi kopyalama işlemi, switch üzerinden başarılı olurken neden IP kopyalama işi başarısız oluyor ?

Bilirsiniz ki MAC kopyaladığınızda, kopyaladığınız kişinin tüm yetkilerine sahip oluyorsunuz. Onun girebildiği sitelere siz de giriyorsunuz ya da giremediğine siz de giremiyorsunuz. İnternete girmede de sorun olmuyor. Hatta kopyaladığınız kişi internete bağlanamıyor. Tabii bu bahsettiğim port güvenliği olmayan yerler için geçerli. En fazla loglar kafayı yiyor ve sistemi kastırıyor ama hangi bilgisayardan yapıldığı yine de tespit edilemiyor.

Aynı şey IP kopyalama için geçerli değil ama. Çakışma oluyor ve internete giremiyorsunuz ya da loglarda yakalanıyorsunuz. MAC adresi kopyalama yapıldığında ARP sayesinde kurbanın aynı IP’sine de sahip oluyorsunuz aynı zamanda. Ama IP kopyaladığınızda, bir önceki örnekteki gibi IP alsanız bile MAC gibi başarılı olmuyor olay.

Ben bunun nedenini merak ettim. İnternete yazdım çıkmadı bir şey. Belki de ben bulamadım. Bilen kişi anlatabilir mi acaba? Şimdiden teşekkürler.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.